Štítky článku: •  

Premiérovo chucpe

Rozhodne-li se vrcholný představitel státu pronést nečekaně projev k národu (a vyzývá-li moderátorka televizních zpráv naléhavě diváky, aby neodcházeli od obrazovek), je to známka vážnosti situace.

Současná pandemie samozřejmě vážná je — a premiér Babiš to každému, kdo o tom snad pochybuje, v pondělí 21. 9. večer připomněl. Dokonce na několika televizních a internetových kanálech najednou.

Jeho apel na nošení roušek v rámci respektu k pravidlu „3R“ obsáhleji komentovat nehodlám, neboť nebyl určen mně. Roušku jsem používal, používám a budu používat všude tam, kde je to úředně předepsáno. Ovšem s tím, že pokud se budu nacházet v prostoru, kde se rouška nosit má a někdo z mých bližních ji bude sveřepě odmítat (takzvaně z přesvědčení), nehodlám s ním válčit. Nemám nejmenší zájem dostat se s někým do slovního či dokonce fyzického konfliktu, případně poslouchat inteligentní odpovědi typu „Mě to nezajímá, já už jsem letos u moře byla.“

Vzhledem k tomu, že „moje rouška chrání tebe a tvoje zase mě“, je premiérova výzva týkající se roušek určena vlastně těm, kdo mě odmítají chránit. V takovém případě je mi sice i moje rouška tak trochu lidově řečeno „na dvě věci“, ale jak mám donutit skalního „antirouškaře“, aby mě neohrožoval, to vskutku netuším. (Něco jiného je, když někdo v roztržitosti zapomene, ale tam stačí po cimrmanovsku jen naznačit.) V každém případě ale mluvíme o zanedbatelné menšině „rebelů“.

Voda vs víno

Téma roušek máme za sebou. Na řadu přichází premiérovo kázání vody a pití vína. Na první poslech působí sympaticky, když předseda vlády hovoří o vlastní chybě. Jistě jste to v jeho řeči nepřeslechli:

I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat.

Chyba přiznána, jen nebyla konkretizována. V čem spočívala? V uvolnění režimu? V tom, že pan premiér i paní premiérová trávili dovolenou u moře? (Ona v Chorvatsku, on na Krétě.) Část veřejnosti právě skutečnost, že si někteří lidé neodpustili — včetně premiéra a jeho ženy — dovolenou v zahraničí, považuje za jednu z příčin druhé vlny.

Stejný pohled na věc měl i epidemiolog Rastislav Maďar. 14. července 2020 serveru Novinky.cz řekl:

Cestování do okolních států by mohlo situaci v České republice zhoršit. Mohla by z toho být i druhá vlna.

Pokud tedy zahraniční dovolené přispěly k druhé vlně, je „spoluviníkem“ i premiér a jeho žena. V jeho případě jde o ještě horší „provinění“, neboť měl jít jako vrcholný politik příkladem. (Všimněme si, jak tuto záležitost bagatelizoval prezident Zeman: „Kréta je také hezká, buďme tolerantní.“ Řečeno 6. září 2020 na kanálech FTV Prima.)

Ne, opravdu Andreji Babišovi Krétu nezávidím, tím méně paní Monice Chorvatsko. I když bych lidsky vzato mohl. Trávil jsem „dovolenou“ místo v Egyptě na urologické klinice plzeňské fakultní nemocnice. Jenomže závist nepatří k mým nectnostem. Za normálních okolností bych přál každému tu nejbáječnější dovolenou pod sluncem. Jde mi o něco jiného. Předseda vlády zveřejnil v květnu na svém Facebooku tuto výzvu:

Zůstaňte doma v Česku, protože je tu bezpečno. Jezte v Česku, ubytujte se v Česku, kupujte česká jídla, kupujte české zboží. Je velice důležité, abychom podpořili náš cestovní ruch.

A pak se vypravil na Krétu. To příliš velkou důvěryhodnost nevyvolává. Anebo co je dovoleno Jovovi … (I když je pravda, že premiér v oné facebookové výzvě použil druhou, nikoli první osobu množného čísla. Zde by se dala parafrázovat věta Ondřeje Vetchého z Černých baronů: A co budu dělat já? Poletím na Krétu.)

Slušnost ano i ne

Premiér ve své řeči nemohl opomenout odcházejícího ministra Vojtěcha. Dvakrát zmínil jeho slušnost:

Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk …

Přinesl do politiky slušnost a úctu.

S tím nelze než souhlasit. Byl to ovšem stejný Andrej Babiš, který Vojtěcha za dnes vychvalovanou slušnost vypeskoval a doslova řekl: NEBUĎTE SLUŠNEJ. To vše veřejně na tiskové konferenci v sídle vlády 7. března 2020.

Byl to tehdy šokující výstup. Vojtěch se zprvu nechtěl uchýlit k tomu, co se ve slušné společnosti nedělá: veřejně prásknout člověka, který mu poskytl fake news. Nikoli úmyslně, nutno dodat. Tenkrát šlo o to, že pronesl nepravdivý výrok o dr. Soně Pekarové, která se měla nakazit covidem-19 při nesprávném odběru vzorku a skončit v karanténě Na Bulovce. Byla to lež, ministr Vojtěch se omluvil. Na tiskové konferenci jedna dotazující se novinářka chtěla vědět, od koho ta lež pochází. Tady je videozáznam oné epizody:

Napsal jsem, že takové věci se nedělají. Premiér sice v tom nedůstojném výstupu donutil ministra, aby jméno prozradil — šlo o dr. Barboru Mackovou, vedoucí Centra epidemiologie Státního zdravotního ústavu. Ta tím byla před celým národem ocejchována jako někdo, kdo šíří fake news a svým způsobem postavena na pranýř. To ovšem také nebylo fér, protože, jak napsal 7. března 2020 web Naše zdravotnictví, rovněž dr. Macková dostala mylnou informaci, a to od svého podřízeného. Ten, ač zřejmě hlavní viník toho všeho, zůstává skryt v anonymitě, zatímco v očích televizních diváků je hlavním delikventem dr. Macková. A to jenom proto, že premiér se na oné tiskové konferenci choval jako slon v porcelánu.

Dáme-li na jednu misku vah jeho „nebuďte slušnej“ a na druhou jeho glorifikaci Vojtěchovy slušnosti, vyjde nám z toho jedno jediné: chucpe velikosti Brna. Sorry jako.

Píše pan Lubomír Stejskal na lubomirstejskal.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 256 × | Prestiž Q1: 8,06

+11 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
m.petr

nebudte slušnej,budte estébáckej udavač jako já.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top