Štítky článku: •  

„Američtí senátoři znovu grilovali Zuckerberga a spol.

Spolu s počítáním posledních dní do amerických prezidentských voleb je diskuse o jejich možném ovlivnění stále vzrušenější. Naposledy to ve středu pocítili sami šéfové velkých technologických firem Facebook, Twitter a Google, kteří vypovídali před americkými senátory. A bylo jim při tom pěkně horko.

A vás, sakra, zvolil kdo?“

Další bouře v Kapitolu, respektive na telekonferenčních obrazovkách, které grilování šéfů amerických „Big Techů“ zprostředkovávaly. Trio technokratů Zuckerberg-Pichai-Dorsey během 2,5hodinové palby otázek často jen obtížně hledalo odpovědi, které by americké zákonodárce uspokojily. Senátoři se zajímali zejména o to, kdo, jak a na jakém základě moderuje debatu na sociálních sítích a proč třeba Twitter na jedné straně omezuje tweety amerického prezidenta, zatímco současně jiným světovým lídrům toleruje třeba oznámení o „vygumování Izraele z mapy světa“.

Někteří senátoři demokratů upozorňovali, že slyšení jen šest dní před americkými prezidentskými volbami nebylo uskutečněno náhodou — „jde o šikanu před prezidentskou volbou,“ apeloval senátor Brian Schatz (D). Jenže možná právě kvůli blížícím se volbám — a zkušenosti z voleb minulých — bylo slyšení, které se zaměřovalo na část zákona o komunikacích známou jako „Section 230“, jež platformám umožňuje moderovat obsah podle vlastních pravidel a bez zodpovědnosti, o to důležitější.

Během grilování patřil texaský senátor Ted Cruz (R) k těm nejvýmluvnějším. Ptal se zejména na to, na základě jakých kritérií sociální sítě moderují debatu, respektive proč a jak do této debaty zasahují. To vše v návaznosti na nedávné rozhodnutí Twitteru zakázat šíření článku deníku New York Post, který pojednával o skandálu syna demokratického kandidáta Joe Bidena a zapojení bývalého viceprezidenta (více ke kauze v komentáři Michala Půra). „Pane Dorsey, kdo vás, sakra, zvolil? Kdo vás dosadil do pozice hlavního arbitra, jenž rozhoduje, o čem mohou americká média psát a co mohou američtí voliči poslouchat?“ tepal Cruz.

A jeho stranický kolega si přisadil. „Je s podivem, že jste cenzurovali tweety republikánského prezidenta Donalda Trumpa, ale tweety ajatolláha Chameneího o tom, že je třeba vymazat Izrael z mapy světa, prošly bez povšimnutí,“ podivoval se Cruzův stranický kolega Cory Gardner (R).

Ani Demokraté však během 150 minut nezůstávali pozadu. Senátorka Amy Klobucharová (D) se zaměřila na Google a jeho dominanci v určitých oblastech ekonomiky. „Myslím, že potřebujeme změnit antimonopolní legislativu. Pane Pichai, Google konroluje okolo 90 procent trhu s online vyhledáváním a 70 procent reklamy, která je na vyhledávání navázaná. Řekněte, zda skutečně nevnímáte, že tato skutečnost potlačuje konkurenční prostředí?“ apelovala Klobucharová, která mezi řečí označila jednání a reakce Googlu za urážlivé.

V centru debaty však byla zejména zodpovědnost platforem za moderování obsahu, údajné stranění Demokratické straně a netransparentnost algoritmů, pomocí kterých je obsah uživatelům předkládán. Především republikánští senátoři, například Roger Wicker (R), tak upozorňovali, že je třeba Sekci 230 revidovat. „Doba, kdy platformy mají tento bianco šek k dispozici, končí.“

Závěr? Ať už přistoupíme na argumentaci demokratů, že šlo s ohledem na načasování o součást politického boje, či nikoliv, je zřejmé, že technologické platformy v poslední době čelí od politiků stále většímu tlaku. Otázky senátorů stále více mířily k podstatě problému — k blackboxovým algoritmům a k tomu, že tyto sítě nejsou zodpovědné za obsah zobrazovaný na svých platformách –, což je oproti době před dvěma lety velký posun. Do jaké míry dokáží zákonodárci posunout i legislativu regulující tento nový byznys, ovšem ukáže až čas.

Vojtěch Kristen, info.cz (via konzervativninoviny.cz)

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 209 × | Prestiž Q1: 9,92

+17 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

I u nás by to chtělo takovou grilovačku, a pogrilovat tam i veřejnoprávní TV a ČR. Zrovna včera dopoledne byl v rádiu pořad o tom jak Trump způsobil úpadek ekonomiky v USA. A přitom dle statistik byla nezaměstnanost celkově(před chřipkou) pod 4%(tedy nejnižší za posledních 40 let) a u barevného obyvatelstva kolem 10%(údajně historicky nejnižší).Do takové reportáže se ale naši cenzoři, co si říkají elfové, zřejmě nebudou navážet.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top