Štítky článku: •  

Pravidla pro život s koronavirem

Musí se nastavit pravidla, ve kterých se dá žít. To je těžké a Babišovi se do toho nechtělo. Základem je rozlišení otevřených a uzavřených prostor.

Jakmile Babiš v médiích sdělil, že prý ani odborníci netušili, že by se během léta měla zachovat nějaká omezení, pochopil jsem, jaká je na mých bedrech odpovědnost. Neměl jsem na blogu přestávat s komentáři ke koronaviru, protože v celé ČR zřejmě nebylo nikoho, komu by tak základní věc došla. Aspoň to říká premiér. Navíc tvrdil, že prý VŠICHNI chtěli zrušení omezení. Všichni občané, ti si za to sami mohou.

Já jsem tedy naprosté zrušení omezení rozhodně nechtěl, pane premiére. Totální zadušení veřejného života během karantény působilo skutečně hrozně, jelikož to vypadalo jako režim pro dlouhodobý život v době koronaviru. Přitom zahrnoval tak absurdní předpisy, jako bylo nošení roušky i v autě, kde jsem sám, anebo v otevřeném prostoru v přírodě, kde jsou mezi lidmi rozestupy. Policie ČR jezdila do lesoparku Letňany a pokutovala tam roztroušené jednotlivce za nenošení roušek. (Kupodivu chce ministr vnitra Hamáček oživit právě tu absurdní část zákazů.)

Tragičtější bylo, že to bylo dušení časově neomezené, premiér ani Prymula neřekli nikdy, za jakých podmínek s dušením skončí, čeho chtějí dosáhnout v situaci, kdy lék ani vakcína není a dlouho nebude a virus sám nezmizí. Za oněch okolností vyjadřovalo cíl nejlépe Trumpovo heslo „flatten the curve“ („zploštěte křivku“), ale ani to od našich představitelů nezaznělo. Čeho chtěli dosáhnout?

Babišovo léto bez omezení

Já jsem si celou dobu na blogu stěžoval, že premiér nepracuje na nastavení podmínek pro život s koronavirem po zrušení mimořádných opatření. Dne 21. 3. 2020 jsem v blogu Represe a dezinformace tyrana Prymuly napsal: „Pod hrozbou koronaviru budeme žít dlouho, minimálně do léta, a tomu je třeba nastavit karanténní pravidla, aby se v tom zároveň dalo žít.“ Babiš byl jiného názoru a v létě zrušil opatření všechna, zůstala jen povinnost mít roušku v pražském metru. To mě teda pěkně převezl!

Po Babišově sebechvále a nerealistických řečech o brzké zázračné vakcíně a experimentální léčbě remdesivirem to vypadalo, že ani osvětu nepotřebujeme. I lidé se začali chovat, jako bychom předběhli zbytek světa a koronaviru nebylo. Přiznejme si, že toto individualistické bezohledné furiantství odpovídá českému chování v polistopadové demokracii více než poslušnost, kterou jsme se vyznačovali v dobách totality. Chtělo by to vypěstovat si uvědomělou kázeň jako za první republiky, tu ale nemáme.

Pro značnou část našich spoluobčanů bylo skutečně důležitější jet v létě na dovolenou do Chorvatska, než zajistit, aby jejich děti mohly na podzim do škol. Sám znám ve svém okolí několik takových rodin. Blbě si nepřipadají. Babišova dovolená na Krétě a Maďarova v Chorvatsku tomu rozhodně nepřidaly. Ani v obchodních centrech nebyla zavedena povinnost nosit roušky, i když jsou to uzavřené prostory, kde vir zůstává, jezdí tam návštěvníci z širší oblasti, a ti si to pak vozí do svých regionů.

Přitom bylo jasné, že léto bez omezení, rovná se podzim se zavřenými školami. Tohle totiž není žádná „druhá vlna“. Tohle je naprosto předvídatelný důsledek „humanity“ našeho premiéra a části našich spoluobčanů. Připomeňme, že když se ministr zdravotnictví Vojtěch (s podporou hlavní hygieničky Jarmily Rážové) odhodlal 17. 8. vyhlásit na září omezení, Babiš ho přiměl je odvolat. Když pak sám musel připustit omezení, odložil je až na půlku měsíce, ne na začátek září. Ne, neváhal ze soucitu, váhal kvůli tomu, že se blíží volby a chce vypadat „hezky“.

Mediální strašení

Kdyby naše média a veřejnoprávní ČT daly do základní osvěty tolik energie, kolik daly do šíření dílčích a groteskně zveličovaných hrůzostrašných jednotlivostí, mohli jsme na tom být lépe. Málo prostoru se dávalo lékařům, novináři si totiž mysleli, že zárukou pravdy je, když zpráva zní hrůzostrašně. (Např. dnes tvrdí novinky.cz, že jsme o sobotu překonali rekord, aniž říkají, který.)

Českého Christiana Drostena naše média nevytvořila. Výjimkou byl pravidelný pořad Barbory Tachecí s biochemikem Janem Konvalinkou na ČRo, který ale nezískal širší propagaci. Ne takovou, jakou dala média demonstracím proti klimatu, proti americké policii, rasismu atp., vesměs propagují naše média opatření zaměřená na rušení něčeho, podle vzoru marketingové cancel culture. Takové rušení ale jen zhorší škody. Takže je to na mně.

Pravidla pro jednotlivce

Na základě poslouchání cizích i našich odborníků si myslím, že by si každý z nás měl pro sebe stanovit tato základní pravidla:

  1. Větrat
  2. V uzavřených prostorech nosit roušku.
  3. V otevřených prostorech nosit roušku, pokud jste v blízkosti mnoha dalších lidí (např. v davu, hromadných akcích, oslavách).

Tato pravidla mi přijdou účinnější, než propagovaná 3R, jelikož vycházím z vlastností covidu-19, ne ze zmutovaného novinářského koronaviru, který se dle novinářů šíří hlavně nezničitelnými chrchly na předmětech, které zůstávají infekční několik dní… Rozepisovat, co vše je uzavřený prostor nebudu, to každý pochopí sám (nejen budovy, obchoďáky, ale i autobus, tramvaj, výtah atd.).

Pravidla pro instituce

Ze základního rozlišování uzavřených a otevřených prostor by měla vycházet i vládní nařízení pro život s koronavirem. Nyní mluvím o nařízeních, která se netýkají jednotlivců, ale institucí, obcí atd. I po nynější krizi by se mělo nařídit:

  1. Větrat
  2. V uzavřených prostorách povinně nosit roušku (např. v obchodních centrech!)
  3. V uzavřených prostorách stanovit maximální počet lidí v závislosti na velikosti prostoru (tak aby šlo rozčlenit lidi do menších skupin, kde jde udržovat odstupy a zabránilo se tlačení v davu)
  4. Dezinfekce povrchů pravidelně

Třetí bod si mohou regulovat ředitelé škol a vzdělávacích zařízení sami. Není třeba školy ani teď plošně zavírat. I obchoďákům to lze nařídit, není nutné je zatím zavírat. Ani vysoké školy není nutné zavírat plošně, vždyť jsou tam vedle velkých přednášek i malé semináře pro 5–15 lidí! Ale připadá mi, že Babiš radši zavře školy než obchoďáky.

A k větrání. Nevěřili byste, kolikrát vidím v budovách i v této situaci, že nechávají okna neprodyšně zavřená, přitom je to ta nejúčinnější a nejlacinější prevence! I když se podaří překonat tuto novou krizi, bude třeba POTOM znovu řešit pravidla pro život s koronavirem. Nebude to zbytečnost, protože jinak se nám to bude pořád vracet jako na horské dráze až do vakcíny.

…a pro lepší připravenost sledujme poučení od odborníků:

Hovory s Janem Konvalinkou na ČRoPlus

Infekcionisté Jiří Beneš a Ladislav Machala (Bulovka): Pravidla

Kdo jsou virologové: Václava Adámková, Ivan Hirsch, Karel Raška, Jiří Černý, Pavel Plevka, Soňa Peková.

Kdo nejsou virologové: Jaroslav Flegr (evoluční biolog a někdy parazitolog a mystik ovládající řeč zvířat), Václav Cílek (náboženský myslitel zaměstnávaný jako geolog, odborník na všechno), Jiří Beran (označovaný jako epidemiolog, virolog anebo dokonce vakcionolog), Ladislav Dušek (statistik, který to odnese za Babiše)

Píše pan Ivo Cerman na ivocerman.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 196 × | Prestiž Q1: 5,45

+7 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top