Štítky článku: •  

Zprávy ze cvokhauzu 19

Nová verze filmu Osudové setkání: Sean Connery se změnil v afroamerickou lesbu. Tímto titulkem nás k četbě lákal nedávno server Novinky.cz.

A vskutku slibný titulek byl následován věru (c)hutným čtivem. Dozvíme se zde, že společnost NBC vyvíjí novou sérii podle dramatu Osudové setkání, filmu z roku 2000, kde hrál Sean Connery. Příznivci filmu ale prý budou překvapeni tím, co uvidí. Pojetí bude skutečně inovativní.

Původně šlo ve filmu Guse Van Santa o setkání dvou velmi odlišných mužů. William Forrester, starý samotářský spisovatel (Sean Connery), býval v mládí úspěšný a získal i Pulitzerovu cenu, ale později se mu nedařilo a uzavřel se před světem ve svém bytě v Bronxu. Pod oknem hráli basket mladí černoši (tehdy se asi ještě tak drtivě netrvalo na nicneříkajícím a v jádru nesmyslném politicky korektním výrazu Afroameričan), a tak došlo k setkání s šestnáctiletým Jamalem (Rob Brown), jenž prokázal mimořádný literární talent.

William si ho oblíbil a vzniklo neobvyklé přátelství. Spisovatel ho podporoval ve vzdělání, mladík zase svému učiteli vrátil radost ze života. Zazvonil zvonec a typické hollywoodské pohádce o americkém snu byl konec. Cestou z kina jste si mohli zážitek obohatit o porci popcornu, jeden krásně mastný hambáč a půllitr přeslazené vody s názvem Coca Cola. Jak se říká: šuby duby Amerika. Nebyly ty krásné kapitalistické časy k sežrání, no řekněte?

Nuže k nové, lepší a radostnější verzi příběhu. Ještě stále zde figuruje chudý šestnáctiletý sirotek černé pleti, který také hraje basketbal a díky tomu se může dostat na elitní školu. Forrester (Connery) ale zmizel. Nejen z plátna, ale i ze světa (k velikému smutku všech, kdo jej obdivovali, k tomu došlo 31. 10. t. r). Jenomže pro novou verzi se s ním už nepočítalo. Nejen proto, že od filmu Liga výjimečných odmítal filmovat, ale především proto, že bílý heterosexuál už se nehodí do nových pohádek nové doby. Snad ještě kdyby chlapce zasvěcoval do tajů homolásky, ale to on ne. Zarputile až do konce svých dnů byl symbolem fešáka a okouzlujícího pána „protřepat, nemíchat“.

Nuže do role mentorky mladého športovníka se nám vetřela černošská lesbická spisovatelka. Co přesně bude s chlapcem provozovat, nevím, a z duše mě to nezajímá. Už i proto, že jistý půvab amerických hollywoodských slaďáren byl v jejich nepravděpodobnosti. A v Conneryho případě také nenapodobitelném osobním kouzlu nikoli prostému ustavičného sarkasmu a úsměvu pod vousy. Pseudorealistická pumpa na vynucené slzy bude jen další nepovedenou politicky korektní slátaninou, jejíž životnost nepřesáhne jedno uvedení a prodej do podřadné singapurské kabelovky jako věšák na reklamu.

Smutné.


Star Trek: Gayové nestačí, posádka bude genderově nebinární a trans. Týž informační zdroj (Novinky.cz) a obdobně třeskutá náplň.

„Seriál Star Trek: Discovery po gay postavách postoupil na další laťku. Oznámil, že nasazuje do dalších dílů trans a genderově nebinární postavy,“ píše se zde. Přiznám se bez mučení, že jsem zmíněné díly s homosexuálním astronautem neviděl, zas takový fanda na komiksové sci-fi nejsem. Zaujala mě však informace, že posádku vesmírné lodi rozšíří Ian Alexander, který bude hrát transmuže Graye. Uchvacující syžet: Blu del Barrio hraje Adiru, nebinární postavu, která se přátelí s Paulem Stametsem (Anthony Rapp) a Dr. Hughem Culberem (Wilson Cruz), což je stejnopohlavní pár. Mám sice trochu zmatek v tom, jaký je rozdíl mezi nebinárním ženo/mužem a transmužem, ale třeba nám to ve Star Treku někdo objasní. Třeba právě Blu del Barrio, což je herec (herečka), který(á) tvrdí, že je ve skutečném životě nebinární osobou. Studoval(a) na London Academy of Music and Dramatic Art, hrál(a) v divadle a během studia vyhrál(a) konkurz na Adiru.

„Jsme hrdí na spolupráci s Blu del Barrio, Ianem Alexanderem a Nickem Adamsem z organizace GLAAD při tvorbě mimořádných postav Adiry a Graye,“ poznamenala výkonná producentka Michelle Paradisová.

„Když mi zavolali, že budu hrát Adiru, ještě jsem většině přátel a rodiny neřekl(a), že jsem nebinární. Teprve nedávno jsem objevil(a) tohle slovo a zjistil(a), že popisuje, jak sem se cítil(a) už dlouho. Věděl(a) jsem, že to chci říct přátelům a rodině, takže když se tohle stalo, cítil(a) jsem, že vesmír říká: jdi do toho,“ uvedl(a) del Barrio.

Ian Alexander se poprvé objevil jako transgender postava ve sci-fi sérii The OA. Komentátoři navíc dodávají, že je první trans asijsko-americký herec v televizi.

Uff, to je i na hodně bohatou fantasii docela velká porce novinek. Zkusme to zjednodušit. Osádku lodi budou tvořit dva spáření homosexuálové, jeden „tranďák“, jak se něžně nazývala moje žel již nežijící kamarádka Tereza Spencerová, a jakýsi nebinární tvor. No ale co vesmířani? To budou tradiční maskulinistické obludy? Pokud ano, pak jsem už docela zvědav na ty bojové scény.

Vzpomněl jsem si při této příležitosti na dávná léta. Počátkem 80-ties v hudebním magazínu Melody Maker vycházela každoroční čtenářská anketa o nejlepšího zpěváka, zpěvačku, kapelu atd. A v těch mnoha kategoriích byla i jedna zvlášť pozoruhodná: „blbost roku“. Vzpomínám, že někdy snad v roce 1981 v této kategorii zvítězil Leonid Brežněv, za ním se umístila Margaret Thatcherová a jako třetí Boy George. Lídr(yně) kapely Culture Club, který(á) znejišťoval(a) publikum ve věci své pohlavnosti. Ačkoli byl původně kluk (narodil se r. 1961 pod jménem George Alan O’Dowd), vystupoval se silným ženským líčením a stylizací navozující androgynní sklony. Neplést prosím s Freddie Mercurym, který vystupoval v řadě klipů převlečen za ženu, ale tam to byla scénická stylizace hraná homosexuálem s vysokou mírou autoironie. I Boy George byla jen role, ale — poctivě řečeno — vhodná právě tak do kategorie „blbost roku“. Tuším, že na stejné smetiště míří i nový Star Trek.


A do třetice z Novinek (zdá se, že tento portál má nebývalý smysl pro realitu). Najdete tam poučný článek s názvem Anti-transgender harpyje. Člen Monty Pythonů obviněn z transfobie.

O co jde? Komik John Cleese, známý svými věru nekorektními vtipy v pořadech Monty Pythons, byl obviněn z transfobie. Ostatně téhož zločinu se podle příslušných aktivistů dopustila před časem i autorka potterovské ságy J. K. Rowlingová. Ta pobouřila LGBT atd. komunitu prohlášením na sociální síti, že „menstruují jen ženy“. Myslím, že každý lékař by jí dal za pravdu, avšak Rowlingová to schytala.

A teď došlo i na Cleese. Když ho jeden uživatel sociální sítě žádal o názor na J. K. Rowlingovou, Cleese uvedl, že se o to moc nezajímá. „Obávám se, že se tak moc nezajímám o translidi. Doufám, že jsou šťastní a lidé se k nim chovají mile. Právě teď se víc zajímám o hrozby demokracii v Americe, přebujelou korupci ve Velké Británii…“ Když byl následně obviněn z transfobických vyjádření, ještě přidal vtip, že hluboko uvnitř chce být vlastně „kambodžskou policistkou“. Tím to ale ještě zhoršil. Militantní aktivisté na něj zaútočili. Jeden uživatel mu napsal, že byl vždy jeho fanouškem, ale nelíbí se mu „podpora takové anti-transgender harpyje, jako je Rowlingová“.

Mimochodem, Rowlingová v podstatě řekla jen jednoduchou pravdu: pohlaví reálně existuje a nejde je jen tak vymazat. Vyvolala tím vlnu nenávisti a zahraniční média následně informovala i o tom, že knihy britské autorky se teď v Americe méně prodávají.

Když na to tak hledím, tak si říkám, že něco na tom sedmdesátipohlavním světě přece jen je. Jednak už se v tolika „genderech“ nikdo nevyzná, ani sami jejich vyznavači, a tak se může stát, že se začnou nenávidět a hašteřit mezi sebou, a my ostatní se na to můžeme s jistým pobavením dívat přes pomyslný plot. A pak — ta samotná bitva o prosazení práv pro tolik genderů musí být strašně vyčerpávající, takže tu kyne jistá naděje, že to mnoho z těch aktivistů prostě přestane bavit. Třeba až uslyší tikat biologické hodiny a budou chtít prostě a jednoduše chovat potomka.

Nojo, ale těch nesmyslů, co do té doby vyslechneme!

Píše pan Petr Žantovský na petrzantovsky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 205 × | Prestiž Q1: 8,89

+14 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Petr

Bezva článek pane Žantovský. Rád vaše články čtu, asi skončím v pekle :). Mám jen jednu naději, že ty tolik pronásledované menšiny a nespočetná pohlaví, začnou mezi sebou válčit, kdo si tu proklamovanou ochranu víc zaslouží, vyhubí se a vrátíme se k normálnímu světu, kde rodinu tvoří máma, táta a děti.(Doufám, že nás do té jejich války moc nezatáhnou). Ti, kteří se necítí jako pohlaví, ve kterém se narodili, budou žít dál jak se cítí a nikdo je nebude ohrožovat, ale ani preferovat jako ideál. V roce 1989 jsme na Václaváku cinkali klíči za svobodu, ale ne za novou diktaturu, tentokrát podivných menšin. To jsme to dopracovali :(

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top