Štítky článku: •  

Za malou výpomoc dostala likvidační pokutu

Slovensko: Bezmoc — tak popisuje neslyšící Lucia Škultétyová (29) to, co prožívala, když jí znemožnili podnikat. Likvidační pokutu dostala jen proto, že její kamarádka chtěla přenést v kavárně tác se skleničkami!

lucia-skultety.jpg (16,121 kiB)
Lucia Škultétyová, foto: Ján Dzúr
Její máma tvrdí, že setkání s neslyšící
číšnicí se nikdo bát nemusí. Lucia totiž
reaguje i na obyčejný úsměv.

Neslyšící Lucia si otevřela kavárnu

Sestřičky v jeslích mě upozornily, že Lucka nemluví, ale domnívali jsme se, že jde jen o adaptační problém v novém prostředí. Když jí však byly dva roky a na volání postupně nereagovala ani doma, odborník konstatoval, že dcerka má oboustranné těžké sluchové postižení. A přestože jsme později celá léta dělali vše pro to, aby se jako neslyšící dokázala postarat sama o sebe, tehdy se náš svět úplně sesypal. Bohužel, nebylo to jedinkrát, když jsme od života cítili křivdu — vrací se do minulosti matka Lucie Škultétyové Silvia Bošnovičová. Od tří let vozila dcerku do internátní školy v Kremnici.

„Jenže doma Lucia posunky odmítala. Zvykli jsme si, že nám čte ze rtů. Naučili jsme se rozumět tomu, co sice těžce, ale přece jen vyslovuje. A věru jsme se i nasmáli. Jako její třeba vysvětlit rozdíl mezi koněm a klisnou? Nuž tak, že kůň je taťka a klisna je mamina,“ usmívá se paní Bošnovičová, dosud šarmantní Prievidzanka a souhlasně kývá hlavou. A přestože se jí ve škole dařilo, ne vždy měla její rodina důvod k radosti. V jedenácti letech totiž holčička zažila na koleji šikanu a více tam bydlet nechtěla.

Následovala Plzeň

Naštěstí, její dcera se vždycky uměla nalézt a nevzdávala se. I s postižením se na střední škole vyučila kadeřnici. Bohužel, už během praxe se u Lucie objevily kožní problémy, pro které nemohla vykonávat svou profesi. Doma však neseděla. Tři roky pracovala jako operátorka na městské policii, odkud odešla do týmu, který pomáhal organizovat olympiádu sluchově postižených. „Ta skončila fiaskem nejen pro náš stát a sportovce, ale i pro Lucii, která dostala jen první výplatu. Po deseti měsících prázdných slibů dala výpověď a bez peněz skončila na úřadu práce,“ popisuje její máma.

lucie-skultety-2.jpg (36,192 kiB)
Lucia Škultétyová (zoom)

V té době měla její máma Silvia Bošnovičová zdravotní problémy a ležela v nemocnici. Měla dost času na přemýšlení a řekla si, že udělá vše pro to, aby se Lucia vyhnula dalšímu zklamání. „Vypravily jsme se spolu do Plzně, kde v jediné evropské kavárně svého druhu pracovaly neslyšící číšnice. Toto místo nás okouzlilo. Věděly jsme, že napodobit tento projekt na Slovensku nebude jednoduché, ale vsadily jsme na stejnou kartu,“ říká Silvia Bošnovičová.

Získaly peníze, pronajaté prostory předělaly k nepoznání a přesně před třemi lety otevřely v Prievidzi první kavárnu s neslyšícím personálem na Slovensku. Ne každý však Lucii, která se rozhodla postavit na vlastní nohy, přál.

Zákon nad rozumem

lucie-skultety-3.jpg (45,829 kiB)
Lucia Škultétyová (zoom)

Netrvalo rok a do jejího podniku přišla kontrola z úřadu práce. V té době byl její otčím a asistent Miroslav Bošnovič v sousední restauraci, kde objednával zboží a číšnice jim oznámila, že je nemocná. Lucia zůstala v kavárně sama, přišla ji navštívit jen kamarádka, jejíž manžel pracoval nedaleko. Když ji Lucia poprosila, aby jí pomohla přenést tác se sklenicemi, z návštěvníků, kteří si prohlíželi obrazy, se stali inspektoři.

V republice, kde milionové vily vyrůstají bez stavebního povolení, firmy celá léta nevyplatily zaměstnancům mzdy a největším dlužníkem je stát, stál najednou zákon nade vším. Neslyšící brunetku, která provozuje maličkou kavárnu, obvinili z nelegálního zaměstnávání!

„Ačkoli její tržby vypovídaly o tom, že si nedovolí nikoho zaměstnat, dostala likvidační pokutu. Dva tisíce eur (54 000 Kč),“ kroutí hlavou paní Silvia. Nepomohl apel na lidskost, ani tvrzení, že Lucie dostávala dotace a zaměstnávat načerno v kavárně nikoho nepotřebovala. V den kontroly jí pozastavili podporu na chráněnou dílnu i pracovního asistenta. „Cítila jsem se ponížená, bezmocná a bezradná,“ kroutí hlavou Lucia a obličej si raději schová do dlaní.

Pokutu zrušili

Chtěla podnikat a živit sama sebe, ale v zemi, která má plná ústa podpory podnikání, se dva roky přetahovala s úřady. Na šest měsíců dokonce kavárna zavřela. „Přestože jsem v životě vyřešila řadu problémů, tento nám sebral kus života. I tím, že nás zpočátku nechtěl obhajovat žádný právník, a celý ten aparát, který se kolem nás točil, se mi zdál neskutečně zkorumpovaný,“ vzdychne Silvia Bošnovičová.

Před pár dny však zvítězil zdravý rozum a rozhodnutí o pokutě úředníci zrušili. Útulná kavárnička, ve které si nápoj objednáte na monitoru, opět funguje. Po měsících nejistoty začíná šarmantní Lucia znovu. Hledá si klientelu a těší se z každého nového hosta, který k ní zavítá.

„Chci být prospěšná,“ sklopí oči a pár lidí za stoly souhlasně pokývá hlavou. V příjemném prostředí se vznášejí různé otázky, ale ta nejčastější je: „Opravdu musíme v této republice pokutovat jen ty nejbezbrannější? A pokud připustíme, že by si pokutu zasloužily, musí být taková, že je poníží a zcela zlikviduje?“


Pozn. red: U nás se stal podobný případ někdy loni, když si starší paní provozující maličkatý obchod s potravinami „od­sko­či­la“ a na malinkou chvilku ji v obchodě zaskočila vnučka.

Stejně, jako v ČR, je u všech státních „dozorců“ soukromého podnikání patrná hluboká nenávist ke každému sa­mo­stat­né­mu člověku. Státní byrokracii, vyrostlé na principech marx-leninismu a reálně-socialistického kolektivismu, jsou vši­chni samostatní lidé trnem v oku a osinou v prdeli.

A my si tento byrokratický póvl, tuhle neobolševickou byrokratickou ludru, z vlastních daní nedobrovolně ži­ví­me a platíme. Nedobrovolně si platíme šmejdy, kteří nám jdou po existenci a po životě.

Jejich jediným a průhledným cílem je totální likvidace živnostníků a samostatných lidí, buď byrokratickou šikanou, ne­bo absolutním zdaněním. A následně centrálním plánem přerozdělovat ukradené prostředky podle zásluhovosti a excelových tabulek poslušným a loajálním ovcím, které takovýto ksindl budou dál volit.

Zdroj: Šarm/Ján Dzúr 13. květen 2015

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 159 × | Prestiž Q1: 6,75

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top