Štítky článku: •  

COVID-19 Pozitivní číslo — největší mediální manipulace ČT i ČTK

Sledujeme doslova v „živém přenosu“ obrovskou manipulaci s číslem pozitivně testovaných na coronavirus. ČT i ČTK se šířením „rekordů“ podílejí na šíření strachu.

Podle ČTK se pondělní číslo pozitivních vrátilo nad deset tisíc. Není to absolutní rekord, ale jenom „největší pondělní nárůst“ od počátku epidemie. To samé v bleděmodrém tvrdí i ČT. Když byl v neděli stav positivně testovaných „jenom“ asi 8000, bylo řečeno, že je to „největší procentický nárůst“ — procento pozitivně testovaných dosáhlo 34 %. Přitom je všechno úplně jinak. Toto číslo je ze všeho nejvíce zprávou o tom, jak se daří trasovat infikované (nikoli nemocné!).

Podívejme se proto nejprve na nám nejbližší Slovensko. Tam spustila vláda celonárodní plošné testování a z dosavadních výsledků vyplývá, že se coronavirem setkaly asi 3 % populace. Bylo provedeno více než 150 000 testů. Velmi podobné číslo bude zřejmě i u nás, tj. řádově jednotky procent. Jestliže bychom testovali náhodný vzorek populace, měl by být výsledek pozitivních testů na covid právě v jednotkách procent.

Na počátku září byl průměrný počet pozitivních vzorků kolem 10 %, tj. již o něco vyšší než očekávaný průměr náhodného výběru. Poté procento pozitivních testů začalo růst a dnes se blíží 35 %. Tento jev je způsoben jednoznačně tím, že k testování NENÍ využíván náhodný vzorek testovaných, ale osoby, které jsou vytipované z kontaktů již dříve pozitivně testovaných. Navíc v sobě toto číslo obsahuje i testovaní již jednou pozitivně testovaných osob. Není tedy vůbec oprávněné informovat o tomto čísle jako o „počtu nově nakažených“.

Roman Prymula, údajně končící ministr zdravotnictví, před nějakou dobou prohlásil, že jeho ambicí je snížit procento pozitivních testů na deset procent. To je naprosto nesmyslný plán. Je to totiž úplně obráceně, čím lépe bude hygiena trasovat, tím musí toto číslo stále v procentech jenom narůstat.

Další Prymulovo číslo bylo prezentováno před pár dny. Prohlásil, že pokud v úterý, tj. dnes 27. 10. 2020, číslo pozitivně testovaných neklesne, budou přijata další opatření. Tak jako vždy v případě Prymuly, vláda vyhlásila tato omezení bez znalosti dnešního „čísla“. I to je jeden z podstatných důvodů, proč považuji Prymulovu nepolitiku s covidem za naprosto zavádějící a chybnou. Lidé možná nejsou epidemiologové, ale rozhodně nejsou blbci a Prymulovo informování mají dobře přečtené.

Jediná relevantní čísla o covidu jsou tak v zásadě jenom počty zemřelých, pokud přijmeme skutečnost, že infikovaní zemřeli nejen s covidem, ale přímo na infekci. O tom se ale také vedou spory, do kterých ale nemíním zasahovat. Dalším podstatným číslem je počet hospitalizovaných. U něho je však třeba vědět to, že asi 40 % (podle ředitele FN Motol) hospitalizovaných nevyžaduje žádnou speciální péči a mohly by být mimo nemocnice, ale nemají z různých důvodů kam jít. A to by měl být právě stát, který uvolní prostory k pobytu infikovaných ale bez vážných příznaků nebo dokonce bez příznaků. Údajně se již začínají využívat hotelová zařízení, ale jejich počet je stále velmi malý.

Závěr je tak zřejmý — čísla pozitivně testovaných vzorků jsou ta nejméně relevantní k tomu, jaká je situace v celé společnosti. Jsou jen jistým dokladem toho, jak se daří trasovat již infikované a kdo vlastně chodí dnes na testy. Na jaře byla „promořenost“ mezi obyvatelstvem řádově v promilech, dnes bude asi jako na Slovensku řádově v procentech.

A ještě jeden podstatný moment současnosti. Každý je především za své zdraví odpovědný sám sobě. Jako seniora mě letos vůbec nenapadlo cestovat po světě a vyhýbám se velké koncentraci lidí na jednom místě. K tomu nepotřebuji zákazy a nařízení. K tomu mi stačí prostý rozum a respektování situace — covid není chřipečka. Není to ale ani konec světa.

Píše pan Jan Bartoň na janbarton.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 408 × | Prestiž Q1: 14,13

+29 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
krtek

A zatím se nenašel nikdo, kdo by podal na ČT žalobu za šíření poplašných zpráv? (Samozřejmě si nedělám iluze o výsledku, ale přesto jsem připraven finančně přispět.)

PeTaX

Bylo by to třeba...

Tomáš Fiala

To už je jedno. Demokracie zcela přirozeně dospěla do stadia totality, kdy státům vládnou "říšští protektoři Rajnhardové Hajdrychové". Smutné je, že i v době nacistického útlaku se na nejvyšších politických postech porobených států našli odvážní lidé "páchající" alespoň nějaký odpor (viz Hácha nebo Eliáš). Dnešní panstvo je tak zvrácené, že komplet jak legislativní tak exekutivní instituce tomu jen dělají stafáž a snad jim to dokonce vyhovuje. Vývoj je patrně nezvratný a nic proti němu už ze strany obyvatelstva (které je navíc povětšinou ovcoidní, z čehož se mi chce blít) není možné cokoli podniknout - situace by se dala nazvat stanným právem. Nezbývá, než s údivem sledovat, kam až - do jakých morbidností, typu očipují si nás jako dobytek na pastvě - to dokážou demokratouši dohnat. Až k jakému rozvratu kontinentu. A pak společně s bolšány, fašouny, nácky a dalšími odejdou do pr..., hov..., sakra jak to napsat precizně, ale slušně? :-) Jen na rozdíl od zdejších komoušů a estébáků nebudou mít žádného Vaška Lahev, který by je ochránil a zajistil jim doživotní pardon a prebendy.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top