Štítky článku: •  

Střípky (279)

⚜ Povzbuzení i varování Thatcherové v Praze před 30 lety (Erik Best) ⚜ Facebook už rozhodnul — je to terorista! (Mikuláš Misterka) ⚜ Politický hambinec aneb Ve středu spí každý s každým (Petr Štěpánek) ⚜

Povzbuzení i varování Thatcherové v Praze před 30 lety

Britská premiérka Margaret Thatcherová před 30 lety vystoupila ve Federálním shromáždění a vzkázala Čechům a Slovákům, že by si měli být jisti, že je Evropa ta správná, nebyrokratizovaná ještě dřív, než se do ní pohrnou.

Před několika týdny jsem ve Spojených státech navrhla — a dnes to opakuji — aby Evropské společenství jednoznačně prohlásilo, že je připraveno přijmout všechny země východní Evropy za členy, pokud se chtějí přidat, poté, co jejich demokracie budou dostatečně silné a zároveň se u nich zakoření. Asociační dohody, které jsme předložili, jsou mezikroky, ale musí existovat vyhlídka úplného — a myslím plnohodnotného, ​​nikoli druhořadého — členství pro všechny evropské země, které se k nám chtějí připojit. (potlesk)

A stejně, jako v sedmdesátých letech podalo Společenství pomocnou ruku ve snaze posílit novou demokracii v Řecku, Španělsku a Portugalsku tím, že jim nabídneme členství, takže v 90. letech bychom měli být připraveni otevřít dveře zemím východní Evropy. Což znamená, že my musíme vytvořit druh společenství, ke kterému se vy a ostatní z východní a západní Evropy opravdu chcete přidat, Evropské společenství, které je spravedlivé, otevřené, zachovávající rozmanitost a národnost každého z jeho členů.

Nikdo nemůže cestovat po východní Evropě, aniž by zažil touhu vyhnout se byrokracii a centrální kontrole, a nezažil sílu národního cítění.

Existuje velmi dobrá historická analogie. Když se v roce 1848 ve Frankfurtu diskutovalo o plánech na sjednocení všech německy mluvících národů, český historik František Palacký se odmítl zúčastnit se slovy: „My Češi jsme byli před Rakouskem a budeme i po něm!“ Dnes by se tato slova dala zopakovat v trochu jiném kontextu:

Češi a Slováci byli před komunismem a budou zde i dlouho poté, co se v našich myslích stane pouhou vzpomínkou!“ (dlouhý potlesk a povzbuzující křik)

Erik Best na fsfinalword.cz


Facebook už rozhodnul — je to terorista!

Na Wall Street Journal vyšel ostrý komentář o rozhodnutí Facebooku mazat jakékoliv projevy sympatií směrem ke Kyleu Rittenhouseovi, o němž už na Konzervativních novinách vyšel článek.

Tento sedmnáctiletý mladík bránil se skupinou dobrovolníků obchody ve městě Kenosha (přibližně 20 mil od svého bydliště) před rabujícími bandami se zbraní v ruce. Podle Facebooku spadá do kategorie „extrémistický terorista“.

V osudnou noc 25. srpna se Kyle dostal do potyčky, která vyústila v několik výstřelů a smrt dvojice lidí. Prokuratura obžalovala Kylea z vraždy prvního stupně, tedy nejzávažnějšího typu vraždy. Dle Rittenhouseova advokáta jednal v sebeobraně. Tvrzení prokuratury minimálně zpochybňují i videa z místa činu, na kterých Kyle v době výstřelů buď utíká od útočníků, kteří po něm hází předměty, či leží sražen na zemi a jiní lidé do něj kopou či projevují jiné agresivní chování.

Ve WSJ píšou, že toto nijak nebrání Facebooku v tom, aby už o viníkovi rozhodnul. Na této platformě nelze sdílet příspěvky vyjadřující podporu Kyleovi. Ani není možné zveřejnit žádosti o přispění na obhajobu před soudem. Příspěvky odsuzující Kylea regulace nijak nezasáhla. Dle WSJ porušuje toto rozhodnutí svobodu slova a Kyleovo právo na spravedlivý proces, jelikož porotu tvoří zástupci veřejnosti, které může při rozhodování o vině a nevině tento krok ovlivnit. Taktéž nedostane na rozdíl od jiných Američanů možnost získat přes Facebook finanční prostředky na svou obhajobu (sbírky na obhajobu zatčených rabujících nijak omezeny nejsou).

WSJ zmiňuje, že tímto komentářem nebrání činy Kylea. Ohrazuje se proti tomu, že je s ním ze strany Facebooku zacházeno jako s „teroristickým extremistou“, čímž ho zařazuje do stejné skupiny jako pachatele masových vražd v Orlandu 2016 nebo El Pasu loni. Mark Zuckerberg sice nedávno prohlašoval, že se nepodrobí politickým tlakům na to, aby omezil svobodu slova, v tomto případě se ale evidentně podvolil.

Píše pan Mikuláš Misterka na konzervativninoviny.cz


Politický hambinec aneb Ve středu spí každý s každým

Je to už dávno. Hluboké devadesátky. Byl jsem tenkrát tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause. Na návštěvu naší země zavítal ukrajinský premiér. Česká republika tehdy stále ještě byla mezi postkomunistickými zeměmi premiantem ekonomických reforem a ukrajinský předseda vlády přijel čerpat naše transformační zkušenosti. Ani už nevím, jak se to tenkrát schumelilo, ale česká delegace byla pouze dvoučlenná. Klaus a já.

Ale proč to všechno vyprávím? Václav Klaus při těch rozhovorech s ukrajinskými politiky lačnými českých ekonomických zkušeností vůbec nemluvil o naší ekonomické reformě. Za největší úspěch České republiky považoval skutečnost, že se nám tu podařilo vytvořit klasický pravolevý vějíř politických stran, které spolu soupeří o přízeň obyvatelstva, protože právě to je základem i podmínkou existence skutečné demokracie.

Vzpomínáte? Napravo byla ODS, nalevo ČSSD, ještě víc vlevo komunisté, uprostřed neomylně vláli lidovci, nějaké to tradiční procento protestních voličů tenkrát obsluhoval Sládek. O nepolitické politice sice na Hradě blouznil Václav Havel, ale nebylo mu to nic platné.

Ukrajinský premiér naopak vyprávěl, že oni na Ukrajině politické strany vlastně nemají, pouze jakási hnutí.

Střih. Rok 2020. Havlův koncept beztvaré nepolitické politiky dotáhl v čistě markentingové podobě k dokonalosti jistý Andrej Babiš. V roce 2013 se jeho hnutí ANO ještě vydávalo za pravici, v současnosti dál vesele a spokojeně vládne za podpory komunistů. Sociální demokraté dávno vysublimovali a ke spokojenosti jim stačí být bruselským fíkovým listem Babišovy vlády.

A opozice? Pod černou vlajkou s lebkou a zkříženými hnáty a s rádoby alternativními dredy na hlavě se za centristy vydávají mladí komunisté, pardon pirátští pokrokáři, ODS se zase přeměnila v krajně středovou Stranu mírného pokroku v mezích bruselských zákonů. Leč nedosti na tom. V pomyslném středu se tísní i skoro všichni ostatní, leč nejenom tísní, prakticky se tu každý páří s každým.

Chcete důkaz? Podívejte se na krajské kandidátky. V jednom kraji se v koalicích miliskují piráti se stanaři, v jiném kopulují odesáci s topkaři a v dalším pro změnu s lidovci a jinde zase lidovci se zelenými či zelení se socany. A tak všelijak podobně. Ke svým mateřským stranám se často moc neznají, možná se někde za ně i stydí, pročež se ukrývají za názvy typu Spojenci či Za kraj krásnější. Suma sumárum, je to takový — s prominutím — naprosto necudný středový hambinec. Grupáč, ve kterém každý bezostyšně kopuluje s každým. Přesně v to se po čtvrt století přeměnil náš politický systém. Ideje se dávno vytratily, zůstal jen mocenský apetit. Chudák volič!

A všichni společně každého, kdo se s nimi nepáří, vykazují na okraj politického spektra, lakují ho na hnědo a nálepkují coby populistu a krajní pravici. Jen pro pořádek a jako zdvižený varovný prst dodávám, že Petr Hájek před časem napsal knihu s názvem Smrt ve středu. Smrt nikoli ve středu týdne, nýbrž ve středu politického spektra.

A jaká je pointa tohoto textu? Od Ukrajiny už se vlastně ani moc nelišíme.

Petr Štěpánek, FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 193 × | Prestiž Q1: 9,16

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top