Štítky článku: •  

EU připravuje razantní omezení soukromí

Některé komunikační služby dnes využívají tzv. koncové šifrování a jsou tak téměř zcela soukromé, Evropská komise však plánuje tyto služby omezit. Měli bychom se bát ztráty soukromí?

Poslední měsíce jsme mohli v USA zaznamenat značný počet návrhů, protlačovaných FBI a americkým ministerstvem spravedlnosti, jenž měl za cíl umožnit státu přístup ke komunikačním službám využívajícím tzv. koncové šifrování. (zdroj)

Nyní se snahy z amerického Kongresu, který je aktuálně paralyzovaný celonárodní polarizací, přesouvají k nám do Evropy, kde lobbisté za omezení šifrované komunikace očekávají plynulejší projednání. Série uniklých dokumentů z nejvyšších pater evropských institucí ukazují navrhované způsoby, jimiž by těchto omezení docílili, směrnice by mohla být představena již během příštího roku.

Tzv. koncové šifrování, také označované jako end-to-end šifrovaní je systém, který bezpečně přenáší data mezi odesílatelem a příjemcem tak, že data po celou dobu zůstávají zašifrovaná, ani poskytovatel samotné služby tak nemusí mít přístup k odesílaným datům, na tomto principu skvěle funguje například aplikace Signal.

Náznak změny z původní evropské politiky, která spíše podporovala uživatelské soukromí a šifrovanou komunikaci, přišel s červnovým projevem evropské komisařky pro vnitřní záležitosti, bývalé členky švédské komunistické strany, jménem Ylva Johansson.

Ve virtuální debatě „Prevence a boj s obtěžováním a zneužíváním dětí“ (zdroj) Johanssonová vyzvala k „technickému řešení“ toho, co popsala jako „problém šifrování“ a oznámila, že jí řízená komise vytvořila „speciální skupinu expertů z akademií, vlád, občanské společnosti a soukromých subjektů, aby nalezla možnosti detekování a nahlašování šifrovaného dětského obtěžování.“

Následující zpráva unikla a byla publikována na serveru Politico, v celém anglickém znění k přečtení zde. Zpráva obsahuje seznam různých způsobů jak dosáhnout nemožného, zpřístupnit šifrované zprávy vládám aniž by došlo k samotnému prolomení šifrování.

Na vrchu tohoto nejasného seznamu opatření stojí, podobně jako ve Spojených státech, povinné skenování všech příchozích i odchozích zpráv na straně klienta, v podstatě se jedná o taková zadní vrátka, která státům umožní přístup k vašim datům. Na každém zařízení by měl tedy bez přestání běžet program, který by porovnával vaše zprávy se seznamem „nežádoucích osob,“ kterými ale ve výsledku nemusí být jen teroristé či pedofilové.

Stejný systém nyní využívá Čína a další autoritářské země, poprvé v historii však budou možná mít i dosud svobodnější státy v rukou nástroj, který jim umožní získat absolutní kontrolu nad elektronickou komunikací a rozhodovat o povolení k provozu jednotlivých komunikačních nástrojů.

Johanssonová uvedla, že by tyto návrhy mohly být pro Europarlament příliš agresivní, aby mohly politicky uspět i přes to, že budou spojeny s bojem proti dětskému obtěžování, orgány EU se již ale údajně připravují tento návrh protlačit. Na počátku září organizace Statewatch publikovala dopis nynějšího Německého prezidentství EU adresovaný členským státům, ve kterém vyzívá k podpoře tohoto návrhu do konce roku 2020. Dopis nese název „Bezpečí skrze šifrování a bezpečí navzdory šifrování,“ který jako by vypadl z učebnicového příkladu oxymóronu.

Přestože připouští, že „oslabení šifrování jakýmikoli prostředky (včetně zadních vrátek) není vhodná možnost,“ prezidentství pozitivně hodnotí závěry studie Evropského Protiteroristického koordinátora (Gilles de Kerchove), dlouhodobě požadujícího navýšení pravomocí pro policii a tajné služby, z letošního dubna, který poukazuje na vhodnost implementace tzv. „předních vrátek,“ navrhuje právní rámec, umožňující bezpečnostním složkám přímý přístup k zašifrovaným datům.

Ačkoliv se může zdát snaha o vymýcení dětského obtěžování a terorismu jako úctyhodná, dáváme tím státním složkám do rukou úplně ten samý nástroj, který je mnoha zemích využíván k cenzuře a potlačování „nesprávných“ politických názorů. Právo občana na soukromí je jedním ze základních kamenů svobody a pokud se rozhodneme obětovat svou svobodu za (iluzi) bezpečí, nemusí nám nakonec zbýt ani jedno.

Článek je volným překladem: eff.org/deeplinks/…/orders-top-eus-timetable-dismantling-end-end-encryption

Píše pan Petr Vrána na petrvrana1.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 455 × | Prestiž Q1: 12,51

+23 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Vojtěch

Sem bych také přidal administrátorovu poznámku:
"Typická salámová metoda, resp. Overtonovo okno."

0 | 0
Vojtěch

viz také
EU chce prolomit šifrování mezi koncovými uživateli, varuje EFF
https://www.root.cz/clanky/eu-chce-prolomit-sifrovani-mezi-koncovymi-uzivateli-varuje-eff/

0 | 0
Borsuk

A každá lumpárna se zaobalí tak, aby se proti ní ozvalo jen pár lidí, kteří vědí o co jde, viz Istambulská dohoda o právech žen atd.

0 | 0
PeTaX

Přičemž politická reprezentace stejně na názory občanů kašle.

0 | 0

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top