Štítky článku: •  

Vláda ČR diskriminuje drobné podnikatele a živnostníky

Fakta: Bylo podpořeno asi 790 000 zaměstnanců, a jejich podpora pokračuje a pokračovat bude. Malé firmy a OSVČ, kteří také přišli o práci nebo jejichž existence je ohrožena, vláda žádnou podporu nemá a nepočítá s ní.

Podnikatelé a živnostníci se cítí být silně diskriminováni odlišným přístupem státu k zaměstnancům na straně jedné, a k OSVČ a malým podnikatelům na straně druhé.

Pro mnohé nepodnikající občany bude tento výrok asi těžko stravitelný. Co už zase ti podnikatelé chtějí, na co stěžují? Vláda přece říkala, kolik jim už dala peněz a jak dobře se o ně postarala, tak co se jim nelíbí?! Ano, vláda toho říkala mnoho, ale ne vše je pravda.

Nebylo by správné tvrdit, že stát vůbec nepomohl živnostníkům či drobným podnikatelům. Někteří dostali podporu 500 Kč/den, a to po tři měsíce koronakrize, jiní dostali ošetřovačku (na kterou nemají živnostníci na rozdíl od zaměstnanců nárok!), mohli si odložit zálohy na sociální odvody (odložit, ne nezaplatit) a po velkém odporu vláda odložila spuštění EET pro řemeslníky, kadeřnice, kosmetičky či zvěrolékaře. Vláda nepomohla zachránit živnosti, ale aspoň někteří měli pár korun na bydlení a jídlo pro rodinu.

Všechna podpora pro živnostníky a drobné podnikatele už skončila a vláda neuvažuje o jejím obnovení. A krize pokračuje. Některé obory neměly ani v létě možnost se nadechnout, jiné do toho už zase spadly.

Ve stejné chvíli, kdy nám vláda tvrdí, že je vše OK a že prý „situace není kritická“, říká ministryně Maláčová: „Ekonomika se ještě plně nevzpamatovala z nejtěžšího období. Je proto důležité, aby i nadále fungovala podpora zaměstnavatelů a pracovních míst. MPSV již pracuje na zavedení takzvaného kurzarbeitu, který by na Antivirus navázal. Předpokládáme, že ho předložíme v nejbližší době.“ (zdroj: https://1url.cz/HzCNf). A to prosím ministryně Maláčová napsala ještě před zaváděním dalších opatření ministra Prymuly.

Je absurdní, že současně s tím, kdy nám vláda tvrdí, že žádná krize není, prodlužuje program Antivirus a připravuje kurzarbeit na ochranu pracovních míst ohrožených probíhající krizí. Pro neznalé, příjemci podpory z tohoto programu jsou prostřednictvím svých zaměstnavatelů zaměstnanci státu. Jak píše MPSV: K 14. 9. 2020 bylo podpořeno 790 316 zaměstnanců. Program Antivirus pomohl udržet pracovní místo téměř každému 4. zaměstnanci v soukromé sféře, a většině zaměstnanců stát přispěl na jejich náhrady mezd opakovaně. (zdroj: MPSV, https://1url.cz/PzCN0)

Pro malé firmy a OSVČ, kteří také přišli o práci nebo jejichž existence je ohrožena, vláda žádnou podporu nemá. Jako by stát oceňoval jen jeden způsob práce — zaměstnání, zatímco jiné formy práce ignoruje. Ale podnikání je práce a tato práce stát živí.

Jako nemůže být tma a světlo zároveň, nebo najednou zima i teplo, není možné, aby situace současně byla i nebyla kritická. Jedny chránit a na druhé se vykašlat, to má být přístup vlády k občanům? Tak co, vládo, je krize nebo není? Jestli je třeba chránit zaměstnance a jejich pracovní místa, pak jistě jsou stejné důvody pro to, aby byla zavedena opatření na podporu drobných podnikatelů, kteří také přišli nebo přicházejí o práci. Práce jako práce, nebo ne?

Podnikatelské odbory poslaly vládě výzvu, aby to vzala na vědomí, protože drobní podnikatelé si sami svoje těžkosti nezavinili. Chceme, aby vláda přestala dělat, jako by se pro živnostníky a malé firmy nic nedělo. Děje se a hrozba krachu a zadlužení je pro malé firmy a živnostníky v této situaci stále reálnější.

Podnikatelské odbory jako zástupce českých podnikatelů a živnostníků vyzývají Vládu ČR, aby ukončila diskriminaci OSVČ a drobných podnikatelů a aby urychleně přijala opatření na jejich ochranu v koronakrizi.

Pane premiére, paní ministryně a páni ministři, vyzýváme vás, abyste vzali situaci živnostníků a drobných podnikatelů vážně, a abyste přehodnotili svůj dlouhodobě negativní postoj k nim.

Za Podnikatelské odbory

Radomil Bábek

předseda výboru

podb.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 169 × | Prestiž Q1: 7,60

+12 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

Lepší než podpora by bylo zrušit nesmyslná opatření vedoucí k nemožnosti podnikat. Léčit je třeba příčiny, ne pouze symptomy.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top