Štítky článku: •  

Podstata rekonstrukce státu

Rekonstruktéři státu se na mě obrátili jako na kandidáta na senátora s několika otázkami. Jejich jistě dobře míněný úmysl (méně korupce) se však zcela míjí s tím, kde je zakopaný pes.

Přesně řečeno jde o účast v „anketě Rekonstrukce státu, která zjišťuje postoj budoucích zákonodárců k opatřením vedoucím k větší otevřenosti veřejné správy a zúžení prostoru pro korupci. V anketě je uvedeno deset konkrétních návrhů zákonů a opatření, jejichž přijetí může pomoci nejen v boji proti korupci, ale také v posilování důvěry občanů v politickou reprezentaci a demokracii.“ Ankety jsem se odmítl zúčastnit a jejím autorům poslal následující odpověď.

Vážený pane Krausi,

omlouvám se, ale na Vaše otázky neodpovím a to z jednoho prostého důvodu. Domnívám se, že chceme-li v této zemi snižovat korupci, tím prvním, co musíme udělat, je omezit moc státu. Představa, že korupci, která primárně vzniká z toho, že stát (resp. Evropská unie) stále více proniká do oblastí, kde nemá co dělat, vymýtíme tím, že určitým orgánům státu dáme více pravomocí, je zcela mylná. Nakonec je velmi dobře známý citát Publia Cornelia Tacita:

„Čím horší je stát, tím více má zákonů“.

Jestliže bude stát přes veřejné rozpočty podporovat více oblastí lidského života, logicky vzroste korupce. Fondy Evropské unie a to, jak jsme si je u nás nastavili, jsou toho jasným důkazem. Místo toho, aby šly výhradně do infrastrukturálních odvětví (ekonomickou mluvou do tzv. veřejných statků), mohli jsme a stále se můžeme s nimi setkat i v podpoře všemožných podnikatelských aktivit. Logicky s tím dnes řešíme celou řadu „korupčních kauz“ a mnohdy „jen“ nepovedených podnikatelských záměrů, na které byly evropské peníze použity.

Specifickou formou rozkrádání peněz občanů je potom schvalování zákonů, díky nimž dochází k převádění peněz občanů obvykle velkým podnikatelským subjektům. Namátkou můžu jmenovat podporu biopaliv nebo solární energie. Krádeží to nenazýváme jen proto, že je to předepsáno zákonem. Není to nic nového pod sluncem, v devatenáctém století to popisoval Frederick Bastiat ve svém spisu Zákon (1850):

„Aby se loupení pro lidské svědomí stalo spravedlivým a posvátným, stačí, aby jej nařídil a schválil zákon.“

Na stránkách vaší organizace jsem si nevšiml, že byste těmto problémům věnovali pozornost, přestože jsou podstatou problému, který zcela oprávněně chcete řešit. Více moci nejrůznějším kontrolorům ale nakonec znamená, že jen opět zvyšujete jejich korupční potenciál.

Přeji Vám hezký den a prosím o uveřejnění mé odpovědi v plném znění,

Zdeněk Říha, kandidát do Senátu České republiky v obvodě Děčín za hnutí Trikolóra

Píše pan Zdeněk Říha na zdenekriha.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 191 × | Prestiž Q1: 9,82

+18 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Medvěd z Beskyd

"Více moci nejrůznějším kontrolorům ale nakonec znamená, že jen opět zvyšujete jejich korupční potenciál."

Přesně. Už ve starém Římě říkali: "Quis custodiet ipsos custodes?"

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top