Štítky článku: •  

Střípky (282)

⚜ Na Bělehrad! Pardon, na Babiše! (Petr Štěpánek) ⚜ Bruselská zpráva o stavu právního státu (Tomáš Břicháček) ⚜ Definice šílenství (Luboš Zálom) ⚜

Na Bělehrad! Pardon, na Babiše!

na-belehrad.jpg (51,915 kiB)
Na Bělehrad! Pardon, na Babiše!

Tak se nám ta naše politická zahrádka hezky rozjasňuje. Nedostudovaný bohoslovec Mikuláš z letenského pódia zavelel, že opoziční strany, aby smetly Babiše a jeho ANO, se musí pospojovat do koalice, jinak, ty ty ty!, bude do toho muset on, chudák Mikuláš, šlápnout sám. Pročež předsedové a místopředsedové demobločích stran pravidelně chodili k Mikulášovi na kobereček podávat průběžná hlášení, aby si nakonec to koalování v praxi vyzkoušeli v krajských volbách.

Chudák volič z toho ale vůbec není moudrý, neboť někde koalovali fialoví se stanaři, jinde pro změnu stanaři kempovali s piráty, onde se údajní topoví pravičáci — jo jo, bejvávalo, že Kalda vykřikoval, že napravo od TOP 09 je už jenom zeď — objímali s levými „ekoteroristy“ z Lesa, jinde zas křesťané obcovali s pohanskými bezvěrci atd. atd. No prostě, prase aby se v tom vyznalo. Politika coby souboj idejí už z toho vymizel, když se tu každý páří s každým, ale přeboje o sesle a korýtka jsou to vpravdě veselé. Zvláště když se pak někde antibabišovci miliskují i s kobliháři.

Výsledkem je, že budoucí krajské koalice vytvářejí kandidující koalice s jinými kandidujícími koalicemi, pročež vládnoucí koalici skoro vždy bude tvořit tolik politických uskupení od Šumavy k Tatrám, pardon, od leva doprava a zase zpátky, že je ani na prstech obou rukou nespočítáte.

Každopádně ale platí, že pod Mikulášovou kuratelou nám tu nakonec krystalizují dvě antibabišovské koalice, jež s vysokou pravděpodobností zamíří k sněmovním volbám roku 2021.

V té první partičce asi budou piráti se stanaři. To je obzvláště povedené. Mladí ultraleví bojovníci za wifinu v gulazích se propojí s odborovou organizací starostů, kterým nestačí starostenské platy, pročež v množství větším než malém a pod hlavičkou ukradenou ostatním starostům i nám všem, kteří se ve svých životech cítíme být nezávislí, usilují o přivýdělky v parlamentu.

Druhou partičku chytají Péťa, Markéta a Marian, viz foto. Zašli na pivo hnedle po oněch zkušebních volbách, v nichž si to koalování prubli, a svatební obrázek své švédské trojky obratem vypustili po sociálních sítích. Také to bude povedené. Kdysi klausovská antihavlovská strana, jež metamorfovala v havlovskou antiklausovskou — takže celé to dělení OF na ODS a OH bylo vlastně zbytečné —, se chytá koalovat s pohrobky knížepána, kteří už ani netuší, zdali jsou ještě černí, růžoví, zelení, duhoví nebo už červení, a třetího do mariáše se jim chystá dělat udavač, toho času předseda KDU-ČSL, strany, jež už dávno není ani křesťanská, ani demokratická, ani československá a už vůbec ne lidová, neb ponejvíce o sobě dává vědět coby importér nezletilých mohamedánských sirotků.

To nejlepší nakonec. Svatý Mikuláš sice bude nadělovat až za dva měsíce, ale lídři stran demobloku dostali nadílku už s předstihem. Rezavý Mikuláš, libující si v naci-khaki outfitu, jim poslal zrcátka. Mohou se do nich na sebe dívat, co jsou za hlupáky. Dva roky Mikulášovi nadbíhali, chodili se k němu na kobereček zpovídat, snili o tom, že aspoň kousíček z mediálně přifouklé slávy jeho milionchvilkového spolku urvou pro sebe, a on na ně nakonec udělá dlouhý nos. Ale dobře jim tak. Mají přesně to, o co si koledovali. A od čerta možná za dva měsíce dostanou i uhlí.

A co Mikuláš? Vzhledem k tomu, že antibabišovských stran máme málo, chystá další. Nejspíš s mistrem převleku, kvazilidovcem Čižinským, jenž sice v lidovecké sutaně již léta hřaduje ve sněmovně, ale na Praze 7 ještě stíhá pro změnu v triku městského liberála šafářovat, tyčit cyklostezky, brzdit auta, pít latéčko a hledat 3000 statečných. Paráda! S Mikulášem už se našli.

Také se na ty příští volby těšíte? Tak na Bělehrad! Pardon, na Babiše!

Petr Štěpánek, FCB


Bruselská zpráva o stavu právního státu

Zpráva Evropské komise o právním státu v 27 členských státech EU nevypovídá ani tolik o jednotlivých hodnocených zemích jako spíše o svých pisatelích a o tom, jakým způsobem si navykli s konceptem právního státu zacházet.

Evropská komise 30. září vydala obsáhlou zprávu, ve které hodnotí stav právního státu ve 27 členských státech EU. Léta trvající mocenská hra, v níž se unijní orgány snaží podstatně rozšířit své pole působnosti, tak vstupuje do nového stádia.

Historicky první výroční „Rule of law report“ přitom nevypovídá ani tolik o jednotlivých zemích jako spíše o svých pisatelích a o tom, jakým způsobem si navykli s konceptem právního státu zacházet.

Čtěme pozorně, co se píše o nás i o ostatních a ptejme se: Mají najmenovaní komisaři a jejich podřízení ve vzdálených mezinárodních strukturách mandát a legitimitu k tomu, aby posuzovali nastavení a fungování vnitrostátních justičních systémů, modely dělby moci, fungování státní správy, kompetence ombudsmanů, nezávislost médií, úspěšnost boje s korupcí, postavení politických „neziskovek“ apod. a na základě toho pak poučovali, kárali, pranýřovali či úkolovali vnitrostátní parlamenty a vlády? Opravdu stojí každý úředník z Bruselu nad našimi zákonodárci, ministry či soudci?

Zpráva je každopádně dalším potvrzením toho, že unijní administrativa v Bruselu to přesně takto cítí. Je novou výmluvnou ukázkou toho, že téma „rule of law“ se zvrtlo v prostředek politického boje, kde nejde o panství práva, ale o panství Bruselu („rule of Brussels“). Tento nový koncept už není o zákonnosti a o právní jistotě, nýbrž o vytváření nástroje, kterým se unijní orgány míní vyvyšovat nad členské státy, vměšovat se do jejich vnitřních záležitostí včetně otázek ústavněprávních a prosazovat svou politickou linii bez ohledu na hranice kompetencí Unie.

Mladá generace právníků, která se na fakultách v porevolučních letech učila úctě k zásadám právního státu a pro kterou tento pojem dodnes neztratil svůj původní význam a vážnost, by neměla nečinně přihlížet tomu, jak je dnes hrubě zneužíván a naplňován novým obsahem.

Píše pan Tomáš Břicháček na brichacek.blog.idnes.cz


Definice šílenství

je dělat pořád to samé dokolečka a očekávat jiné výsledky. Více než měsíc po vyhlášení plošných restrikcí vůči občanům se ukazuje, že tato opatření neměla vůbec žádný účinek a na číslech se nijak neprojevila. Přesto se zdá, že to, co vláda vyhlásí zítra nebo třeba už dnes, bude další stupeň útoků na svobodu lidí.

Pokud byl do pozice ministra zdravotnictví jmenován epidemiolog, aby čelil epidemii, soudím, že by měl být nahrazen psychiatrem — aby čelil tomuto šílenství.

Znovu to musím zopakovat: čísla, která na nás chrlí média a která slouží jako důvod pro další a další omezování naší svobody, jsou bez celkového kontextu naprosto bezcenná. A to není věcí epidemiologie, to věc elementární logiky. Počet testovaných a mezi nimi počet pozitivně testovaných avšak nepříznakových říká zcela jasně: lidí, kteří v sobě virus mají, ale nemoc u nich nepropukne, je tady mnohem mnohem více. A tato neznámá hodnota X je jediná, od které má smysl odvozovat nakažlivost i smrtnost.

Vláda by měla upustit od přehnaně plošného testování, které nepochybně odčerpává systému mnoho cenných sil, a zaměřit se na první linii: kvalitní péči pro skutečně nemocné a na ochranu těch, kteří jsou nejvíce ohroženi. Je trestuhodné, když kvůli mediálně politické masáži mají lidé z nákazy takový strach, že odmítají mít doma nakaženého bezpříznakového člověka, který pak musí zabírat v nemocnici zbytečně lůžko, které má být vyhrazeno pro skutečně nemocného člověka.

Tato politická hysterie staví lidi proti sobě. Což je nepochybně to, co mocichtiví darebáci, jakým je Babiš, Hamáček nebo Prymula, chtějí — protože pak se lidem lépe vládne.

Luboš Zálom, FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 193 × | Prestiž Q1: 10,48

+19 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top