Štítky článku: •  

Revoluce zamrzla

Britská pravice pláče. Po převratu v Downing street, jak domečku, kde zasedá a bydlí premiér, říkají Angličani, se naděje vkládané do Borise Johnsona rychle rozplývají.

Dva jeho blízcí a důvěrní poradci, zejména geniální Dominic Cummings, jehož strategie mu vyhrála brexit i prosincové volby a s nímž spolupracoval od doby svého londýnského starostování, byli přinuceni odejít.

O nějaké zásadní reformě ministerstev a státní správy se už mluvit nedá, ministři jásají. Ovšem bez těch dvou, kteří na Johnsona dohlíželi, je ohrožen i suverénní brexit, nyní je docela možné, že bude premiér svolný přijmout potupný diktát Evropské unie v podobě unijních hospodářských regulací a práva rybolovu v britských vodách.

Celá tragédie je ale zároveň i velkou fraškou, protože nešlo o žádný politický konflikt a názorové střety, nýbrž hlavně o personální rivalitu a osobní vliv, a to, co rozhodlo, byla čirá malichernost. Nově jmenovaná úřednice pro komunikaci odmítla sloužit pod novým šéfem, Cummingsovým spojencem, a získala podporu Johnsonovy milenky. A pak že ženy nemají žádnou moc.

Premiér, ostatně jako většina kariérních politiků Konzervativní strany, není člověkem pevných názorů a od té doby, co je pod pantoflem své intrikářské milenky, která mu nedávno povila dítě, docela výrazně zezelenal a stranu vede tak jako jeho předchůdce Cameron v hlavním proudu progresivistické ideologie.

Poslední dobou mluví o internacionalismu a tradičním anglickém liberalismu, jako by nevěděl, co se děje. Nikdo nepochybuje, že kvůli zmateným mimořádným opatřením vlády ztratil autoritu, byť možná poněkud nespravedlivě jako většina evropských politiků za pandemie. Od návratu z nemocnice působí na veřejnost velmi zmateně a pravicová média jej k překvapení levice také nemilosrdně kritizují a spekulují o jeho politické budoucnosti.

Cummings, který v pátek vypochodoval z domečku, byl jedním z nejzasloužilejších mužů britské pravice. Už v devadesátých letech vedl úspěšnou kampaň proti přijetí eura. Měl velkou zásluhu v roli poradce ministra školství na zakládání středních svobodných škol (akademií), nezávislých na školské (levicové) inspekci, a osnovách, jež výrazně zvýšily životní šance chudých dětí. Zamezil založení severoanglického parlamentu. Jako poradce ovšem neměl přímou moc a úsilí vnucovat ministrům své lidi mělo pod slabou a váhavou vládou premiéra své omezené možnosti. Levice, kariéristé, socdemokraté mezi konzervativci a státní úředníci proti němu vedli od jeho jmenování loni v červenci zuřivou, často osobní a pomlouvačnou kampaň.

O Johnsonovi se posměšně říká, že se na jednání vlády i v kuloárech nechá na čas ovlivnit nejhlasitějším mluvkou. To by za času pandemie bylo opravdu otřesné a skandální, zdá se však, že v tomto případě jde o vliv trvalý. Jak říkají Francouzi — cherchez la femme.

Píše pan Alexander Tomský na novinky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 238 × | Prestiž Q1: 9,39

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Josef Novák

Zákaz prodeje spalovacích motorů od roku 2030 je skutečně šílený.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top