Štítky článku: •  

Doba post-sametová

Před 31 lety u nás vzplála pochodeň, díky které mohl nespokojený dělník společně se zaníceným studentem a svobodomyslným umělcem zažehnout oheň svobody. Ten však již dlouhou dobu, každým dnem, pomalu, ale zato jistě uhasíná.

Když ke konci socialismu křičel na Letné dělník po boku studenta a umělce „Svobodu,“ myslel tím každý z nich ve skutečnosti něco trochu jiného.

Z dělníkových úst se linulo převážně volání po prosperitě a s ní spojené vyšší životní úrovní, která paradoxně kvetla na západ od nás, v tom zlém kapitalistickém systému plném vykořisťovatelů, zatímco zde se nedostatek základních potravin a toaletního papíru vymlouval nedostatkem víček a obalů. Situaci eskaloval také brutální zásah proti studentům na Národní třídě, který rozpálil značnou část dělníků i dalších Čechoslováků do běla.

Student, přirozeně plný ideálů a vizí, toužil po změně. Západní hudba, styl, móda i nespoutaná společenská volnost bylo navíc něčím, co i v šedi totalitní mlhy dokázalo vzbudit pozitivní emoce a tak ho představa svobody lákala o to více.

Umělec se v mnohém podobal studentovi, také, plný vizí a ideálů, toužil po změně, významnou roli u něj však hrála svoboda slova, přesněji tedy svoboda tvůrčí. A ta zkrátka za totality neexistovala.

Vše výše zmíněné pod sebe svoboda zahrnovala a lidé si toho byli vědomi. Přáli jsme si sami volně žít a stejně tak nechat žít i našeho souseda z vedlejší ulice.

Vytunelovaná důvěra, svoboda i jednota

Za pompézní udržovanou fasádou revolučních ideálů se však již dlouhá léta skrývalo drolící se zdivo, na jehož stav po dlouhá léta téměř nikdo nedbal, ba právě naopak. Značná část z těch, kteří byli vybráni k udržování ohniště pouze využila svých nově získaných pozic a místo přikládání dřevo kradla pro sebe samotné.

Četné skandály ve všech patrech politiky i oportunistické praktiky, například v podobě Opoziční smlouvy, de-facto smetly veškerou důvěru vůči tradičním politickým stranám i celému systému. Není proto překvapením, že hlavním dlouhodobým politickým požadavkem Čechů byla ZMĚNA. Flegmatický Čech ovšem nepůjde znovu demonstrovat, půjde volit, čehož úspěšně využilo Hnutí ANO a s tváří sympatického úspěšného podnikatele, který sestoupil mezi běžný lid bojovat se všudypřítomnou politickou korupcí, vyhrálo volby.

Ve stejném, možná ještě větším, rozsahu byla zasažena také svoboda, jeden ze základních kamenů celé revoluce. Původně chaotický a místy děravý, avšak skutečně svobodný systém, díky němuž se v devadesátých letech dokázal schopný člověk vyškrábat do vyšších tříd, pomalu, ale jistě mizel. Svými regulacemi stát kladl stále další a další překážky do cesty, již tak značně náročnému, svobodnému podnikání.

Postupnému přidušování svobody však téměř nikdo, včetně části pravice, nevěnoval pozornost. Kvanta škodlivých zbytečných norem se neustále každým dnem vrší na rostoucí hromadě. Podobná situace nastala i na pracovním trhu, jehož některé segmenty začaly spíše hledět na papírové vzdělání a prestiž, než schopnosti potenciálních zaměstnanců, přestože to nebylo nutné.

Postupně se také začíná polarizovat společnost, což se v plné míře odhalí až při zvolení Miloše Zemana v první přímé volbě a nástupem Andreje Babiše. Oba tito politici dokázali oslovit početnou skupinu českých občanů, kteří nebyli dlouhodobě spokojeni jak se svými osobními životy, tak i se směřováním celé země. Emeritní politik a miliardář se tak stali zástupci zájmů těch „obyčejných lidí.“ Na druhé straně se za barikádami začaly shromažďovat zbytky roztříštěné pravice, aktivistický zlomek intelektuální scény, umělci, prozápadně naladění občané a část mladé idealistické generace, zrodil se tzv. „demokratický blok.“

17. listopad 2020

Díky mimořádnému pandemickému stavu jsme dostali příležitost zažít tvrdý náraz na okamžitou nesvobodu. Ta byla dosud jen pomalu a postupně, salámovou metodou, ukrajována s každým dalším právním předpisem či normou, bylo tak těžší postřehnout nějaký konkrétní dopad těchto mizejících koleček salámu.

Po 31 letech je 17. listopad znovu dnem, který zcela vědomě prožijeme nesvobodní. Příslušníci VB dnes nebudou znovu obušky srážet k zemi studenty, namísto toho jsme protiepidemickými opatřeními biti my všichni, přičemž s každou sekundou na zem dopadá několik bezvládných těl těch, kteří už zdánlivě nekonečné bití dále nesnesou.

Nikdy bych si však nedovolil bagatelizovat nebezpečí, které virus představuje. Lockdown byl v určitou dobu skutečně nutný, aby vláda získala čas se na epidemii připravit. Navýšit potřebné kapacity pro testování, zajistit efektivní trasování a celkově vybudovat infrastrukturu, díky které bychom byli schopni ochránit ty nejrizikovější skupiny a nemuseli zastavovat celou ekonomiku. Nic z toho se však nestalo a ještě v září se premiér dušoval, jak „žádná druhá vlna nepríde, nech tí novinári zbytočne nestraší ľudí“.

Po naprostém selhání jsme se ocitli v druhém celostátním uzavření, jehož důsledky, které mohou být ve výsledku ještě katastrofálnější, než samotná epidemie, poneseme my všichni.

Místo pokládání květin a nostalgického zapalování svíček bychom měli spíše řešit budoucnost, jinak se můžeme ocitnout mrknutím oka v dalším dlouhém období totality.

Svoboda dnes znovu nabývá na váze

Na svobodu jsme si zvykli, brali jsme ji jako samozřejmost a většina z nás si ani neuvědomovala, že právě svobodě vděčíme za svoje bohatství. Dnes ovšem i běžná servírka chápe, co s sebou nese ztráta svobody, jelikož sama tvrdě pocítila její náhlé zmizení. Máme příležitost se znovu vrátit do svobodného světa devadesátých let a nedopustit opakování tehdejších chyb. Všichni společně, bez ohledu na politický tábor.

Není snad nejlepší oslavou odkazu Sametové revoluce jeho znovuobnovení?

Autor: Petr Vrána petrvrana1.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 212 × | Prestiž Q1: 5,54

+8 plus Známkuj článek minus –3

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top