Štítky článku: •  

Dva Klausové, loňský a letošní

Z hlubin Facebooku na mě vyskočila tahle tabulka, kterou jsem před rokem s velkou chutí, nadějí a optimismem zavěsil na svůj profil. Dle rok starého průzkumu veřejného mínění byl Václav Klaus ml. se 42 procenty nejdůvěryhodnějším českým politikem.

klaus_duvera.jpg (48,334 kiB)
Průzkum důvěryhodnosti

Střih. Aktuálně Klausova Trikolóra utržila celkově 3,4 procenta volebního výsledku. Co se mezi těmi loňskými dvaačtyřiceti procenty a aktuálními 3,4 procenty odehrálo? Proč ten sešup? A ponechme stranou, že srovnáváme procenta z nesrovnatelných tabulek.

Nejprve si ale odpovězme na otázku, kde se vzalo těch loňských 42 procent? Vstup Klause juniora do politiky byl závanem čerstvého větru. Jeho řeč byla jasná, břitká, přímá. Objížděl republiku, besedoval, jasně formuloval své názory. Dokonce i mnozí z těch, kteří nad ODS již zlomili hůl, to ve volbách 2017 znovu občanským demokratům hodili. Důvodem byl právě Klaus jr. Stejně břitký a přímočarý byl Klaus i jako poslanec. Dokonce až tak, že posránkové Fiala a spol. namísto toho, aby mu dali prostor a jeho obrovský potenciál využili, jej raději z ODS svatouškovsky vyloučili.

A tak VKml založil Trikolóru a stal se jejím předsedou. Pro spoustu lidí velká naděje. Jenže nastoupili marketéři. A poradili, že aktuálně víc frčí hnutí a ne strany, že je ke škodě jasně se vymezovat na pravolevé škále, že přílišný radikalismus se nenosí. A Václav obrousil hrany. Ostatně sám to v jednom z posledních rozhovorů přiznává. A vlastně má i kus pravdy, když říká, že jako předseda má větší zodpovědnost, že v Trikolóře jsou lidé různých názorů a že jako předseda to musí zastřešovat. Ano, to všechno je pravda.

Problém je, že po něčem takovém není poptávka. Respektive už je obsazeno. Politiku dle průzkumů veřejného mínění již dělá Babiš. Má na to celý marketingový tým. Prchal mu řekne, co a jak říkat, a Andrej jen nastaví záda větru. Politiku tří čtyř jednoduchých frází pro změnu nabízí Okamura. Co na tom, že nic z toho, co slibuje, není s to se svými šesti sedmi procenty dodat, když jeho koaliční potenciál je navíc nulový, a ještě má tu kouzelnou schopnost umět si naštvat nejen protivníky, nýbrž i potenciální spojence. Pro fungování jeho politického eseróčka to ale bohatě stačí. Ale to je jiný příběh a určitě to není cesta pro Trikolóru.

Možná se mýlím, ale v potenciálním voličském segmentu Trikolóry je poptávka po něčem jiném. Po jasně vyprofilované straně, která netají, že stojí vpravo. Ostatně, kde jinde je v našem politickém spektru volno, když takřka všichni ostatní se tísní v levém středu. Poptávka je po jasně formulovaných cílech včetně jednoznačného, srozumitelného a poctivého vymezení vůči EU. Poptávka není po opatrné a lavírující Straně mírného pokroku. Těch už tu máme dost a z jedné takové juniora vyloučili.

Jinými slovy, poptávka je po onom břitkém, jasném, přímém Klausovi, který ještě loni měl důvěru 42 procent občanů. Poptávka je po politikovi, který se nebojí jít proti proudu. Poptávka je po statečném principálovi, který pozvedne bílo-červeno-modrý prapor a zavelí, pojďte se mnou. Po roce existence Trikolóry má ten letošní Klaus k ruce navíc jeden obrovský bonus. Spoustu pracovitých osobností, které se mezitím vyprofilovaly v krajích.

Suma sumárum: Trikolóra by měla trochu pootočit kormidlem. Pokud se i ona více vyprofiluje, bude mít dvě jistoty. Určitě za rok nevyhraje volby, ale získá tolik, klidně i dvojciferně, aby mohla reálně ovlivňovat směřování naší země.

Petr Štěpánek, FCB


Pozn. red.: Problém (podle mého názoru) spočívá v tom, že Václav Klaus mladší se „odbarvil“. Spousta lidí (včetně mně) očekávala, že když už byl z ODS vyhozen, vytvoří novou politickou stranu liberálně-konzervativní, tedy echt pravicovou. Pokud se vám ten přívlastek zdá jako oxymóron, pak liberální ve smyslu ekonomickém a konzervativní ve smyslu společenském.

Myslím, že v to doufala většina těch, kteří již dávno opustili bývalou ODS, ačkoliv třeba stáli i u jejího zrodu či puberty. Přesněji, všichni ti, které opustila ODS svým úkrokem z pravicových pozic někam do šedého středu. Ti všichni vkládali do rodící se Trikolory velké naděje a nyní se cítí poměrně citelně zklamáni, když najednou Trikolora není ani ryba, ani rak a vlastně není ani vpravo ani vlevo a člověk neví, co si o ní má myslet.

Osobně jsem zaregistroval, že někdy v okamžiku, kdy Novinky odmítly Klausovi zveřejňovat jeho pravidelné články, v podstatě zmizel z digitálního prostoru, nějaké facebookové skupiny se sice objevily, ale pak se některé ukázaly jako fake, a Facebook samotný je ani nepropaguje do hlavního výpisu. A na jejich webové prezentaci se v podstatě neděje vůbec nic. Mediálně se nad Trikolorou zavřela voda. Myslím, že tato volební prohra, kterou sklidili, je důsledkem. Anebo, a to by bylo horší, někdo na něj zadupal a on ztratil odvahu.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 316 × | Prestiž Q1: 12,51

+24 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
xgogo

Máte naprostou pravdu ... ale nejde jen o Klause, jde o celou Trikoloru. Místo břitké vnitrostranické diskuse - její naprostá absence a dokonce nechuť k něčemu podobnému dát prostor. Místo ostře a jasně formulujících lídrů - kamarádi kamarádů na postech ve straně.

Je dětinské si namlouvat, že ve společnosti je poptávka po dalším Fialovi v kombinaci s neumětelským PR vedením, které se snaží opakovat Piráty a Babiše, ale nemá na to peníze. Kdy pochopí, že nemá cenu dělat PR mediální politiku způsobem, jako oligarchové a neobolševici, napojení na granty?

Pofňukat si, že na kampaň nebyly peníze a že tam, kde se spřáhli s místním ... jak to napsat slušně.. zbohatlíkem třeba ... a prachy byly, tak se dostali... no tak takových úspěchů by dosáhl i Kluk z Plakátu.

Čekal jsem, že Trikolora bude těleso vyzařující podobný drajv a vyjadřující se s podobnou přímočarostí jako Klaus ve svém projevu o přijímání EU legislativy. Místo toho bláto, fejsbůček, lajkování, podívejtejakjsmekrásnápartičkalidičektadynanáměstí ...

Co jsem tak vysledoval - kdo chce bláto, volí ODS nebo TOP a kdo chce razatní a jasné řeči, vrací se k SPD. Bádat o tom, co kdy je nebo není dětinské při totální absenci diskuse, je frustrující.
Takhle ten normální svět nevybudujeme, soudruzi ...

Borsuk

Velice smutná pravda. A snad by šlo získat i voliče těch opravdu malých pravicových stran, zdůraznit co je spojuje a ne bazírovat na rozdílech.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top