Štítky článku: •  

Totální chaos

Superdebata v České televizi uspořádaná k příležitosti nadcházejících krajských voleb se záhy zvrhla v debatu o koronaviru.

babis.jpg
Foto: vlada.cz

Když se v tuto dobu na jednom místě sešli lídři parlamentních stran, zkrátka se této příležitosti nedalo nevyužít. A zdá se, že opozice tuto příležitost využila pro spojený útok na vládní opatření, které jsou v posledních dnech vyhlašována velmi překotně a se spoustou výjimek.

Návrh Prymuly je nesmysl

Andrej Babiš mohl poskytnuté pódium využít k uklidnění znepokojeného národa a nastínění plánu na příští týdny a měsíce. Překvapení diváci však mohli sledovat nebývale rozhozeného premiéra, který jen obtížně formuloval své myšlenky, působil roztržitě a především dojmem, že nemá situaci pod kontrolou.

Rozpačité Babišovo představení začalo poté, co moderátorka Daniela Písařovicová vznesla dotaz na oznámení ministra zdravotnictví Romana Prymuly, které dnes opanovalo média, tedy, že hosté restaurací na sebe budou muset zanechat kontakt pro případné využití při trasování. Prymula v Poslanecké sněmovně konkrétně uvedl, že toto opatření jeho resort plánuje a že v boji s koronavirem pomůže.

Večer to ale bylo opět jinak. Andrej Babiš takový návrh označil za nesmysl a dodal, že výrok Prymuly byl vytržen z kontextu. Jenže to není pravda a další diskutující premiéra snadno usvědčili ze lži. Chaos pak byl dokonán ve chvíli, kdy Babišův vládní kolega Jan Hamáček přednesl, že takové opatření spadá do gesce ministerstva zdravotnictví a on by se mu nebránil. V tu chvíli mu Babiš skočil do řeči s tím, že tak to zkrátka nebude.

Agresivní a chaotický premiér

Od toho momentu byl Andrej Babiš v debatě viditelně otřesený a nedokázal se dostat zpět do své obvyklé rétorické kondice. Naopak začal být impulzivní až agresivní. Moderátorku několikrát okřikl, ať mu neskáče do řeči. Dále ji pak osočil, že manipuluje debatu a že mu nedává prostor, přestože ho dostával nejvíce. Naopak prokázal viditelné mezery ve znalosti pravidel nouzového stavu a s předsedou Pirátů, zkušeným IT odborníkem, se coby laik v tomto oboru dohadoval o funkcionalitách eRoušky.

Premiér v této debatě prokázal svému hnutí ANO před krajskými volbami medvědí službu. Netradičně byl zřejmě nejslabším diskutujícím a bohužel odhalil, jak moc velký chaos panuje v samotné vládě o jednotlivých krocích v boji s koronavirem. Příležitosti zapůsobit premiérským dojmem naopak velmi dobře využil ministr vnitra Jan Hamáček, který přinejmenším znalostí zákonů pověst vlády zachraňoval.

A pokud se na superdebatu díval novopečený ministr zdravotnictví Roman Prymula, musely mu vstávat chlupy na těle. Trvalo sotva pár dní a tento erudovaný odborník se ocitl na úrovni okřikovaného a vlastním šéfem zpochybňovaného Adama Vojtěcha.

Uvádí server Mix24.cz

Češi se budou muset kvůli snazšímu odhalovaní výskytu a šíření koronaviru registrovat při návštěvě hospod a restaurací, plánuje ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podobné opatření už platí například v Německu nebo v Británii. Prymula to dnes uvedl při interpelacích ve Sněmovně.

„Plánujeme, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší,“ uvedl ministr. Termín zavedení ale neuvedl. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Ondřeje Profanta, kterého zajímalo zlepšení systému takzvané chytré karantény.

Prymula také uvedl, že se chystá masivnější kampaň ve prospěch rozšíření mobilní aplikace eRouška, kterou zatím používá zhruba 560 000 lidí. Dosavadní kampaň je podle ministra nedostatečná. Aplikace má pomoci při sledování možných kontaktů s osobami nakaženými koronavirem.

Poslanec dosavadní vládní kroky v boji proti koronaviru označil za nepřesvědčivé. Podle Profanta má na tom podíl to, že vláda nezveřejňuje dostatek informací a její rozhodnutí jsou nepředvídatelná, což vede k problémům ekonomiky.

K vytížení nemocnic ministr uvedl, že tyto údaje už mají k dispozici samy nemocnice, lékaři a záchranné služby. „Od pondělí bude systém propojen tak, že každý (účastník systému) bude vidět každého,“ řekl Prymula. Data vytíženosti nemocnic podle krajů budou podle ministra zveřejňována jednou týdně, vytížení jednotlivých nemocnic ale ne. Důvodem je podle Prymuly obava z toho, že lidé by si vybírali, do které nemocnice chtějí.

K Profantově žádosti o zveřejnění modelů vývoje epidemie ministr řekl, že těchto modelů bylo zveřejněno už několik, ale žádný z nich nebyl dostatečně realistický. Prymula uvedl, že skokový nárůst počtu pacientů s nemocí covid-19 na počátku září nikdo nepředvídal.

Referoval server Reflex.cz 

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 172 × | Prestiž Q1: 4,89

+6 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Tak na jednu stranu naprosto nesmyslná buzerace GDPR a teď nás bude lustrovat číšník.

PeTaX

Přesně tak. Nemyslím si, že bych měl povinnost se legitimovat nějaké soukromé osobě. Ergo, lidé se zaevidují jako Prokop Buben, či Pepek Vyskoč.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top