Štítky článku: •  

Mediální manipulace

Bláboly a propaganda v českých denících jsou obrazem dnešní šílené doby.

Podle klesající čtenosti lze české deníky seřadit takto (v závorce čtenost a hlavní vlastník): Blesk (asi 900 000, Křetínský), MF Dnes (asi 550 000, Babiš), Deník (asi 500 000), Metro (asi 400 000, Babiš), Právo (asi 250 000, Porybný), Lidovky (asi 200 000, Babiš), Aha! (asi 200 000, Křetínský), Hospodářské noviny (asi 150 000, Bakala), viz zde. Bývalí komunisté (Babiš, Porybný) tak mají vliv na 45 % a obchodníci se zájmy v Číně (Křetínský) na 35 % čtenářů. Postoj tisku k epidemii koróny podle toho vypadá (příklady jsou z 20. října).

Největší deník, Blesk, oslavuje v hlavním článku Čínu za údajně perfektně zvládnutou epidemii. Fakt, že virus unikl z čínských laboratoří (zde), je poeticky a něžně zahalen ve výrazu „kolébka koronaviru“ — tak je Čína v novinách označena. Článek chválí čínský přístup včetně údajně masového testování a ignoruje do očí bijící zfalšovanost všech poskytnutých údajů.

Čína v lednu tohoto roku přiznala, že epidemie se šíří po celé zemi, včetně velkých měst Pekingu a Šanghaji (zde), ale brzy odvedla pozornost pouze k městu Wu-chan, jakoby jinde nemoc nebyla. Ohledně testování, Čína byla snad jedinou zemí na světě, která až do konce června neposkytla žádné údaje o počtu testovaných. Zatímco evropské země vykazují mezi 2000 až 47 000 kladně testovaných a mezi 20 a 1200 zemřelých na milion obyvatel, „kolébka covidu“ a vlast pojídačů netopýrů uvádí 60 nemocných a 3 zemřelé na milion — trochu málo. Přestože epidemie v Číně začala, naeditovala si čínská vláda údaje tak, že je Čína v počtu případů na milion téměř poslední — na 203. místě na světě.

Kromě politických aspektů, i údaje týkající se nemoci a viru uváděné v novinách jsou většinou nesmyslné. Blesk vážně odkazuje na předpovědi biologa Jaroslava Flegra (nositele posměšné Ig Ceny za nesmyslné objevy), který předvídá mrazáky na mrtvoly po ulicích. Nositele Ig Ceny citují i v MF Dnes; tam Flegr navrhuje omezit svobodu vyjadřování a vycházení, a zcela zakázat určité názory na epidemii.

Ovšem i deník jménem Deník (nepatřící bývalým komunistům a asi nespojený s čínským byznysem) popisuje jako hlavní problém největšího čínského města Šanghaje — ne virus ale přemnožené kočky; různé humánní metody, včetně čínských pokročilých mobilních aplikací, prý usnadní adopci koček v rodinách (člověk by nevěřil, že jde o tu stejnou zemi, kde rozebírají politické vězně na orgány pro transplantace).

Žijeme v šílené době a ta by vyžadovala jiné politiky a jiná média. Ale kdyby mezi politiky a médii nepřevažovaly hloupost a oportunismus, nebyla by doba šílená.

Píše pan Tomáš Guttmann na hegaion.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 393 × | Prestiž Q1: 9,16

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 5 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Cynik - realista

Jen další z literárních výplodů, bezduše kritizující Čínu... ano, virus se sice rozšířil z Číny, avšak existují indicie, že tam nebyl vytvořen, nýbrž zavlečen z USA. Nelze též vyloučit, že právě v USA, ale i v Itálii, se nemoc objevila o někilik měsíců dříve, než v Číně, a třeba v USA byla chybně diagnostikována, a posléze též lživě vydávána za nemoc z kouření elektronických cigaret.

Netvrdím, sice, že Čína uveřejňuje pravdivé údaje o počtu nakažených, autor článku by však mohl vysvětlit růst čínského HDP o 4,9% za minulé čtvrtletí - takový jev nelze pozorovat v žádné zemi, ktará svůj boj s pandemií zatím nezvládla.

Jsem naopak přesvědčen, že Čína musí mít a má pro podobné případy, vzhledem k obrovskému nahromadění obyvatelstva na relativně malém prostoru velkoměst, vypracovány podrobné pandemické plány... což třeba u nás rozhodně nebylo, státní zásoby hmotných rezerv na začátku pandemie vykazovaly žalostný nedostatek ochranných prostředků... a nejen to.

Po odeznění jarní vlny současná anosocnská vláda předvedla hanebnou nečinost a oddalovala nezbytná opatření až na dobu po krajských a senátních volbách - lze tedy konstatovat, že anosocanská vláda preferovala pobyt u žlabů a koryt před zdravím obyvatelstva.

A ještě k té Číně - již dávno bylo na místě místo bezduchých propagačních žvástů se Číňanů pozeptat, jak a jakými opatřeními dokázali pandemii zvládnout, a jejich poznatky a zkušenosti využít.

Nebo snad budeme nadále počítat nakažené a mrtvé, budeme nadále čekat slovy premiérovými na zázrak, či na to, až bude k dispozici "politicky správná" vakcína, pochopitelně vyrobená v některé z ideologicky "nezávadných" zemí?

Jak dlouho taková vakcína bude působit, v jakých intervalech bude nutné přeočkování?

Směřují nakažení a mrtví, či devastace ekonomiky (nejen) v Evropské socialistické unii, k pohádkovým ziskům farmaceutických firem?

Opravdu není nejvyšší čas odhodit nesmyslnou ideologii, přiznat obrovská selhání, a pokorně poprosit Čínu o radu? Vždyť na jaře ty čínské roušky přece nevadily...

PeTaX

A jak víte, že Žen-min ž'-pao nelže, jako když Rudé právo tiskne?

Cynik - realista

Nemyslíte si, že by případné lži byly s náramnou pompou odhalovány a nonstop rozebírány "objektivními a vyváženými" médii, která by donekonečna nasazovala Číně psí hlavu?

Nemyslíte si, že tajné služby západních zemí mají o situaci v Číně dostatečný přehled, a svým mlčením čínské údaje vladstně potvrzují?

A nejen tajné služby... hrobové ticho ze strany médií je pro mne dost silnou indicií, že jsou Čínou uváděné údaje správné, členské země Evropské socialistické unie pandemii nezvládají, a přesto nejsou sebeméně ochotny poučit se z čínských zkušeností. Tady už přece nejde jen o ideologii, tady jde v důsledcích pandemie o ekonomickou zkázu Evropy, o nedozírné ztráty na zdraví a životech Evropanů.

Dokážete vysvětlit, jak by čínské hospodářství dokázalo v minulém čtvrtletí růst o 4,9%, pokud by v Číně byla situace obdobná situaci v Evropské socialistické unii? Ani tento údaj média nezpochybňují...

"A jak víte, že Žen-min ž'-pao nelže, jako když Rudé právo tiskne", ptáte se... A jak vy víte, že nelžou a nepříjemná fakta nezatajují naše, především veřejnoprávní média, věnující se především neoficiálnímu mistrovství republiky ve vyvolávání strachu?


Borsuk

Mě zaráží, že si někdo dovolí žádat zákaz názorů a informací (p.Flégr) a je mu poskytnut na takové názory v tisku prostor. Dovede si představit ten poprask, kdyby to řekl někdo z pravice? (čímž by se ale prakticky od pravicového způsobu myšlení distancoval).

Tomáš Fiala

Flégr je jen svinská nechutná vyžírka, která zavětřila příležitost a chce se vetřít mezi zvrácené panstvo k bezstarostnému bezpracnému lizu a k mejdanům, které si za našimi zády to zvrácené panstvo potají pořádá.

Ze které pravice??? Tady nějaká pravice je??? Kde???
Pravice dle starého francouzského parlamentu: Stát nemá do ničeho strkat rypák, má nechat obyvatelstvo, jejich vztahy a kooperace na pokoji a má být nápomocen při nebo max. má řešit dodržování práva, spravedlnosti a bezpečnosti.

V současnosti je tady pouze levice, která se hádá, jakým způsobem má stát do všeho strkat rypák. Mooožná jestli strakt víc nebo míň, ale do všeho.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top