Štítky článku: •  

Politika, antipolitika a souvislosti

Včera publikovala paní Haslingerová na blogu iDnes informativní zprávu o Hovorech na pravici, iniciovaných skupinou D.O.S.T. Je vynikající, že k této schůzce došlo a že různí intelektuálové vyjádřili své názory, byť jakkoliv diskutabilní.

Odkaz na původní článek.

Meritem bylo uvědomění si, že se, nejen ve zdejších krajích, politika změnila v antipolitiku, a snaha „tzv.“ pravice začít řešit „zamrzlost“, resp. malformaci měla jít úplně mimo politický a stranický systém. Měla však být důslednější.

Zcela správně paní Haslingerová identifikuje, že se zde v posledních (nejen) dvou decenniích z politiky stala antipolitika. Tedy že se vládní a výkonná moc urvaly z řetězu veřejné kontroly. Citace:

„Aktéři dospěli ke smutnému závěru, že relevantní pravice u nás neexistuje a že ti, kteří jí podle svých prohlášení představují, již nemohou simulovat pravicová očekávání. V současné době ji representují lidébez pathosu a tvůrčích záměrů, frazéři, kteří pravicovou problematiku vtěsnávají do několika hesel, necítí potřebu dále pátrat a zkoumat co dál. Takoví politici nemohou přežít dlouhou dobu. Proto bude podle panelistů potřeba pravici reformovat.

Vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek šel dokonce ještě dál a prohlásil, že u nás neskončila pouze pravice, ale celá politika, kterou vystřídala antipolitika nehájící zájmy občanů, ale politických a ekonomických elit: ‚Zmizela politika, změnili se politici, strany se chovají jako komická kabaretní uskupení.‘“

K tomuto jasnozřivému poznání bych se klonil. (A samozřejmě velmi respektuji, že jestliže se jednalo o panel Hovorů na pravici, střílelo se hlavně do vlastních řad.)

Ale proč podobné kartáčové střelby do vlastních řad není schopna také levice? Nebo je to tím, že dělení na pravici a levici je dnes naprosto irelevantní a je to jen dělení ideologickými klišé, která v praxi generují jen naprosto stejnou nepolitiku, jen tu a tam s jinými tvářemi? A nebyly „Hovory na pravici“ vlastně setkáním disidentů, kterým není lhostejné, kam jsme to dopracovali?

(Možná měla paní Haslingerová trochu ideologicky ubrat plyn v prvním odstavci, viz zdroj – škoda.) A celý panel se možná neměl zabývat jen rehabilitací pravicových schémat, konzervativních trendů, či náboženských fundamentalismů ve spíše sekularizované společnosti [Petr Hájek].

Domnívám se, že celý panel se měl spíše zabývat přemýšlením o rehabilitaci původní politiky, jako nástroje sloužícího především občanům, naprosto obecně, anebo hledáním alternativních řešení (mimo řešení politickými stranami, které celosvětově a opakovaně selhává), a která nepochybně existují.

PS: Všimli jste si, jak si Jiří Paroubek poněkud opožděně uvědomil potenciál Španělské revolty a po bezmála dvou měsících se ve svém článku vyznal (adresu článku dávat nebudu, nechci jej propagovat), že to je revolta sociálně demokratická, jeho, a on je jejím představitelem v ČR?

Loupežník. Loupežník moci. Fuj!

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 995 × | Prestiž Q1: 10,29

+15 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top