Štítky článku: •  

Jourová — trojský kůň Bruselu ve V4?

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou k odstoupení. Podle Orbána se dopustila ponižování Maďarů a Maďarska.

Tato prohlášení jsou nejen přímým politickým útokem proti demokraticky zvolené maďarské vládě, jež se stávají běžnými, ale i ponižováním Maďarska a maďarského lidu. Prvé je nevhodné, druhé nepřijatelné,“ napsal Orbán. Prohlášení Jourové podle maďarského premiéra odporují roli komise jako neutrální a objektivní instituce, zakotvené v Lisabonské smlouvě o institucích EU. Také porušují zásady spolupráce a brání jakémukoli budoucímu smysluplnému dialogu mezi Maďarskem a místopředsedkyní EK. „Ti, kdo porušují smlouvy, nemohou být obhájci právního státu a evropských hodnot. Prohlášení místopředsedkyně Věry Jourové jsou neslučitelná s jejím současným mandátem, a proto je její odstoupení nezbytné. Zatím s ní maďarská vláda přerušuje veškeré politické styky,“ napsal Orbán.

Když se Věra Jourová stala místopředsedkyní Evropské komise a jejím portfoliem se stalo dodržování vlády práva v EU, bylo zřejmé, že nová předsedkyně EK Ursula von der Leyenová rozehrála velkou partii na rozbití jednoty států tak zvané „véčtyřky“. Ostatně, podobně i zástupce Itálie, nejzadluženějšího státu EU jmenovala do pozice strážce unijního rozpočtu. A podobných jmenování se podle médií objevilo v nové Evropské komisi více.

Když přišel do EU covid, von der Leyenová protestovala proti uzavírání hranic, když Maďarsko vyřadilo na několik týdnů z rozhodování maďarský parlament, bylo to médii zejména v Německu považováno za další ránu právnímu státu. Tehdy ještě Jourová v maďarském postupu žádný problém neviděla. Co jí von der Leyenová řekla se už sice nedovíme, nicméně asi se to Jourové obtížně poslouchalo. Nyní tedy napravila svou chybu a pustila se do kritiky Maďarska a částečně i Polska plnou silou.

„Stav prostředí sdělovacích prostředků v Maďarsku je alarmující,“ řekla Jourová. Poukázala tak na fakt, že velkou část médií kontroluje mediální nadace KESMA, která je blízká vládě tamního premiéra Viktora Orbána. Situace v Maďarsku je podle Jourové natolik vážná, že by to mohlo ohrozit demokracii v zemi. „Pan Orbán rád říká, že buduje neliberální demokracii. Já bych řekla, že vytváří nemocnou demokracii,“ myslí si. „Obávám se, že lidé v Maďarsku by jednoho dne mohli zjistit, že jejich poslední volby byly poslední svobodné,“ uvedla. V parlamentních volbách v roce 2018 Orbánova strana Fidesz obhájila ústavní většinu.

Takové větičky se v německém tisku velmi hezky čtou. Škoda, že například právě v Katalánsku, odbojné to provincii Španělska, byl odsouzen za propagaci nezávislého Katalánska tamní přední politik. Tam je to ale naprosto v pořádku a demokracie netrpí.

Jsem velmi zvědav, jak se český premiér pokusí současný trapas s Jourovou u Orbána vyžehlit. Nebo ho bude vyzývat, aby se za svá slova vůči Jourové omluvil? To těžko.

Ukazuje se tak, že volba portfolia české eurokomisařky byla „zdařilým tahem“ jak rozhádat státy V4. Nechalo se to ostatně čekat. Brusel má rád viníky hlavně na východě EU, na západě je všechno O.K. Sice ta Británie zlobí, protože chce Severní Irsko zpátky pod svou jurisdikci, ale Brusel neustoupí a obviní Británii z porušování dohod, které uzavřela s EU — uzavřela pod silným politickým tlakem, je nutné dodat. Vymění česká vláda Jourovou? To sotva, spíše se raději distancuje od Maďarska a Polska?

Píše pan Jan Bartoň na janbarton.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 317 × | Prestiž Q1: 11,92

+22 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

Stačilo by ve výrocích paní komisařky vyměnit slovo "madarský atd) za jiné a už by z toho byl ideozločin, tzv. předsudečná nenávist. Nebo alespoň odsouzení že "rozděluje".

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top