Štítky článku: •  

Může to být ještě horší…

Nad změnami, které se udály za poslední rok v tuzemsku i ve světě, by mnohý z nás jistě zaplakal. Pravý optimista se však vyznačuje tím, že si paradoxně dovede představit možné dopady ještě horší než ty skutečné a radovat se z toho, že zatím nenastaly.

Poznámky ze stavu nouze

Naše ekonomika se propadla na rekordní míru ve své historii a ručení za společný dluh států EU do roku 2058 nám vykovalo Damoklův meč obřích rozměrů. Bankroty rostou jako houby po dešti a vize nejisté budoucnosti je nová zkušenost i pro ty, kdo se domnívali, že patří ke střední třídě a budou k ní patřit i nadále.

➳ Horší ovšem bude, až tu ve stínu koronaviru projdou bez větších protestů další smlouvy omezující naši státní suverenitu definitivně na úroveň protektorátu a občané druhé kategorie budou vítat svůj nový status v domnění, jak je o ně dobře postaráno.

Polsko. Změna potratového zákona přišla v tu nejnevhodnější dobu a v nejblbější formě. Tento krok do středověku příliš mnoho lidí neocenilo. Podobnou botu si mohl Kaczynski odpustit.

➳ Snad tento příklon k náboženskému fundamentalismu křesťanského typu nebude do budoucna záminkou pro omlouvání fundamentalismu typu jiného, velice se na svou příležitost těšícího.

Slovensko. Všechno klape jako hodinky. Žádné překvapení, ani změna na obzoru. Zdá se, že vše jde podle plánu a Sorosova marioneta provádí pohyby svých údů dle pokynů zadavatele.

➳ Mám jen nepříjemný pocit z toho, že to tam půjde čím dál tím stejně…

Maďarsko. Přes trvalou snahu jistých neziskových organizací vykreslit prezidenta v tom nejhorším světle se Orbán drží v sedle občas vzpínajícího se oře celkem úspěšně, i když celou dobu projíždí dráhou s mnoha hlubokými příkopy. To se samozřejmě nelíbí sázkařům, kteří stále doufají ve vítězství svých favoritů na hřbetech arabských plnokrevníků.

➳ Nechvalnou praxí majitelů konkurenčních stájí bývalo otrávit vodu ve žlabech, tak naivně doufám, že podobné metody jsou již dávnou minulostí.

Turecko si znovu ověřilo, že jeho drzost se mu vyplácí. Vydíracího potenciálu již nahromadilo kritické množství před štěpnou reakcí a sebevědomí osmanského führera dosahuje orgastického vrcholu. Vysíláním svých hrdlořezů řeší konflikty, zabíráním cizích území pomáhá stabilizovat politickou situaci a krádež nerostného bohatství u břehů Kypru je opatrně označována, jako průzkumná mise.

Jak se dalo čekat, Řecko hodila EU přes palubu a jen s velkou nelibostí sleduje, že má tu drzost bránit vlastní hranice a do značné míry se mu to i daří.

O poznání hůře dopadli křesťané v Náhorním Karabachu a očekávané podpory se nedočkali ani ze strany pravoslavného Ruska. Pokud někdo kalkuloval s tím, že správný kompromis je stav, kdy jsou obě strany naštvané, zapomněl na to, že muslimové budou naštvaní pokaždé, když nemohou ještě více expandovat.

➳ Můžeme jen děkovat, že se genocida Arménů nekoná v takovém rozsahu jako na začátku minulého století a islámský Lebensraum pro Evropu došel prozatím napůl cesty, přičemž v zemích V4 zůstává dosud v přípravné fázi.

Francie. Po nepříliš dlouhé odmlce se zdá, že v této zemi začíná přituhovat a odpovědí mohou být i změny, které se našim temným silám nebudou líbit.

V okamžiku, kdy začalo Macronovi docházet, že se s militantním islámem nedá diskutovat, a podnikl první nesmělé kroky, Erdogan mu vzkázal, že se zbláznil. Jedinou adekvátní a rozumnou odpověď dostal již tradičně od časopisu Charlie Hebdo.

➳ Nechtěl bych se dožít dne, kdy bude islamofobie oficiálně zařazena na seznam duševních nemocí, přestože se i u nás najde spousta přisluhovačů, kteří po něčem takovém touží. Ostatně zahrnovat nepohodlné názory pod psychiatrickou diagnózu a zavírat jejich nositele za zdi jistých detenčních ústavů bylo oblíbenou praxí mnoha totalitních režimů.

Odchod Británie z EU přišel dle očekávání příliš pozdě a říše, nad kterou nezapadlo slunce nejenže od té doby značně omezila svůj geopolitický vliv, ale v současnosti její původní území omývané mořem přestává patřit samotným Britům. Není divu, když důvodem k odchodu byl spíše strach z polského instalatéra a českých au-pair, než z islámských teroristů.

➳ Můžeme být rádi, že rohy Buckinghamského paláce ještě nezdobí minarety a královna nechodí v nikábu.

Itálie. Pád Říma se blíží čím dál rychleji a poslední pontifik chystá dobyvatelům velkolepé uvítání. Zatímco původní obyvatelstvo musí většinou zůstat za zdmi svých domovů, jejich ulicemi proudí ti, na něž tato omezení neplatí. Postavit se proti tomuto proudu je v této zemi zločinem s vyšší trestní sazbou než v ostatních státech, neboť na jeho organizaci se podílí i značné množství finančně zainteresovaných činitelů.

➳ Přestože veřejné popravy již dávno nejsou italské veřejnosti dopřány, u Salviniho by se jistě našla spousta lidí, kteří by takovou podívanou uvítali.

Německo. Je téměř neuvěřitelné, že po tolika problémech, které způsobila jistá osoba nejen této zemi, ale i celé kontinentální Evropě, zůstává tato doposud v jejím čele a těší se stálé podpoře voličů. Nacisté používali LSD k ovlivnění svého vojska, ale u civilních obyvatel by to byl průlom…

➳ Horší případ, že volební preference nejsou výsledkem působení halucinogenů, by znamenalo trvalé změny v korových centrech, a tak doufejme, že účinky doposud neznámé látky brzy pominou.

Rakousko. Úspěšná integrace muslimských imigrantů se ukázala ve své plné kráse i v městě Járy Cimrmana. Možná, že to mnohým otevřelo oči a občané Vídně si vzpomněli na svoji historickou zkušenost.

➳ Ale cože… jenom čtyři? A není to trochu málo, Antone Pavloviči?

Zákazu slavení Vánoc na veřejnosti už se obyvatelé v mnoha evropských městech příliš nediví. Hlavní je neprovokovat vlastními tradicemi — stromečky a prskavky si raději odpusťme, jinak nám jistá kultura odpoví svojí tradiční pyrotechnikou.

➳ Doufám, že místní bezpečnostní složky budou k neposlušným domácím občanům shovívavé a případné tresty za zpívání vánočních koled budou jen v podmínečné formě.

USA. Nejen volby, ale již předchozí události v průběhu roku ukázaly jasněji směr, jakým se někdejší kolébka svobody a demokracie řítí. Politická korektnost dosáhla výšin, jakých tato země nepamatuje. Rasismus naruby i jeho využití ve volební kampani nebyl proto žádným překvapením. Nezanedbatelnou roli (kromě již tak dosti nekorektního průběhu hlasování) sehrál i mnohaletý dovoz nových voličů, což bude jistě inspirací pro další imigrační politiku EU.

➳ Představme si však, že by stárnoucí Biden byl v krátkém čase pro svůj zdravotní stav odstaven a na jeho místo by zavanul nový čerstvý vítr v podobě pokrokové Kamaly Harrisové.

Tato představa je natolik hrozivá, že ji zde snad ani nebudu rozvádět…

(autor je publicista, rocker a dobrodruh)

Fr. Filip Dvořák neviditelnypes.lidovky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 232 × | Prestiž Q1: 9,70

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Josef Novák

Pokud je mi známo, v Polsku žádný nový protipotratový zákon přijat nebyl. Pouze Ústavní soud vydal stanovisko, které se obecně očekávalo.

Starej Potrat

1) Žádnej protipotratovej zákon nepřijali, jen ÚS vydal stanovisko
2) Tvrdit, že jde o "křesťanský fundamentalismus" je fundamentalismem také, jen z druhé strany. Diskuse o tom, zda plod je živý, zda jde dokonce o lidskou bytost (potenciálně jistě ano), je zcela legitimní!
Je plod více než pes? Dovoluje zákon zabít psa tak brutálním způsobem, jakým probíhá potrat? A opravdu plod není ani trochu člověkem? Já to jistě nevím, ale "obdivuju" sebevědomí těch, kteří hlásají, že vědí naprosto přesně, jak to je, kdy přesně se z plodu stává člověk, atd...

Pokud si nejsme ABSOLUTNĚ jisti, je na místě předběžná opatrnost (tzn. pokud nejsou vážné zdravotní důvody, raději nepřerušovat).

Podle mě je potřeba brát do úvahy:
1) Zdravotní rizika u ženy. Pokud žádná nejsou, posuzovat to přísněji.
2) Zda se otěhotnění stalo proti její vůli (znásilnění). Protože pokud nešlo o znásilnění, šlo o svobodnou volbu dané ženy. A za své činy by lidé měli zodpovědně nést následky (a ne se jich zbavit nejednodušší možnou, avšak morálně spornou, cestou). A ano - i nezávazný sex na diskotéce je svobodnou volbou!

Borsuk

Na serveru Seznam to bylo komentováno jako peklo pro ženy. Určitě nejsem katolický fundamentalista ale myslím si, že potrat z jiných než zdravotních důvodů a nebo když je těhotenství důsledkem znásilnění je špatně. Ti samí lidé, kteří hovoří o svobodné volbě ženy se pak rozčilují nad domácí zabijačkou prasete.

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top