Štítky článku: •  

Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se rozpadla dřív, než začala

Hlasování v poslanecké sněmovně o zrušení superhrubé mzdy ukázalo hluboké programové příkopy nejen mezi ANO a ČSSD s KSČM, ale i mezi opozicí. ODS podpořila návrh Andreje Babiše, zatímco Miroslav Kalousek ho nazval „zločinem“.

Počínání hlasovací koalice ANO, ODS a SPD při úpravě daně z příjmu ostře kritizoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Co děláte, je zločin,“ řekl Kalousek. Zhorší se podle něj vyhlídky na přijetí udržitelného důchodového systému a finanční trhy potrestají Českou republiku.

Podobně to vidí i STAN: „Před rokem, když tady přišel návrh na zrušení superhrubé mzdy z řad opozice, tak pan premiér v televizi vykřikoval, že zrušení superhrubé mzdy je megapodvod na voliče a že to je věc, která nám zničí ratingy a že to je věc, která zničí Česko. A nyní přichází s takovým návrhem, o kterém tvrdí, že zničí Česko,“ uvedla Kovářová.

Sněmovna nakonec hlasy poslanců za ANO, SPD, ODS a několika poslanců KSČM schválila návrh Andreje Babiše, který stanovuje daň ze mzdy po zrušení tak zvané superhrubé mzdy na 15 %. Všichni zaměstnanci tak ušetří na daních, samozřejmě ti s většími příjmy ušetří absolutně více. V tomto duchu se nesla i kritika, když například Jakub Michálek za ČPS o návrhu tvrdil, že „snížíme daně těm nejbohatším“. Touto pokřivenou Michálkovou optikou jsme všichni „bohatí“.

Opět jen stručně připomenu, jak to se superhrubou mzdou bylo.

Před volbami v roce 2006 prosazovala ODS, zejména její ekonomický expert Vlastimil Tlustý, „rovnou daň“ pro všechny (firmy i zaměstnance) ve výši 15 %. Nakonec to dopadlo tak, že pro firmy nebyla sazba 15 % nikdy navržena a u zaměstnanců byla sazba 15 % dodržena, ale „kouzelným způsobem“ se zvýšil základ daně, když se do něho započítaly i odvody na zdravotní a sociální pojištění. Však to tehdy ekonomové podrobili zdrcující kritice, že se platí daň dvakrát, tj. kromě odvodů na sociální a zdravotní pojištění ještě dalších 15 % z těchto částek.

Na příkladu schválení tohoto zákona lze dedukovat několik základních parametrů české politiky:

  1. Rozhodující postavou je premiér Andrej Babiš,
  2. ČSSD v menšinové vládě je dávno mimo hru, Jan Hamáček však stále tvrdí, že hraje,
  3. Opozice nemá nic společného kromě odporu k Babišovi, její ekonomické programy jsou na „světelné roky“ daleko.

Hnutí ANO tak prosadilo výrazné snížení daní všem zaměstnancům s nadějí, že si udrží podporu zaměstnanců, když podpora hnutí ANO mezi důchodci zůstává po „úplatku“ 5000 Kč stále vysoká. Takto se dělá „reálná politika“.

Autor: Jan Bartoň janbarton.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 180 × | Prestiž Q1: 6,55

+8 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.
Borsuk

Ona ta opozice není o moc lepší než vládní strany. A pravice? nesjednocená a místo aby hledala, co je spojuje, bazíruje na ideové čistotě svých straniček. A neumí oslovit voliče. Takže můžeme volit levici nebo ještě levější levici. Smutné.

0 | 0

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top