Štítky článku: •  

Amerika je natlakovaná jak papiňák

Pokud nebudou Američané respektovat výsledek voleb, ohrozí svět, jak ho známe…

Zažíváme zvláštní dobu. V globální společnosti to vře. Lidé jsou naštvaní. Už i v klidné Evropě se začínají voliči bouřit proti vládním opatřením bránícím šíření nákazy koronaviru. Dokonce i ospalá Praha zažila svou pouliční bitku. Stále to ale není nic proti tomu, co nás asi čeká. Amerika je natlakovaná jak papiňák a hrozí, že exploduje.

Podle nedávného průzkumu totiž čtyři z deseti Američanů neakceptují prohru svého kandidáta. Svět se tím vzdaluje demokracii. Potvrzují to i průzkumy. Většina mladé generace v průzkumu Cambridgeské univerzity tvrdí, že není spokojena s demokracií. Může to skončit dobře? Nečeká nás nějaká globální revoluce?

Konkrétní čísla jsou varovná. Průzkum agentury Reuters/Ipsos provedený mezi 13. až 20. říjnem 2020 ukázal, že 43 % příznivců Joea Bidena by neakceptovalo vítězství Donalda Trumpa a 41 % příznivců Trumpa by neakceptovalo vítězství Bidena.

To paradoxně znamená, že demokraté nedostojí svému jménu a jsou méně demokratičtí než republikáni. Vždyť základem demokracie je, že menšina respektuje většinu. To je ovšem v souladu s již zmíněným názorem mladých lidí, kteří vyjadřují nespokojenost s demokracií. Prý nenaplnila jejich očekávání. Asi si potřebují vyzkoušet diktát jedné strany, aby se jim rozsvítilo.

Volby mohou přinést do ulic násilí, ve společnosti je velká nenávist

Alarmující je, že průzkum tvrdí, že 22 % příznivců Bidena a 16 % příznivců Trumpa by v případě vítězství jimi nepreferovaného kandidáta bylo ochotných vyjít do ulic a protestovat. Někteří z nich dokonce i násilně. Asi není radno to brát na lehkou váhu, protože některá města se na nepokoje již připravují. Údajně největší riziko nepokojů hrozí tam, kde progresivní velkoměsto přechází v konzervativní venkov. Velkou otázkou ovšem je, zda policie zasáhne brutální silou, nebo po nedávných nepokojích zůstane raději v úkrytu a ponechá všemu volný průběh. Musíme jen doufat, že lidé budou rozumní.

Možná, že vše „vyřeší“ zákaz vycházení. Amerika tím spláchne jednou ranou boj s koronavirem jako Evropa, a navíc dá horkým hlavám více času k uklidnění. V každém případě koronavirus bude hrát ještě velkou roli.

V minulých volbách hodili demokraté překvapivý výsledek na údajný zásah zahraničních mocností, Cambridge Analyticu atd. I teď bude poražený tvrdit, že za to někdo může. Asi se řekne, že právě koronavirus. Na ten se dnes totiž hází vše. Nebrání se. Nicméně ať bude výsledek jakýkoli, bude pravdou, že covid-19 volby ovlivňuje. Tyto volby nebudou normální!

Násilí se prý ale bát nemusíme

Poslední průzkum Reuters/Ipsos mluví o tom, že Biden získá 51 % a Trump jen 43 %. To je podle mnoha lidí přesvědčivé vítězství. Jenže otázkou je, co to je přesvědčivé vítězství.

Když bylo v Británii hlasování o brexitu, hlasovalo pro něj 51,9 % lidí a dodnes oponenti brexitu tvrdí, že to byl jen těsný výsledek, a nejraději by chtěli hlasování opakovat. To samé budou říkat v Americe, i kdyby měl Biden o procentní bod víc, než mu nyní přisuzují průzkumy.

Jasný výsledek se mi zdá nepravděpodobný. V poslední době jsou výsledky po celé planetě téměř vždy těsné. Sázka na klid na ulicích je proto podle mě spíš přáním než racionálním hodnocením situace.

Americké volby ovšem ovlivní dění i mimo USA. Například pravděpodobně rozhodne to, zda brexit skončí s dohodou nebo bez dohody. Předpokládám, že pokud vyhraje Trump, bude Boris Johnson vůči Evropě mnohem tvrdší, než pokud vyhraje Biden. Trump a Johnson si jsou totiž v mnohém blízcí a svým způsobem je americké hlasování i hlasování o tom, zda Amerika sdílí pohled na svět s Johnsonem a zda může Johnson počítat s americkou pomocí. Jinými slovy, pokud vyhraje Trump, brexit skončí nejspíš bez dohody a tím rozkolísá libru.

Výsledky voleb budou hybatelem finančních trhů

Před minulými volbami řada lidí tvrdila, že Trump je peklo, a pokud vyhraje Clintonová, akcie poletí nahoru. Ukázalo se, že se mýlili. S Trumpem vyskočily akcie na rekordy.

Hodně lidí nyní uvažuje stejně. Pod vlivem médií hlavního proudu vnímají Trumpa jako ztělesněné zlo a očekávají, že když vyhraje Trump, akcie padnou.

Americká banka JPMorgan však tvrdí, že se pletou. Pokud by vyhrál Trump, akcie budou podle banky katapultovány, protože Trump je podnikům daleko víc nakloněn než Biden tlačící nové regulace a omezení. Nejvíce by z toho měl přitom profitovat energetický a finanční sektor, protože tato odvětví Biden nejvíce přidusí. Nejlepším výsledkem pro akcie je tedy podle JPMorgan jasné vítězství Trumpa.

Jenomže výsledek asi jasný nebude. Pokud budou výsledky zpochybněny a přepočítávány, poznáme skutečného vítěze voleb až za pár týdnů či měsíců.

Vše navíc komplikuje koronavirus. Sázky na zázračnou vakcínu mohou být přehnané. To vše se trhům nebude líbit. A to může být nakonec pro trhy důležitější než jméno vítěze voleb.

„Braňme demokracii“ už není jen heslo

Když si vzpomenu, jak moc selhaly průzkumy v minulých volbách, neberu je dogmaticky. Byl bych překvapen, kdyby nepodceňovaly Trumpa. Otázkou je, jak moc. V každém případě hodně lidí může být rozčarovaných a výsledek voleb může skončit jinak, než dnes čekají. To ovšem může být rozbuškou jiných velmi nepříjemných věcí, a to nejen v Americe.

Společnost se díky sociálním médiím a novým technologiím radikalizuje. Nenávist roste. Bohužel, nevidím na této planetě politika, který by se snažil lidi zklidnit a vrátit normálu. Až příliš lidí spolu kvůli politice přestává mluvit. Něco se musí změnit.

Globální změna se přitom už dala do pohybu. Aktivistka Gréta byla jen začátkem. A teď je otázkou, jestli k demokracii, nebo od ní. Bojím se, že za pár let si i my v Evropě budeme klást otázku, zda výsledek voleb přijmeme, nebo se budeme bouřit a pro jistotu nakupovat zbraně, jako to dnes dělají americké domácnosti. Základní pilíř našeho světa je nahlodán. To je třeba zastavit. Neznáme nic lepšího než demokracii. Naštěstí dějinné kyvadlo je stále v pohybu. Pravděpodobně se poptávka po demokracii zase vrátí. Jen je těžké odhadnout kdy.

Píše pan Vladimír Pikora na reflex.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 429 × | Prestiž Q1: 13,90

+29 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 5 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Dexempo

Pan Pikora je velice chytrý člověk. Mám rád jeho názory a vždy je tady čtu mezi prvními. Nicméně ten jeho náhled na demokracii zásadně nesdílím. Demokracie je čiré zlo a nejkratší cesta do pekla. To ona dohnala svět ke komunismu, fašismu, nacismu, socialismu. To ona převychovala lidi od práce k zahálce. Krádeži se nyní díky ní říká přerozdělování a výpalnému daně. Ze zlodějů se stali politici a zločin je nyní seriózní politika. A to není normální a jednou se to musí ukončit. Možná jsme na konci doby demokratické, kdo ví.

PeTaX

On možná problém spočívá v tom, že za demokracii se vydává něco, co demokracií už dávno není. Demokracie nespočívá pouze v tom, že volíme své zastupitele v nějakém předem definovaném uskupení pravidel. Jde o to že v demokracii by moc měla spontánně pocházet odspoda nahoru, zatímco v tomto centralizovaném modelu defakto pochází shora dolů. Soudím, že demokracie fungovat může, ale pouze v omezeném prostoru, který jednotlivec, volič, je schopen kontrolovat na vlastní oči a vyvozovat i v průběhu mandátu zastupitele odpovídající kroky. To tady neplatí ani náhodou. A vlastně ani v žádné v soudobých demokraciích. Druhým problémem je to, že parlamenty zahodily svoji primární úlohu a tou je kontrola a omezování moci vlády; de facto současné parlamenty vládnou společně s výkonnou mocí. Současný model je v podstatě jen lákadlem pro zdegenerované a mocichtivé jednotlivce.

Vojtěch

Ano. V ČR máme teoreticky parlamentní demokracii se třemi pilíři moci (zákonodárná, soudní a vládní/výkonná). Bohužel se nám vlivem politické korupce pilíře nekontrolovatelně prolínají.
Samozřejmě kromě toho, že v demokracii má každý podle své role určitou moc, měl by si každý uvědomovat a umět vyvodit odpovědnost za svá rozhodnutí.

Vajo

Stejně tak komunisti říkají, že pravý komunismus/socialismus je super a že to, co u nás zkrachovalo, nebyl ten správný komunismus/socialismus, ale verze deformovaná oportunisty a podobnými živly. Jaká je tedy podle Vás definice demokracie? Tomu Vašemu popisu nejvíc odpovídá přímá demokracie, ale přitom máte všichni Okamuru, který jediný ji prosazuje, za šaška a „demokrati“ v parlamentu se od něho důsledně distancují. Základním principem všech výkladů demokracie je vláda většiny (nebo snad znáte nějakou definici demokracie, která tvrdí něco jiného?), tedy diktatura většiny (vláda většiny nad menšinou prosazovaná násilím). Demokracie vede zákonitě k nějakému druhu socialismu/fašismu (jak píše Dexempo výše) a z dlouhodobého hlediska je neudržitelná. A k tomu, že „současný model je v podstatě jen lákadlem pro zdegenerované a mocichtivé jednotlivce“? V každé „-kracii“ všichni, kdo usilují o moc nad druhými, jsou v podstatě mocichtiví diktátoři (ne nutně zdegenerovaní). Svou pozici mají ovšem velmi usnadněnou tím, že většině lidí nevadí, že jsou ovládáni. Vždyť je to tak pohodlné.

Borsuk

Demokracie je asi to nejlepší, co bylo vymyšleno. Ale musí to být demokracie prostá všech deformací a přívlastků. Žil jsem v tzv. socialistické demokracii a nerad bych umřel v tzv. liberální demokracii. (nebo v něčem ještě horším)!

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top