Štítky článku: •  

Není již Sokratů…

Za několik týdnů dokoná tento rok 2020, jako snad žádný jiný bohatý na události, které člověku, který se o ně v nejzákladnější míře zajímal, způsobily údiv, úžas, hněv, lítost, rozpaky, ale i chvíle naděje a očekávání.

Leporelo některých událostí roku 2020

Ne, nebude zmínka (krom kratičké výjimky) o demonstracích a řádění davu v USA, ani o předvolebním boji, ani o právě skončených (byť ne s konečnou, stoprocentní platností) volbách.

Tématem bude epidemie v pandemii proměněná a označená univerzálně jako covid-19, v pravé podstatě čínský virus.

Následující posloupnost, řetězec událostí, problémů řešení, snad zdůvodní název této kratičké úvahy. Souhrn jistě není do detailů vyčerpávající, ale i to uvedené snad postačí k vysvětlení. Co se tedy dělo od 1. ledna tr.?

Epidemie, virus pocházející v čínského Wu-chanu, šíří se do Evropy, epidemie proměněná v pandemii, čísla nakažených osob rostou, přibývá zemí postižených, učenci se radí, laboratoře pilně pracují na ochranné vakcíně, politici naslouchají, někdy více, jindy méně, vypracovávají způsob ochrany (vzdálenosti mezi osobami, hygiena, roušky-masky), v televizi vystupuje dobrák sdělující jak si počínat s nákupem doneseným z obchodu, aby hospodyňka neonemocněla, noviny mizí z kaváren a hostinců, zákaz používaní hotovosti, jen kreditních karet.

Kanadský premiér Trudeau káže „zůstaňte doma, nechoďte ven, pokud nemusíte“, dva měsíce nato doporučen pobyt venku, ale ty dva metry vzdálenosti se vyžadují, na plážích se ale nedodržují, nedbají na to ani demonstranti v městech USA i Evropy, a nejen pochodují, ale i s gustem vandalizují. Dva týdny nato vzestup nakažených osob, zjištěno, že čísla zemřelých na covid neodpovídají skutečnosti v mnoha případech, kdy postižený je již i jinak nemocen, obrazovky televizí nadále dodávají rostoucí čísla virem postižených, a to v různých zemích. Svět právem žasne nad tím, jak silně jsou postiženy Spojené státy, ano, americké, začíná se vyrábět vakcína, ale existuje i varování skutečných odborníků o nebezpečnosti vakcíny, nejen ze zdravotních důvodů, ale i politického dopadu vedoucího ke světu dle Orwellova románu 1984, zmíněn je výrobce Moderna.

Covid se stává hlavním argumentem v zápolení amerických demokratů o Bílý dům, s podzimem dochází k další vlně nákaz a obětí a s tím i k novým regulacím a omezením, nejen ekonomickým, ale všeobecným. Aby toho nebylo málo, na přetřes, ač dosud malý, přichází nejasnost kolem věží 5G, život se proměňuje, stresu přibývá, nikoho nenapadlo přimět vědce k vypracování simulací o následcích dvojího řešení krize, totálním omezením normálního života a naopak věnování maximální péče jen starcům, stařenám a nemocným, jinak žít dále a vesele. Ostatně, cožpak počítačové simulace nejsou hlavním argumentem pro ten strach z globálního oteplování, simulace, jež nakonec vyslaly na cestu kolem světa spasitelku Gretu Thunbergovou.

Proč by to nebylo možné, když jde o skutečnou kalamitu, jež má naneštěstí několik podob, čísla dále stoupají a guvernéři amerických států a předsedové vlád vydávají další opatření, kupř. nosit masky i doma, omezení počtu ve společnosti doma na šest osob, jinde na deset, žádné pohřby ani svatby, profesionální muzikanti si hrají jen pro své potěšení znepokojeni pomyšlením na bankovní konto, smutný je pohled na tenisové turnaje hrané bez diváků, lékařka s rozhodujícím slovem v Britské Kolumbii proměňuje příkaz na nošení masek na dobrovolnost, děti začínají chodit do škol, ale na jiných místech opět zůstávají doma, vzdělání dostává zabrat na všech stupních, neboť on-line výuka nenahradí osobní styk.

V USA slíbena vakcína, bude už brzy, 94,4% účinnost, ale právě o této vakcíně Modernou vyrobené existuje varování významné epidemioložky, odbornice nepochybné, při poslechu může naskočit husí kůže (viz shora, Orwell). Když pak se člověk pokusí připomenout si ta mnohá protichůdná opatření buď doporučovaná, anebo přikazovaná, o blahodárnosti opatření jsou nadále dohady, guvernér New Yorku Andrew Cuomo, zavilý nepřítel Trumpa, sděluje, je to Jeho, Trumpovo ego, které urychluje slib dostupnosti vakcíny.

A již jsem u konce, sice ne s dechem, ale s tímto elaborátem, zapomíná se na to, že takovým — ač riskantním — potlačováním normálního života se v průběhu času snižuje přirozená imunita organismu, jež vzniká právě vystavením nákaze, hovoří se též o tom, jak dlouho bude nová vakcína účinná, neboť virus je šibal a mutuje a proměňuje se k naší nemalé radosti. A zase ta čísla straší a k tomu údaj z Vancouveru, Britská Kolumbie, že k dnešku je s covidem hospitalizovaných 198 osob, kde je těch dalších do 23 661 údajně infikovaných, to se jeden naprosto přesně nedozví… a tu se mi zdá, že je čas, abych ten řetězec událostí utnul.

Fair řešením by v průběhu tohoto roku bylo sdělení zodpovědných odborníků, politiků a jiných hodnostářů ve smyslu slavného výroku Sokratova, a to ne v jednotném, ale množném čísle…

Závěrem dodávám ze své hlavy, jak jsem uvedl v textu z půli února: „Dostanou svět bez výstřelu!“ Kdo asi? KSČ — Komunistická strana Číny. Není bez zajímavosti, že v zemi s 1,4 miliardou obyvatel je k těmto dnům celkových případů nakažených 86 267, uzdravených 81 207, zemřelých 4 634! Jak to tedy vlastně všechno skutečně je? Babo raď, jsi-li někde po ruce….

Píše z USA pan Vladimír Cícha neviditelnypes.lidovky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 216 × | Prestiž Q1: 8,24

+12 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top