Štítky článku: •  

Zprávy ze cvokhauzu 17

Zatímco v našich uších budou ještě doznívat pyšné hlasy různých hrdinů listopadového převratu — jako vždy jsou slyšet mnohem víc ti, kdo se schovávali pod sukní a vyčkávali, jak to dopadne, aby se pak přidali na vítěznou stranu — svět má zcela jiné starosti. 19. listopad je už od roku 2013 ustanoven Světovým dnem záchodů.

V září 2000 si OSN na svém výročním zasedání stanovila osm základních cílů v boji proti chudobě, hladu, nemocem, negramotnosti, zhoršování životního prostředí a násilí proti ženám (tzv. Millenium Development Goals). Jedním z cílů je i zajištění „udržitelné sanitace“, poněvadž v současnosti zhruba 40 % veškerého obyvatelstva planety (cca 2,6 miliardy) nemá přístup k postačující sanitaci a toaletám. V roce 2001 byla založena Jae-Duck Simem i Světová organizace toalet (WTO). Hlavním cílem organizace je „spolupracovat, sdílet a vyměňovat si navzájem informace za účelem zlepšení sanitace po celém světě.“ Světový den toalet byl vytvořen WTO (World Toilet organization) jako „každoroční oslava toalet a hygienických zařízení a jejich zásadního přínosu pro veřejné zdraví, osobní důstojnost a udržitelnost životního prostředí“.

Nechci to zlehčovat, ve Třetím světě je to s normami pro hygienu vskutku bídné. Jenomže jsou zde dvě otázky. Zaprvé: zamyslel se někdo někdy nad tím, že severní Indie či střední Afrika prostě nejsou regiony s evropskými tradicemi? Pouze jsme v průběhu kolonizačních vln podobné země vydrancovali z přírodního bohatství a za odměnu jsme jim dali americká T-shirts s Coca-colou, japonské televize či francouzskou představu o demokracii, která spočívá ve větě „dělám si, co chci, bez ohledu na ty druhé“. Z toho pak povstávají různé občanské války, masivně podporované západními rozvědkami a zbrojní výrobou. V tomto pohledu se jeví otázka, jak a kam odkládáme své peristaltické produkty, poněkud druhotnou. A druhá otázka: Kolik desítek, stovek, tisíců budižkničemů se na téma záchodů nalepilo, kolik z toho saje různých dotací a zdrojů (z našich kapes) a jaké jsou reálné výsledky jejich činnosti. Mám za to, že při bližším zkoumání dojdeme k závěru, že to celé činění je na — exkrement.


ČTK vydala zprávu, jíž na serveru Novinky.cz dali tento titulek: Čtrnáctiletý žák hrozil učitelce ve Francii uříznutím hlavy, „jako to udělali Patymu“. O co jde? Ve Francii během výuky o svobodě slova 14letý žák základní školy v Savigny-le-Temple nedaleko Paříže vyhrožoval své učitelce „uříznutím hlavy, jako to udělali Samuelu Patymu“. Žák se prý hájil tím, že použil text rapové písně.

Vyučující na hodině dějepisu ukázala žákům fotky z protestů, které reagovaly na nedávný útok na učitele Samuela Patyho, vyšetřovaný jako teroristický čin. Středoškolského učitele Patyho 16. října na pařížském předměstí zavraždil muslim z Čečny. Motivem pro uříznutí hlavy byla podle policie pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury muslimského proroka Mohameda.

Mladý „Francouz“ není ve svém džihádu osamocen. Vyšetřující soudci se zabývají dvěma školáky ve věku 8–9 let ze Štrasburku. Ti během debaty ve třídě tvrdili, že si Paty zasloužil zemřít.

Nahlédnuto trochu filosoficky, je zřejmé, že se jakoby opakuje situace před koncem říše Římské. Společnost dospěla do určitého stádia obecného dostatku až blahobytu, ztratila obezřetnost a obranyschopnost před barbary (to není xenofobní výraz, to je slovo z učebnic dějepisu), kteří vtrhli do říše, aby ji vyplenili a rozvrátili. Což se jim nakonec podařilo.

Proč, ptáme se? Protože příchozí měli cíl a žádné pochybnosti. Ti dnešní příchozí mají navíc pevné ideové zakotvení ve své věrouce. Evropa se v průběhu staletí značně sekularizovala a místo Boha nepřijala kolektivně žádné hodnoty, na něž by se bez pochyb dalo přísahat. Dnešní trable si tak de facto způsobila sama. Svou nečinností, neschopností, zbabělostí a namyšleným elitářstvím. Zatím za to platí životy jednotlivců. Co bude dál, když se starý kontinent nevzchopí?


V diskusi o nelegální migraci se od politiků a médií obvykle veřejnosti nedostává úplných informací. Proto je dnes trochu zasuplujeme a budeme se tázat: Kam ilegálně bez rizika

Když ilegálně překročíte severokorejské hranice, pošle Vás Kimův režim na 12 let nucených prací.

Když ilegálně zavítáte do Íránu, skončíte bez časového omezení ve vězení.

Když ilegálně vkročíte do Afghánistánu, smí Vás místní policista bez varování zastřelit.

Když ilegálně přijedete do Saúdské Arábie, budete věznění několik roků (od tří do patnácti, podle tamního práva).

Když ilegálně přejdete čínské hranice, je velmi pravděpodobné, že o Vás už nikdy nikdo neuslyší.

Jestliže bez povolení přejdete hranice Venezuely, jste automaticky považován za špióna a podle toho se k Vám budou tamní autority chovat.

Při ilegálním překročení hranic Kuby skončíte ve vězení dokonce i bez soudu.

Australská vláda rozhodla, že nepřijímá žádné uprchlíky z lodí. Prostě ty lodě vrací nazpět, a lidem nepovolí ani jen vystoupit. Když už se některé lodi podaří obelstít pobřežní stráž a přistát, jsou lidé z ní internováni ve sběrném táboře na Papui — Nové Guinei. A mají tři možné volby (a žádnou jinou). Buď budou žít ve sběrném táboře, tedy za plotem, nadosmrti, nebo se dobrovolně vrátí do země, odkud přišli, nebo budou souhlasit s přesunem do státu Guinea, který se australskému státu za úplatu zavázal, že všechny takové uprchlíky od něho přijme.

Když však ilegálně přijdete do států Evropské Unie, především tedy do Německa, Rakouska, Anglie, Francie či Švédska, dostanete:

 • číslo a kartu sociálního pojištění
 • mobilní telefon bez nutnosti platit útratu za volání
 • placený nájem
 • bezplatnou zdravotní péči
 • peníze (kapesné) bez potřeby prokazovat účel jejich použití
 • bezplatný jazykový kurz jazyka daného státu
 • volné lístky na autobusovou, železniční a lodní dopravu
 • příplatky na děti
 • bezplatné právní zástupce na ochranu proti nezákonnému vykázání ze země
 • právo, aby za vámi směli přijet rodinní příslušníci
 • a de facto žádné povinnosti.

Nezapomínejme na tato fakta, až nás budou zase naši veřejní tlampačové balamutit „dobrem“, které jsme prý povinni poskytovat, protože si to někdo v Bruselu či Berlíně usmyslel.

Píše pan Petr Žantovský na petrzantovsky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 254 × | Prestiž Q2: 11,02

+28 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top