Štítky článku: •  

Elegie za Trumpovu vládu

Odchází narcisistní, paranoidní megaloman, tak popisuje anglický konzervativní komentátor Daniel Johnson amerického prezidenta (The Article), podle mého soudu spíš infantilního, o jehož prohře v nadcházejících volbách pochybuje málokdo.

A přestože Johnson uznává, že politika často přitahuje typy, které mívají takové rysy, soudí, že v případě Trumpa šlo o nevídaný extrém na hraně psychopatologie. Jistě. Ještě nikdy ani podle bídné úrovně amerických politiků nevládl v Bílém domě takový exhibicionista. Možná devadesát procent jeho každodenních tweetů vykřikovalo do světa já, já, já. Všechno jeho konání, jako by se vztahovalo jen a jen k jeho osobě.

Ovšem paranoidní byl trochu právem, nepochybně se jej nejen opoziční demokraté, ale i washingtonský establishment a státní administrativa snažili svrhnout a vyvolávali jeden umělý skandál za druhým. Média hlavního proudu na prezidenta dennodenně chrlila lživá obvinění nebo osočování ad hominem. A pokud jde o jeho megalomanii, nezapomínejme, že je u demokratických stejně jako u těch autokratických politiků nemocí z povolání, ta Trumpova byla ale přece jen výjimečná, dokonce i nákazu koronavirem prohlásil za „boží požehnání“ a zásah shůry na záchranu Ameriky.

V ideologicky rozpolcené americké společnosti, která se projevuje jako první fáze latentní občanské války, Trump nepochybně konflikt vyostřoval, opozici hecoval, provokoval a přiváděl k nepříčetnosti, jako by doufal, že ji dožene ještě k většímu extremismu, jenž vyděsí Američany a pomůže mu volby vyhrát. A přes to přese všechno patřila jeho vláda k těm úspěšnějším v amerických dějinách.

Podařilo se jí snížením daní a zejména nešťastné firemní daně na západní průměr 21 procenta okamžitě nastartovat ekonomický růst a k tomu daňovou úlevou přilákat velký kapitál globálních firem zpět do Ameriky. Důrazem na energetickou bezpečnost zvýšil soběstačnost země a snížil nesmyslné náklady na zelenou politiku. Vláda snížila o 7 procent legální imigraci a tu nelegální jistě o dost víc. O tom, že masové přistěhovalectví chudiny ničí soudržnost společnosti, zatěžuje hospodářství, sociální stát a kriminalitou ohrožuje společnost, může pochybovat jen nenapravitelný progresivista.

Také v zahraniční politice slavil prezident značné úspěchy. Sankce a likvidace zločinného íránského generála přispěly k potlačení íránských nukleárních ambicí a k větší stabilizaci blízkého východu, nemluvě o historickém průlomu v izraelsko-arabských vztazích. Trump potlačil čínské globální ambice a digitální expanzi Huawei, pozdržel výstavbu německo-ruského plynovodu Nordstream 2, posílil obranu Polska a baltských států a alespoň částečně přiměl Evropany, aby víc platili (získal 400 000 miliard dolarů navíc) za obrannou alianci NATO (česká vláda by se měla stydět). Nebýt epidemie koronaviru, zanechal by prezident Spojené státy v lepším stavu než při svém nástupu.

A tím se dostávám k paradoxu a slabosti demokracie. Většina voličů se řídí pocity, volí sympatického kandidáta nebo se nechá nalákat na sliby a málokdy racionálně zvažuje národohospodářská a politická rizika. Trump si svým odpudivým chováním většinu voličů znechutil, málokdo ale uvažuje, co znamená volba jeho sympatického rivala, bezmocného starce v osidlech antikapitalistických a rovnostářských revolucionářů.

Píše pan Alexander Tomský na novinky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 286 × | Prestiž Q1: 9,23

+18 plus Známkuj článek minus –4

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Vojtěch

"Trump potlačil čínské globální ambice a digitální expanzi Huawei, pozdržel výstavbu německo-ruského plynovodu Nordstream 2, posílil obranu Polska a baltských států a alespoň částečně přiměl Evropany, aby víc platili (získal 400 000 miliard dolarů navíc) za obrannou alianci NATO (česká vláda by se měla stydět)."
Možná by Trump udělal lépe, když by začal naplňovat heslo "America first" ve své vlastní zemi a pro její občany, místo aby pokračoval v budování role USA jako světového četníka. Jednání z pozice síly už popsal před léty Karel Čapek:
---
Mírová spolupráce:
Sešli jsme se v zájmu míru. Dohodli jsme se, ze budeme válčit společně.

Dodatek k mezináaodním smlouvám:
Ano my jsme zásadně pro mír, ale s kým válčime, je naše vnitřní záležitost.

Bilaterárná dohoda:
Už několikrát jsme vam nabádli oboustranně výhodnou dohodu:
My nebudeme krást vaši trávu a vy nám za to budete dodávat po dobrém co je pod ni.

Návrh na řešení válečného konfliktu:
Jsme ochotni diskutovat o konfliktu na mezinárodní konferenci, ovšem s podmínkou, že bude dáno za pravdu nám.

Nechceme válku:
Jen vás chceme upozornit, že kdybyste se pokusili bránit, byli bychom nuceni považovat takové jednání za porušení světového míru.

Důkaz o dobré vůli:
Na důkaz našeho úsilí o mírové řešení konfliktu odletěla nad vaše území mise, která zahájila pokojné bombardování vašich měst.

viz
https://www.citarny.cz/knihy-lide/o-knihach-a-lidech/spisovatele-knihy/karel-capek-o-valce

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top