Štítky článku: •  

Necháme ekonomiku nadechnout?

Snažte se vytrvat ve svém podnikání a pracovitosti, budujte kvalitní přátelské a rodinné vztahy, dbejte na slušné vzdělání vašich dětí, protože to je v tuto chvíli smysluplná investice s dobrou návratností v budoucnu!

Druhá vlna pandemie nemoci covid-19 bude jistě mít další dopad na naši ekonomiku. A je už zřejmě všem jasné, že v pozitivním smyslu to nebude.

Ohrožené obory

Nezačínám článek příliš optimisticky, ale je potřeba se smířit s realitou dalších ekonomických potíží, které kvůli nastupující druhé vlně pandemie jistě přijdou. Pojďme se podrobněji zaměřit na to, jaké obory se zřejmě dostanou do ještě větší krize, a které naopak budou prosperovat.

Podle celosvětové analýzy poradenské společnosti Simon-Kucher, lze rozdělit současnou ekonomiku na obory ohrožené, tedy s největším negativním dopadem, kam logicky patří segment cestování, turismu, dopravy, ale také prodej spotřebního zboží nepotravinového typu a maloobchod. Navíc sem řadí pro nás tak životně důležitý automotive, tedy veškerou produkci související s výrobou automobilů.

Tento poznatek může být pro českou ekonomiku likvidační, budeme mít spoustu přeplněných parkovišť novými auty a problém je prodat, navíc se bude dál vyrábět na sklad a potíže se tím ještě znásobí. Již dlouhodobě upozorňuji na nutnost restrukturalizace průmyslové výroby, ta je dnes tvořena 26 % právě automobilovou výrobou a to se nám teď může vymstít.

Krize jako příležitost k restrukturalizaci ekonomiky

Jenže jakým směrem ekonomiku restrukturalizovat, aby došlo k efektivním přínosům pro nás všechny? Zaměřit se na obory, které jsou v tuto chvíli prosperující a poptávka po jejich produktech či službách roste. Sem patří telekomunikace, vývoj softwaru a farmaceutický průmysl a zdravotní technologie.

Všimněte si, že se jedná o segmenty s vysokou přidanou hodnotou a potřebou kvalifikovaných, vzdělaných pracovních sil, na rozdíl od montoven automobilů. Musela by tudíž nastoupit hlubší restrukturalizace ve smyslu reformy školství a orientace naši ekonomiky. Rozhodně to není jednoduchý proces, jenže kdy jindy než teď se do něj pustit. Krize by totiž měla být vnímána hlavně jako příležitost ke změně, abychom byli schopni v budoucnu lépe obstát na globálním trhu.

Kde je zakopaný pes

Domnívám se, že jsme stát pracovitých a učenlivých lidí, takže v tom problém nebude, ten vidím jinde. A sice v tom, že současná vláda nemá sebemenší zájem o provedení jakékoli změny, která by nás v budoucnu posunula mezi prosperující ekonomiky. Jejich zájmem je pouze se udržet do příštího volebního období a pokud možno urvat pro sebe, co nejvíce. K tomu patří uplácení jejich voličských skupin planými hesly, sliby a nějakými těmi penězi, což je ve výsledku to nejhorší, co mohou udělat, protože navyšují už tak vysoký schodek státního rozpočtu a zadlužují budoucí generace.

Druhá vlna pandemie se samozřejmě podepíše i na plánovaných 500 miliardách deficitu, zapomeňte, že číslo zůstane na této hodnotě, na dluh se pojede vesele dál a až nastane čas splácení, razantně se zvýší inflace, která nakonec znehodnotí úspory a prodraží život nám všem. Bohužel, na politiku této vlády ve výsledku nejvíce doplatí podnikavější a zodpovědnější občané.

Ve vládě navíc dramaticky chybí makroekonom, který by viděl problém v širších souvislostech, ministryně financí je právnička, co si zřejmě myslí, že peníze se tisknou u ní v úřadě na laserové tiskárně a zcela jí uniká souvislost mezi množstvím peněz a kupní silou, protože čím více vytištěných peněz, tím méně si za ně kvůli rostoucí cenové hladině veškerého zboží a služeb pořídíme.

Neklesejte na mysli

S nadcházejícím podzimem to tedy nejsou příliš veselé vyhlídky, nicméně já jako ekonom věřím, že z každé krize se dá vyjít poučenější a silnější, ostatně na podobném principu funguje soukromé podnikání. Z makroekonomického pohledu tomu není jinak, jen musíme mít osvícené a vzdělané vedení státu, které bude prosazovat udržitelné reformy směřující k budoucí prosperitě a ne rozhazovat peníze všemi směry. Příští rok jsou parlamentní volby, tak na to prosím myslete.

A co dělat do té doby, aby se člověk nezbláznil a nepropadl depresi? Snažte se vytrvat ve svém podnikání a pracovitosti, budujte kvalitní přátelské a rodinné vztahy, dbejte na slušné vzdělání vašich dětí, protože to je v tuto chvíli smysluplná investice s dobrou návratností v budoucnu. Koneckonců, snažte se prostě žít a hlavně si zachovat zdravý, střízlivý rozum, budeme ho všichni potřebovat.

Píše pan Miroslav Křížek na miroslavkrizek.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 147 × | Prestiž Q1: 5,52

+6 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

Samé moudré myšlenky ale naše elity bohužel nejsou ani ochotné natož schopné něco rozumně řešit.

Vojtěch

Trochu kacířsky si dovolím poznamenat, že „Ekonomie je nesmírně užitečná jako způsob zaměstnávání ekonomů“.
John Kenneth Galbraith
https://www.brainyquote.com/authors/john-kenneth-galbraith-quotes

Proto je velmi dobře, že autor zmiňuje kromě nutnosti restrukturalizace průmyslové výroby v ČR také zlepšení rodinných vztahů a úrovně vzdělání.
Nejenže máme 26 % automobilové výroby - největších zisků dosahují banky a zprostředkovatelé služeb ...

V článku "Ocenění pro dvacet nejvýznamnějších plátců daně"
https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Financni-sprava-Oceneni-pro-dvacet-nejvyznamnejsich-platcu-dane-638201
je přehled plátců v pořadí podle výše uhrazené daně a jmenovitě jsou v něm uvedeny pouze ty subjekty, které ke zveřejnění daly souhlas.
---
Škoda Auto
Česká spořitelna
ČSOB
Komerční banka
Hyundai Motor Mfg.
Unicredit
T-Mobile
Lidl
Unipetrol
Philip Morris
Plzeňský Prazdroj
Avast SW
O2 CZ
Hypoteční banka
E.on Distribuce
Letiště Praha
Continental Tyres
Kooperativa
Net4Gas
---

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top