Štítky článku: •  

Windows 10 — (3/4) Big brother!

Tak se mi ten seriálek o Windows 10 nějak zvrhnul. Původně jsem měl v úmyslu napsat jednoduchého průvodce upgrade z Windows (7, 8, 8.1) a vyzdvihnout některé zajímavé novinky, ale začínají se hrnout Jobovy zvěsti, jedna za druhou, a důvodů proč W10 neinstalovat začíná být převaha.

Co zahrnuje mezi klady Microsoft?

m1a2-abrams.jpg (74,277 kiB)
Microsoft Abrams M1W10

Nejprve operuje aplikací Mooreova zákona: „počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stej­né ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí“, kte­rý byl ovšem později modifikován autorem na „všech­no bude lepší a lepší“. No, neberme jim iluze.

Dále zdůrazňuje právě tu možnost upgrade zdar­ma po dobu jednoho roku.

Největším trhákem je podle Microsoftu zvýšení vý­ko­nu a rychlosti, návrat k pracovní ploše (se za­cho­vá­ním dlaždicového ovládání Metro v nabídce Start). Dále se Microsoft holedbá aplikací Cortana (obšlehnuté Siri od Apple), která má zavést tzv. umělou inteligenci, tedy dovolit hlasové pokyny počítači, nový prohlížeč Internetu Edge (s možností psát a malovat do webových stránek), aplikaci Hello (snímání oční sítnice místo hesel, případně otisků prstů), a herní konzoli Xbox.

Kromě toho Microsoft zmiňuje kosmetické úpravy, jako připínání aplikací na plochu, nový kalendář a nového mailového klienta. Tolik tedy plusy pohledem z Ameriky.

No a nyní minusy pohledem z Česka

V první řadě zapomeňte na většinu starého hardware, ponejvíce laciné tiskárny, skenery a další periferie. Většina výrobců nebude zpětně vyvíjet 64bitové ovladače. Až k novým zařízením. To se týká i starších telefonů, externích disků, i externích monitorů a hlavně pokud máte koupený nějaký software třetích stran, třeba účetnictví, nemusí s desítkami umět komunikovat (DOSové, pokud ho někdo ještě má, už vůbec ne, 32bitové, fungující na sedmičkách může mít s W10 velké problémy).

Je třeba uznat, že počítače startují s desítkami skoro stejně rychle, jako sedmičky, spíše maličko rychleji, ale to je dáno spíše rozvinutím technologie „polo-hibernace“, kdy systém se nespouští od základu, ale do RAM se načítá uložená bitová kopie řady procesů. Obecně ale můžeme říci, že W10 jsou na HW náročnější, než starší verze Windows.

V dalším bodu, ve kterém se Microsoft chválí, je upgrade zdarma. A zde je zakopán asi ten největší pes. Zdarma samozřejmě nikdy a nic na světě nebylo a už vůbec nic takového nemůžeme čekat od takového světového giganta a hegemona, jakým je Microsoft. Vývoj operačního systému stál nepochybně obrovské prostředky, a že by se rozdával, jako chudým v Africe, je iluzorní. Takže někde je zakopán pes a zisky poplynou odjinud.

V zásadě se nabízejí dva mocné zdroje. Jedním z nich mohou být personifikované reklamy. Reklamní trh, tak, jak ho známe z dřívějška, už v podstatě skončil. Firmy vynakládají obrovská kvanta prostředků na svoji propagaci a kampaně, ale výtěžnost z nich je stále menší. Kromě toho, že jsou uživatelé reklamami přesyceni, i tak se imprese počítají v řádu promile a když něco opravdu chcete a potřebujete, googlíte z vlastní aktivity konkrétní produkt. Pokud by ale zadavatel reklamy a imediátor znal přesněji cílovou skupinu, byla by účinnost proklatě vyšší.

Představme si situaci, že někdo (…) zná a ví, co zrovna potřebujete, na co myslíte, o čem hovoříte. Třeba by někdo znal, které stránky na webu v poslední době hojně navštěvujete, o čem jste se bavil se známým přes nějaký komunikátor, třeba Skype, komu jste mailem psal o něčem konkrétním, třeba o Chorvatsku, nebo o Alpách, nebo jste si nafotil chytřejším mobilem, nějakou věc.

Skype

Skype je (byl) peer-to-peer program, který umožňuje provozovat internetovou telefonii (VoIP) a videohovory, Instant messaging jakož i přenos souborů. Jeho autory jsou Niklas Zennström a Janus Friis, tvůrci populárního softwaru Kazaa.

Program se na trhu objevil v srpnu 2003 v Estonsku. Za tu dobu získal obrovskou popularitu (hlavně díky plně šifrovanému přenosu dat, z čehož měly špatné sny hlavně policie a tajné služby, protože komunikaci přes Skype nedovedly efektivně sledovat). Jeho úspěch byl takový, že vznikly i verze pro Mac OS X a Linuxové platformy.

A takový zprostředkovatel by prodával umístění reklamy tam, kam se zrovna koukáte. Třeba si otevřete nový browser Edge a vyskočí Vám tam aktivně reklama na Chorvatské le­to­vis­ko (kam zrovna chcete jet), nebo reklama na letecké spojení (když jste manželce říkal, že autem rozhodně nepojedete), nebo reklama na lyže (které jste zrovna teď chtěl koupit). Náhodička? Kdepak! Cílená reklama!

Že jsem paranoidní? Ani náhodou! Microsoft tyto věci bude vědět, dokonce jste v licenčních podmínkách odklikli, že s tím souhlasíte!

A druhá věc: velké a zkažené státy jsou přímo posedlé ná­rod­ní bezpečností. A vezměte si tu náhodičku, že dobrovolně odevzdáte Národnímu bezpečnostnímu úřadu řadu osobních biometrických informací o své osobě: například otisky prstů, portrétní fotografii, snímek duhovky (nebo sítnice?), otisk hlasové stopy, dokonce i kolekci Vašich světových názorů a cílů (na FCB se toho napíše…), Vaše preference i osobní úchylky. Dokonce jste v licenčních podmínkách odklikli, že s tím souhlasíte!

Nebo si stáhnete pirátskou kopii filmu, večer se chcete dívat a najednou prsk, obrazovka zhasne a vyskočí číslo účtu, na který musíte ihned zaplatit, jinak film/skladba/e-book nebude fungovat. Nějaká porucha? Ale kdepak! Vždyť jste v licenčních podmínkách odklikli, že s tím souhlasíte! A W10 to umí.

V květnu 2011 koupil Microsoft projekt Skype za 8,5 mld. USD.

Již 26. června 2012: Skype je plně integrován do služeb Microsoft account (dříve Windows Live ID) včetně e-mailu Hotmail.com a Outlook.com, či MS Office, Office.com, MS Web-Office. Budoucí verze Skype integruje technologii WebRTC v rámci HTML5, díky které bude možné provozovat audio-vizuální volání Skype přímo ve webovém prohlížeči, a to bez potřeby nainstalovaných pluginů (zásuvných modulů).

Tato integrace se však netýká jen W10, ale i W8 i W7!!! Nyní je jasné, proč Microsoft Skype koupil.

Takže už víte, kam mířím. Big brother is here. Velký bratr tě vidí! Ingsoc, doublethink, 2 + 2 = 5… Na namlsání dostanete Xbox, abyste tak moc nemysleli a spoustu moderních opičáren, bez kterých se snadno obejdete, protihodnotou prodáte duši ďáblu. Ze stroje na snadné získání a zpracování informací se mávnutím proutku stává šmírovací nástroj nejnovější generace.

Že blbnu z vedra? No, možné to je, ale nové moduly Windows 10 toto vše prostě hladce umožňují.

A pak jednou přijedete na letiště a nějaký úředník, který o Vás bude vědět vše, Vás nepustí do letadla, protože jste nositelem nebezpečných myšlenek.

Nové Windows, podle mého názoru, změnily strategii a již nejsou operačním systémem, tedy prostředníkem a koordinátorem mezi hardware a jinými programy, ale jsou v této koncepci pouhým terminálem pro sběr informací.

Zdržel jsem se teoretickým rozborem bezpečnosti příliš, takže věcně dokázaná rizika W10 si budu muset nechat na příští díl (a možná ještě jeden navrch).

Jako v minulých dílech, i dnes doporučení: Pokud Vám vše funguje, není důvod na Windows 10 přecházet. Vzhledem k hlubokému prorůstání Skype i do starších Windows (a nekontrolovatelným tokům dat z nich), začněte zvažovat jiný operační systém. Windows se stávají nebezpečným a nekontrolovatelným softwarovým produktem.

PeTaX

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 814 × | Prestiž Q1: 8,54

+9 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top