Štítky článku: •  

Strach má obrovskou sílu

Dokáže v lidech naprosto udusit vůli racionálně uvažovat. A pokud nemáme vůli přemýšlet, zbývají už jen emoce. Vždyť co jiného jsou reakce typu „Měl by sis vyzkoušet jaké to je umírat s kovidem“, nebo „Přeji ti, aby tvůj příbuzný umíral na kovid“, nebo lehčí varianty toho samého sdělení.

covis-strach-munch.jpg (50,364 kiB)
Edvard Munch: Výkřik

Já věřím, že mnoho z těch, kteří takto reagují, to ve skutečnosti nemyslí vážně — tam, kde není rozum, nastupují emoce. Emotivní obrana před argumenty. Jenomže mluvit o umírání na kovid a obhajovat tím všechno, co tato vláda dělá, jak trestá veřejnost za svoji neschopnost, nedává smysl, nevidíme-li celý kontext. Mělo by nás zajímat, že už i dokonce WHO varuje před bezmyšlenkovitým uplatňováním strategie lockdownu, protože zchudnutí obrovského počtu lidí bude mít nepochybné zdravotní následky. WHO mluví o těch nejchudších. O těch, kteří nebudou mít kam spadnout, a budou umírat na průvodní jevy spojené se zchudnutím společnosti v té či oné zemi.

Na jedné straně vidíme statistiky o nemocných, hospitalizovaných a zemřelých na kovid (nebo s kovidem, to je jedno, jak tomu budeme říkat). Jsou to čísla, která vidíme a chápeme příčinu a souvislosti. Pokud však kvůli rapidnímu růstu nezaměstnanosti a zchudnutí celé země dojde k postupnému nárůstu počtu onkologických onemocnění v neléčitelném stadiu (protože nebudou peníze na všechna potřebná vyšetření a člověk se dostane k lékaři pozdě), pokud dojde k nárůstu počtu sebevražd v důsledku stresu, když se dozvíte, že už nedokážete uživit svoji rodinu, pokud dojde u části populace ke zkrácení života v důsledku nemírného pití, kterým si mnozí lidé budou stres léčit, nebo pokud se vám nedostane včasného ošetření, protože kvůli poklesu vzdělanosti nebude dostatek lékařů a zdravotních sester (tento následek zavření škol lze patrně opravdu spočítat), do jakých statistik tito mrtví spadnou? Budou spadat do statistik následků lockdownu? Nebo nám jen hlasatelka v televizi poví, že jsme špatný národ, protože máme nejvyšší počet rakovin na světě, a abychom to vyřešili, budeme si na klopu kabátu jednou ročně připichovat žluté kytičky?

Lockdown je nebezpečná hračka. WHO nikdy nebyla instituce, která by se příliš zajímala o ekonomické souvislosti — a pokud i ona upozorňuje na vztah ekonomické výkonnosti a zdraví, pak jde opravdu do tuhého. Zmocněnec WHO pro boj s kovidem David Nabarro vyzval světové politiky, aby lockdown jako hlavní nástroj v boji s nákazou nepoužívali.

Ale emoce jsou silnější a hlas těch, kteří ve strachu souhlasí s vypnutím české ekonomiky, bude znít velmi hlasitě. Zvláště když vláda prakticky nenabízí jiný směr. Neodvažuje se zemi potrestat lockdownem hned najednou — směřuje k němu však nevyhnutelně. Zda bude vyhlášen zítra nebo až příští týden, to už je v celkovém kontextu jedno.

Nepochybně je zde i silný hlas těch, pro které je strach podružný, a které motivuje něco jiného: nenávist k malým a středním podnikatelům. Jsou to přece vyžírkové, paraziti, a bude jen dobře, když dostanou za uši a začnou se živit poctivě, u pásu někde v montovně vlastněné nejlépe Agrofertem! Ale takoví lidé jsou a budou, a věřím, že jich je ve skutečnosti velmi málo.

Množina lidí ovládaná šíleným strachem je větší a důležitější. Věřím, že nemají zlé úmysly. Ale v konečném důsledku to na věci nic nemění. Myšlenky mají následky. I absence myšlenek.

VYPNUTÍ EKONOMIKY, ať už bude úplné nebo postihne „jen“ některé oblasti ekonomického života, BUDE NEPOCHYBNĚ V KONEČNÉM DŮSLEDKU A DLOUHODOBÉM HORIZONTU STÁT LIDSKÉ ŽIVOTY. Je potřeba si to uvědomit, a s vypnutím ekonomiky nesouhlasit. Jeden z velmi emotivních argumentů, kterým se vlastně obhajuje úplně cokoliv, zní: „I kdyby to mělo zachránit třeba jeden jediný život, tak se to vyplatí!“ Dobrá tedy. LOCKDOWNEM SE SNAŽÍME, OBRAZNĚ ŘEČENO, ZACHRÁNIT ALESPOŇ JEDEN ŽIVOT, I KDYBY TO MĚLO STÁT STOVKY ŽIVOTŮ V BUDOUCNU.

Pokud jste si to přečetli až do konce, domníváte se, že zlehčuji koronavirus? Že nestát v jednom šiku s Prymulou či Babišem znamená zlehčovat nákazu? Pokud tohle platí, potom volat po zaškrcení naší ekonomiky znamená zlehčovat všechny zničené existence, které budou následovat.

Nikdy jsem neříkal, že se nemá dělat nic. Vláda svoji šanci promeškala. Měla se zaměřit na trasování a efektivní testování a zmapovat šíření viru. To se nestalo a obávám se, že se vláda o něco takového ani nepokusila. JE POTŘEBA SI UVĚDOMIT, ŽE ZEMĚ, KDE TOHLE ZVLÁDLI, K LOCKDOWNU NYNÍ NEPŘISTUPUJÍ. Za svoji neschopnost a liknavost Babišova vláda trestá ty, kteří už nemají sil nazbyt — nás, občany. Svaluje vinu na ty, kteří za nic nemohou — na hosty hospod a restaurací, nebo na ty, kteří si u okýnka dají jedno pivo. A trestají je. Přísně je trestají. A protože tohle prostě nebude fungovat, další tresty budou následovat.

A je pouze na nás, jestli se budeme tak moc bát, že přestaneme přemýšlet a necháme se trestat a trestat a trestat. Přestaňme se bát. Nebát se, to neznamená nákazu zlehčovat a bagatelizovat. Nebát se znamená začít přemýšlet. A vidět celý kontext. Nákaza nepochybně dříve či později odejde. Shoduje se na tom mnoho odborníků. A bude morálním selháním nás všech, pokud dopustíme, aby si v tu chvíli, až budeme opět volně dýchat bez roušek, lidé jako Babiš či Prymula přivlastňovali zásluhy, které jim nepatří!

Luboš Zálom, FCB

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 213 × | Prestiž Q1: 9,61

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Někteří kritici např. p.Klause st. a lékařů, kteří podepsali tu petici proti blbnutí, napadají výše zmíněné za něco, co neřekli! Podle těchto lidí by se totiž dalo regulovat, omezit a nejlépe zakázat, úplně všechno. Veškerá lidská činnost obsahuje riziko. Téměř každá potravina je pro určitý typ alergika nebezpečná atd...Nepamatuji se, že by kdysi někdo řekl dnes frekventovanou frázi: "Necítím se bezpečně!"

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top