Štítky článku: •  

Když myslíš, tak zaplatíš a prostě jedeš

Objevil jsem velice zajímavé slovenské populárně naučné video, které se týká jednoho z nejdiskutovanějších témat bezpečnosti silničního provozu. Asi nejzajímavější na něm je to, že něco podobně užitečného pro vás BESIP či ministerstvo dopravy nikdy nenatočí a Filip Renč nikdy nezrežíruje.

Pro ty, co si to už nebo ještě nepamatují krátká reminiscence. Před deseti lety ministerstvo dopravy zaplatilo našich 150 milionů za velice naturalisticky pojatou kampaň proti alkoholu za volantem, která se jmenovala Nemyslíš, zaplatíš. Její umělecké ztvárnění svěřilo, což byl jeden z nejzábavnějších momentů, které celé to velice efektivní házení našich peněz z oken tehdy doprovázely, význačnému českému režisérovi a ještě o něco význačnějšímu alkoholikovi Filipu Renčovi.

Ten k účinku oné kampaně velice přispěl tím, že ještě během jejího natáčení jednou večer po vyčerpávajícím dni na place, kde se snažil zhmotnit svou uměleckou představu boje s alkoholem za volantem, nabořil se svým subaru plechy jakéhosi zaparkovaného volva, přičemž sám byl přitom úplně na plech.

Boj s alkoholem za volantem je, po boji s motoristy obecně a po kruciální neschopnosti stavět a opravovat silnice, třetím nejviditelnějším indikátorem existence podivné instituce jménem ministerstvo dopravy, který běžný občan užívající automobil k individuální přepravě pravděpodobně vnímá.

Asi málokomu z vás, snad kromě voličů Pirátů, TOP09 či ANO, uniklo, že naše středoevropská kotlinka je příliš malá a bezvýznamná na to, aby tvořila celoevropské společenské trendy. Jinými slovy jsme předurčeni k tomu, abychom je přejímali odjinud.

A tak k nám nejdřív dlouho putovaly z Atén, Říma, Cách, Vídně, Berlína, Paříže a Londýna, potom k nám z dějinného hlediska na velice krátký čas z Moskvy dorazily kolektivizace, gorodky a chozraščot, no a teď už zase nadšeně přebíráme úplně všechno, co vymyslí na Západě. Úplně všechno. Protože když to vymysleli na Západě, musí to být fantastické a my to rozhodně chceme taky.

Neexistuje jediná sebevětší kokotina, která by se ujala na Západě a nám se vyhnula. Nadšeně přebíráme dokonce i to, co už na Západě stihlo přinést své trpké plody. Že něco zjevně nefunguje či to dokonce společnosti škodí? Nevadí, sem s tím. To Putin to kazí, jinak by to určitě krásně fungovalo. Až za pár let v Německu díky nevyhnutelnému demografickému vývoji uzákoní právo šaria, budou nám ho prošedivělý Rakušan a vrásčitá Pekarová Adamová líčit jako báječnou věc, která osvobozuje člověka a bez které se žádná skutečná moderní demokracie neobejde.

V souvislosti s tím je nesmírně zábavné, že přesto existuje i něco, co všude na Západě už léta výborně funguje a všichni jsou s tím, jak to funguje velice spokojeni. Je to zároveň něco, co na někdejším Východě nefungovalo, protože to vlády komunistických režimů zakázaly a jejich silové složky s tím zuřivě bojovaly. Šlo totiž o buržoazní přežitek a hlavně: Jestli totalitní režimy něco strašně nesnášejí, tak když mají občané v něčem jen náznak volnosti jednání.

No, a i přesto, že to na Západě skvěle funguje a přesto, že potírání tohoto společenského jevu je pozůstatkem z doby totality, tak se všichni ti, co tady u nás jinak ze západní prdele už ani nevylézají, zuřivě brání jakémukoliv náznaku tuto fungující a prověřenou západní reálii převzít. Přiznám se, že důvody tohoto absurdního stavu jsou pro mne zahaleny neproniknutelnou temnotou.

Protože, jsem si jist, naprostá většina těch, co se tváří, že tato funkční západní reálie neexistuje a zavedení její obdoby zuřivě brání, jsou zároveň řidiči i konzumenti alkoholických nápojů.

Ano, myslím tím alkohol za volantem. Všechny západoevropské státy totiž mají nějakou toleranci alkoholu v krvi při řízení auta. Všechny. Pohybuje se v rozmezí 0,2 až 0,8 promile a nejčastější hodnotou je 0,5. Všude na západ, severozápad a jihozápad od Prahy si tak při dobrém obědě můžete i jako řidič bez obav dopřát sklenku či dvě skvělého francouzského bordó, tuplák mnichovského ležáku nebo velkého panáka průzračné italské grapy.

A to minimálně, protože například do limitu 0,5 se vám, jste-li průměrné či dokonce nadprůměrné postavy a obědváte v poklidu, klidně vejde třeba celá sedmička vína… viz přiložené dezinformační video ze Slovenska.

Každému, kdo jezdí, není abstinent a tedy otázku, jestli už v téhle dopravní despocii může za volant, občas řeší, doporučuji shlédnout celé. Zaručuji, že většina z vás bude velice překvapena:

Heslo „Patříme na Západ!“, které tady stále při každé příležitosti zaznívá, tak působí velice zajímavě v konfrontaci s faktem, že nulovou toleranci alkoholu za volantem mají v Evropě pouze státy bývalého východního komunistického bloku. Česko proto v tomto punktu stále patří do společnosti tak význačných zemí jako je například Albánie, Bělorusko, Moldávie, Ukrajina či Rumunsko.

Tímto srdečně zdravím prezidenta, českou vládu, ministra dopravy, poslance, senátory, zaměstnance BESIPU a i všechny ostatní kretény, co se nějak podílejí na dlouholetém vládním boji s motoristy a speciálně s alkoholem. Ať už za volantem, řidítky či nejnověji pádlem.

A přeji jim, aby se silně pochybnou pravdivost přísloví, že „na každou svini se někde vaří voda,“ podařilo někdy v blízké budoucnosti přesvědčivě demonstrovat přednostně právě na nich.

Píše Lu Lina na nonserviam.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 335 × | Prestiž Q1: 10,39

+18 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Josef Novák

U nás není tolerance? Nepravda. Platí 0,2 promile fyziologická hranice, 0,04 promile tolerance přístroje. Do 0,24 promile je na vás pohlíženo jako na střízlivého. Pokud nezačnete žvanit sami.

PeTaX

Nesmysl! Chybně vykládáte postuláty. Fyziologická hranice (krom toho, že je individuální) je prostě daná přírodou a zakázat ji nelze. Stejně tak nelze zakázat chybovost měřícího přístroje. A všechno ostatní zakázané je. Tak kde máte tu toleranci?

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top