Štítky článku: •  

Holé zoufalství … a výkaznictví

Jedno staré přísloví říká: „komu není z hůry dáno — v apatice nekoupí“. To je mé osobní hodnocení stávající Vlády a to nejen co se přístupu ke COVID týče.

Myslím si, že nikdy jsme ještě neměli v pozici premiéra větší talent na komentování cizích grafů, nežli máme nyní v osobě Andreje Babiše. A to nezapomínám ani na ty předrevoluční Adamce a Korčáka, kdy posledně jmenovaný se tomu hodně blížil.

Ono totiž jedním s důležitých ukazatelů plnění komunistických pětiletých budovatelských plánu bylo vykazování činnosti a s tím spojených soutěží. Já jsem ve svém prvním zaměstnání na železnici zažil soutěže, kolik se třeba opravilo za směnu nákladních vagonů. To se svážely na opravnu vozů vagony již nějakou dobu před akcí, aby jich bylo dost a byly celkem v pořádku, aby se ten „rekord“ stihl za tu směnu udělat. No a pak bylo slávy.

V poslední době na to často vzpomínám, když si čtu, které ministerstvo má na skladě více roušek a komu se ty roušky budou rozdávat. Prostě taková meziministerská vládní soutěž, kdo je lepší a kdo jich více rozdá. Ono je vůbec zajímavé sledovat, jak většina Vlády uvěřila, že rouška je řešení problému a rouška zdarma pak je účinnější. A proč — protože Volby.

A jsme u podstaty problému. Kdo nám dneska vládne? Jsou to ti nejlepší z nejlepších v daných oborech? No nejsou a pokud budeme volit podle stávajících poměrových pravidel a ještě s tím, že Volby jsou dobrovolným úkonem, tak nebudou nikdy, jelikož z přebraného a kolikrát i nevzdělaného se dost těžko vybírá a to ani nehovořím o tom, jak po každých volbách sledujeme pohádky „Jak k titulu přišel“. Z druhé strany doporučuji si jen projít, kolik zjevně chytrých lidí už tu svou pomoc na výkonných místech ukončilo — jmenuji zde dva nejznámější prof. Prymula a epidemiolog Maďar. Oba po své zkušenosti s politickým a nikoliv faktickým řešením přešli do „ilegality“ své odbornosti a snaží se alespoň takto na lidi působit k jejich prospěchu, pokud nemají hlavu jen na čepici.

A Vláda? Ta řeší, kolik má vydat peněz a komu za neobsazené sedadlo na fotbale, na hokeji v divadle. Jak nepracujícím zachovat plnou mzdu, prostě dělat, „že se nic neděje“ a jak to zvládají. Všichni, kdo taková sedadla či místa a pozice mají, tahají z klobouku čísla hledajíce u toho kámoše mezi těmi, kdo ty peníze dělí, aby jich dostali co nejvíc. Jeden ministr říká, že roušku a respirátor dostane každý nad 60 let a poštou. Do toho stejně „výkaznicky“ zaměřený opoziční politik vyzývá, že i samoživitelky by měly dostat stejně. Skutečné řešení nebo i třeba náznak nikde.

Chytrá karanténa zjevně zhavarovala na hloupých lidech, kteří opanovali místa ve správě a samosprávě. I my v Olomouci jsme měli „hejtmanskou“ soutěž o nejhezčí doma vyrobenou roušku. No budiž jsme kraj, kde hejtmanství opanovalo při hodnocení krajů dvanácté místo ze čtrnácti. Navíc hejtmana jsme si nezvolili; on nám ho Babiš přidělil neb ten zvolený se mu do krámu nehodil.

Možná jsem naivní, ale já si opravdu myslím, že v případě větší skupiny lidí a je jedno jestli se jedná o školní třídu anebo stát se v případě problému nejlépe pozná, kdo stojí v jejím čele.

Ano naše Vládá na COVID šla poměrně zostra, ale asi tak stejně jako když bych si na průjem ten patřičný otvor zašpuntoval. Prostě uvěřila, že „ono“ to zmizí a nejlépe třeba Jančurovým vlakem do Chorvatska, nebo to vydýcháme do doma ušitých roušek.

Navíc už teď Vláda vydala tolik peněz na různá ekonomická řešení, která zejména řeší nikoliv problém samotný, ale problém Vlády s vládou přijatým řešením, že na řešení epidemiologická prostředků již nezbývá. Pomalu, jak už to u nás v české kotlině bývá, se investigativní novináři snaží napovídat vyšetřovatelům, kde mají hledat ty peníze a kdo si na jaký bonus přišel. Kruh se uzavírá. Budeme řešit pochybení, ale problém ne.

Ovšem to není kupónovka, to není bankovní sektor, to nejsou doly. Tam se peníze ztratily a „nic“ se neděje. Ale tady jde už nejen o zdraví lidí, ale o celkovou formu našeho bytí v české kotlině. To je na pověstné Blanické rytíře či sdělení Vládě, že Císař je nahý…

Jak je jasné, že za peníze si štěstí nekoupíš tak platí to stejné od zdraví. V běžné demokracii, kdy jde o lidi a zajištění jejich bezpečnosti a zdraví — by tato Vláda již „šla“, ale ne tak u nás, kde je potřeba tu zem vyždímat co to jde, ale já mám pocit, že už se ždíme suchý hadr.

Píše pan Oto Kaděrka na kaderka.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 255 × | Prestiž Q1: 8,77

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top