Štítky článku: •  

Windows 10 — (2b/4) Ajajaj!

Měl jsem původně v úmyslu v cyklu o Windows 10 pokračovat popisem postupu instalace, ale mezitím se mi nashromáždila docela velká spousta dalších zkušeností ostatních uživatelů, kteří se pokusili Windows 10 zprovoznit, případně testovat jeho chování.

Protože ty informace nejsou příliš povzbudivé, podělím se o ty, které se týkají datové špionáže Microsoftu. Už v minulém dílu jsem naznačil, že kontrolu nad shromažďováním osobních dat nemáme téměř žádnou.

Na Windows 10 pozor!
Standardně posílají Microsoftu množství informací!!!

S novou verzí 10 operačního systému Windows mění Microsoft přístup k tomuto o­pe­rač­ní­mu systému a podle vlastních deklarací ho začíná považovat za službu. Součástí této změny je i zpřístupnění nové verze poprvé plošně zdarma pro uživatele předchozích verzí, Windows 7 a 8.1.

Změna strategie

Microsoft ke změně strategie ale nepochybně přistupuje se záměrem generovat z Windows celkově více příjmů než při ponechání dosavadního modelu a ne naopak. Dostupné informace naznačují, že tak bude dělat mimo jiné pomocí reklamy. Ta se spolu s nabídkou na zakoupení placené verze už objevuje například i v zabudované kolekci her Solitaire a tvůrcům aplikací a reklamním sítím je zpřístupněna jednoznačná identifikace uživatelů pro reklamní účely. Ve Windows 10 jsou zároveň integrovány některé technologie, které jsou pro své fungování závislé na osobních datech uživatele, například asistentka Cortana.

Naše data

Pro zajištění funkčnosti těchto aplikací ale nepochybně také pro lepší profilování uživatelů Windows 10 v standardním nastavení zpracovává nebo odesílá na servery Microsoftu, respektive podle nových podmínek ochrany soukromí „může zpracovávat a odesílat“ různá data a například každého uživatele Windows standardně identifikuje unikátním ID. Toto ID, označované jako reklamní, budou moci podle podmínek ochrany soukromí využívat aplikace a reklamní sítě na poskytování relevantní reklamy jednotlivým uživatelům.

security1.jpg (29,190 kiB)
Standardní nastavení při instalaci Windows 10 (slovenská lokalizace)

Ve standardním nastavení při instalaci z oficiálního ISO obrazu finální verze se mimo jiné kontrolují navštěvované URL ve webovém prohlížeči pomocí technologie SmartScreen odesílající na servery Microsoftu navštěvované adresy a #hashtagy spousty souborů, pro předpovídání navštěvovaných URL se odesílají data o brouzdání, odesílají informace o chybách a diagnostické informace, pro rozpoznávání řeči a psaní se odesílají vstupní data do Microsoftu, Microsoftu se odesílají „některé údaje o poloze“ a umožňuje se aplikacím využívat reklamní ID. Standardně se do Microsoftu odesílají rozšířené diagnostické údaje a údaje o používání Windows.

security2.jpg (33,572 kiB)
Standardní nastavení při instalaci Windows 10 (slovenská lokalizace)

„Po zapnutí Cortana s cílem nabídnout vám individuální praktickou zkušenost a relevantní návrhy společnost Microsoft shromažďuje a používá různé typy dat, jako je poloha zařízení, údaje z kalendáře, používané aplikace, údaje z e-mailů a SMS, komu voláte, kontakty a frekvence interakce s nimi prostřednictvím zařízení. Cortana se o vás dozví i přes shromažďování údajů o používání zařízení a dalších služeb Microsoft, jako je hudba, nastavení budíku, zapnutí uzamčení obrazovky, na co se díváte a co kupujete, historie procházení a vyhledávání v Bing, a další“ uvádí se v podmínkách ochrany soukromí.

Z jejich znění není jasné, která data zařízení opouštějí. Například při zpracování historie brouzdání Cortana se podle podmínek tato data evidentně zpracovávají na serverech Microsoftu, když se zpracovávají pouze, pokud jsou „posílány“ Microsoftu. Ve standardním nastavení má zabudovaná ochrana Windows Defender povoleno odesílání informací o detekovaných problémech Microsoftu a to včetně vzorků souborů, které obsahují škodlivý software.

„Pokud existuje pravděpodobnost, že by soubor mohl obsahovat osobní údaje, nepošle se automaticky a před odesláním vás na něj systém upozorní,“ uvádí se v podmínkách. Při přihlašování do Windows pomocí Microsoft účtu se zase automaticky synchronizují na OneDrive účet uživatele řada jeho nastavení, včetně historie brouzdání.

Nejkurióznějším případem sdílení dat s Microsoftem je podle podmínek ZÁLOHOVÁNÍ klíče pro obnovení disku zašifrované technologií BitLocker, který se podle podmínek automaticky uloží na OneDrive účet uživatele a slouží pro přístup k datům například po ztrátě hesla. Kterých zařízení se automatické ukládání týká, Microsoft explicitně nelimituje, podle jedné z interpretací by se mohlo týkat verzí Windows 10 pro SmartPhony a tablety.

Doplněk 1: Podle testu jednoho z čtenářů přihlášeného s Microsoft účtem se ve verzi Windows 10 Pro po zašifrování disku BitLocker na OneDrive účtu nenachází viditelný klíč pro obnovu. Na kterých zařízeních, verzích Windows 10 a za jakých okolností přichází k automatickému uložení klíče na OneDrive zjišťujeme. Do jaké míry došlo celkově reálně ke zhoršení situace oproti poslední verzi Windows 8.1, není jasné, ale zároveň podobné sdílení dat je stále běžnější u některých mobilních operačních systémů. V každém případě, co všechno se sdílí nebo může sdílet s Microsoftem v nové verzi Windows 10 nyní jasně a na jednom místě zviditelňují nové podmínky ochrany soukromí. Zatím ale není jasné, do jaké míry přesně reálně Microsoft ve Windows 10 využívá klauzule v podmínkách a jaká data konkrétně a v jaké podobě reálně opouštějí zařízení.

„Ochrana vašich údajů je pro nás důležitá. Toto prohlášení o zásadách ochrany osobních údajů objasňuje, jaké údaje o vás shromažďujeme a jakým způsobem ji používáme. Vztahuje se na služby Bing, Cortana, MSN, Office, OneDrive, Outlook.com, Skype, Windows, Xboxdalší služby společnosti Microsoft, které toto prohlášení zobrazují. Odkazy na služby společnosti Microsoft v tomto prohlášení zahrnují webové stránky, aplikace, software a zařízení společnosti Microsoft.“

Opatření

Uživatelé, kteří nechtějí sdílet některá nebo žádná z těchto dat, mají k dispozici řadu opatření. V první řadě při instalaci Windows 10 je to nezvolení standardních rychlých nastavení a volba detailních nastavení. V nich je možné vypnout množství typů sdílení dat. Část dat se sdílí pouze při využívání Microsoft účtu, uživatelé tak mají možnost využívat pouze lokální účet nebo si vypnout synchronizaci nastavení.

security3.jpg (32,600 kiB)
Sekce nastavení ochrany osobních údajů ve Windows 10 (slovenská lokalizace)

Jednotlivá nastavení sdílení je možné a potřebné změnit minimálně na čtyřech místech. Nastavení sdílení většinou nezávislé na používání Microsoft účtu je možné měnit v samostatné sekci Ochrana osobních údajů v nastavení operačního systému, nastavení souvisejících se sdílením s vlastním Microsoft účtem v nastavení účtu, nastavení Defender v nastaveních bezpečnosti a nastavení související s Cortana v jejích nastaveních. Ve slovenské verzi Cortana k dispozici není, protože pro tento jazyk zatím nemá podporu [v české ano].

Navzdory standardnímu vypnutí Cortana jsme ale v nastaveních Windows po čisté instalaci v sekci „Řeč, psaní rukou a psaní na klávesnici“ našli „rozeznávání“ zapnuto. Vypnout zcela ve verzi Home a Pro nelze odesílání diagnostických dat, které je možné v nastaveních jen přepnout do režimu odesílání základních údajů. Co tyto „základní údaje“ obsahují, se zatím zjišťuje.

Přejít nebo nepřejít?

Většinu nastavení sdílejících data s Microsoftem je možné vypnout, jejich standardní nastavení tak není nepřekonatelnou překážkou. Z pohledu ochrany soukromí může být ale rozumné s upgradem počkat, dokud se některé otázky nevyjasní. Zároveň se odložením aktualizace nebo instalace můžete vyhnout některým chybám a problémům, které se objeví a opraví v prvních dnech a týdnech masového nasazení. Windows 10 má samozřejmě, zejména oproti Windows 8 a 8.1 i mnoho pozitivních novinek, o kterých se v předchozích měsících postupně hovořilo. Pokud jste se ještě nerozhodli, zda upgrade uskutečníte, uskutečněte ho později, nebo jej raději vůbec neproveďte, v připravovaném rozsáhlejším článku přinesu detailnější srovnání kladů a záporů.

Pravděpodobně s doporučením na přechod na jiný operační systém, nejspíše Linux Mint, Ubuntu, nebo Debian 8 Jessie.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 6 950 × | Prestiž Q1: 9,02

+10 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top