Štítky článku: •  

Proč nePRIDEm — aneb vlezte mi s celým Prajdem na záda

Oznamuji, že na letošní Prajd pochod nepřijdu, stejně jako jsem nepřišel na žádný z předchozích a nemíním přijít ani na žádný příští. Pokud do možnosti neúčastnit se budu mít co mluvit bez obav z následků, nápadně podobných s následky neúčasti v prvomájovém průvodu za Husáka, budu si dokonce svou neúčast vychutnávat. Nemám totiž pocit, že pokud stojím na chodníku = nemiluji republiku. Moje sdělení ať je považováno oficiálně a trvale platné až do (nepravděpodobného) odvolání.

A nyní k důvodům

nepridem.jpg (64,539 kiB)
Ilustrační foto (google)

Začněme názvem akce: PRIDE. Hrdost. De­mon­stro­vat na projevení hrdosti nad něčím mi přijde, dejme tomu, v pořádku, například takové dožínky by se (s přimhouřením oka) vešly do definice „demonstrace hrdosti nad výsledky práce, tj. pěknou úrodou“. Nebo takový pochod veteránů SNP, ten bych dokonce i osobně podpořil neboť nějakou hrdost na to co dokázali, pokud ne cítím (neboť to dokázali oni a ne já) tak alespoň považuji za náležitou. Podporuji jejich hrdost, protože si myslím, že mají být na co hrdí. Co mi ale v souladu se zdravým rozumem nepřijde, je pocit hrdosti na odlišnou sexuální orientaci.

Abychom se chápali: homosexuály nepokládám za nemocné, zvrácené, ďáblem posedlé erotomany atd. Pokud i uvěříme, že je takto bůh stvořil, třeba mu nechat, že na homosexuály je stvořil v podstatě výborně. Alternativní verze zní, že se takto narodí, někteří s tím bojují, někteří ne, někteří to tají, někteří ne. Statisticky je to pro mě významná skupina, kterou spojuje vrozená odchylka od standardu, podobně jako modrookost, leváctví a podobně. Není důvod cítit se méněcenný nebo horší nebo jakkoli jinak negativně jen proto, že je člověk homosexuál.

Ale nepovažuji to ani za důvod k nějakému zvláštnímu nadšení, stejně jako nepovažuji „já-jsem-čech-a-kdo-je-víc“ za důvod hodný bušení se do hrudi, vztyčování bronzových koňských penisů směrem na Budapešť nebo i jen jedné sekundy další existence Matice Slovenské. A zatím ani jeden z ročníků prajdu se nenamáhal s vysvětlením poměrně základní otázky, na co konkrétně jsou účastníci pochodu hrdí.

Že je homosexuál a dokáže s tím žít? Blahopřeji, mohli byste uvolnit jízdní dráhu, prosím? Já se zase nedívám na žádnou reality show, ani na žádný z původních Slovenských seriálů, také se občas cítím méněcennou zanedbaná menšinou, také jsem na to hrdý a také s tím dokážu žít. I bez demonstrace. Opravdu, přišli by účastníci (ti prokazatelně heterosexuální, zhusta z řad politiků a NGO všech zemí spojte se) podpořit i pochod leváků a hlavně: cítili by se přitom být stejně ušlechtilí a morálně nadřazení frikulíni?

Být homosexuálem je … fakt. Ano, Jožovi se zřejmě bude více líbit náš číšník, než naše recepční, hurá. Co konkrétně na tomto faktu naplňuje Joža takovou hrdostí, že ji potřebuje vykřičet do celého světa zatarasením provozu v hlavním městě? Pokud je se svou sexualitou smí­ře­ný/spo­ko­je­ný/nad­še­ný/nejistý, může to dát najevo pro mě za mě i pochodem po ulicích, i když jednodušší by to bylo například na blogu, vhodným tričkem nebo placenou inzercí v novinách — ale kde bere pocit, že mě tato informace jakýmkoliv způsobem zajímá?

A podotázka: chápu nadšení lidu pro pouliční happeningy, ale hrdost na co konkrétně přijdou ukázat na prajd heterosexuálové? Že nějaké homosexuály znají a považují je za rovnoprávné lidské bytosti? To už civilizace klesla tak hluboko, že normální chování je důvodem k hrdosti a její demonstraci pochodem v ulicích?

Pokračujme důležitostí

Toť nedávno, zřejmě jako palebná příprava před prajdem, prolétla fejsbúky poměrně obskurní záležitost typu „Zjisti si, kolik je homosexuálů mezi politiky“. Smysl akce mi unikl. Že se mezi politiky najde obrovské množství neskutečných buzerantů, to ví celý národ, včetně nadávek a přezdívek (každý volič má vlastní). Ale stejně celý národ ví, že tento čestný titul se už dávno absolutně neváže na sexuální preference nositele a běžně je udělován i otevřeně heterosexuálním osobám z řad místních katolických Talibánců.

I že základním problémem občanů je, jak by všechny tyto buzeranty dostal na nějakou jednosměrnou misi na Mars. Není problém, který s Jardou, a která s Andulou. Osobně dodávám, že informace o sexuálních preferencích politiků, herců, hasičů, houslistů České filharmonie nebo topičů Teplárny Košice (včetně medializovaných Blesku-hodných zpráv o kom se mluví, kdo to popřel, kdo potvrdil, kdo si koho bere a podobně, které se mi ne vždy podaří odfiltrovat) jsou mi totálně ukradené a považuji je za stejně irelevantní sračky do ucha, jako oznámení o životním jubileu kreslené postavičky Mickey Mouse. Publikované zpravidla tamtéž.

Dovolím si zároveň vyslovit předpoklad, že (s výjimkou celosvětově průměrně až podprůměrně velké skupiny rednecks a křesťanského Talibanu v rámci populace) to podobně vnímá drtivá většina spoluobčanů:

  1. homosexuálové nejsou zvrhlíci
  2. kdo s kým spí, to je jeho soukromá věc a
  3. kdo se stará o to kdo s kým spí, TEN je zvrhlík.

Pokračujme kulturní blízkostí

prague-pride.jpg (59,393 kiB)
Ilustrační foto (google)

Nemohu si pomoci, ale v našich podmínkách nevidím zásadnější rozdíly mezi podporou prajdu a podporou Matice Slovenské. Jedni i druzí bojují vybojovanou bitvu, jedni za zachování národní identity dominantního národa v suverénním státě, druzí za ústavou garantovanou rovnoprávnost. A dokud se jedni občas (OK, poměrně zhusta) zamotají do své lásky k obdobím vysokého kulturního rozmachu, na těch druhých se účastníci také občas zamotají do … ehm … lásky.

Například k holčičkám zhruba tak od 9 do 13 let, jako byla nedávno podmnožina hrdých účastníků pražského prajdu. Kontrolní podotázka heterosexuálním účastníkům prajdu: jste si jistí, že chcete podporovat i tohle? A vedete k toleranci a hledání sebe i své vlastní děti a vedete je k tomu dostatečně? Představili byste svou dceru strýci na obrázku, a ať se navzájem multikulturně obohatí, pokud jí pomůže hledat?

Dalším důvodem proč nepřijdu a ve zprávách přepnu je, že si viděným nechci kazit svůj pozitivní (nebo přinejhorším neutrální) postoj k sexuálním menšinám. Odmítám považovat za normální lidi, pokud je vidím pobíhat polonahé s připnutým půlmetrovým gumovým penisem, případně předvádět na ulici imitaci (v lepším případě) sexuálních aktivit. Asi jsem strašná konzerva, ale věřím, že lidé by měli sexovat doma, případně v přírodě, na pláži, v autě, na WC v letadle nad Atlantikem (a podle vkusu každého soudruha i na jiných vhodných místech, viz příhody a zkušenosti Charlieho Harpera), ale vždy by to měla být tak-nějak soukromá aktivita účastníků. Vím, že to dělají, ale opravdu to nepotřebuji vidět takhle na ulici; pokud mě chytne zájem, na internetu je toho habaděj. V lepším nasvětlení, s lepším výhledem na detaily, s možností zastavení záběru, rychloposuvu a případně i uložení kopie záznamu na pozdější podrobnější studium.

Oslava jinakosti

To je také jeden těžce dešifrovatelný bullshit, který se s akcí šíří médii. Oslava jinakosti? Prokristovydrahýrány — a co konkrétně je na jinakosti důvodem k oslavě? Jinakost samotná? Jsme jiní a jdeme to oslavit, a komu se to nelíbí, je xenofobní a všechnymožnéjiné — FOBie? Ale vždyť každý jsme jinačí, například já osobně patřím k menšině cca 10 % lidí dostatečně vnímavých, aby byli schopni najít s kouskem drátu pramen vody. To mám tedy jít oslavit svou jinakost na akci organizovanou jinak-jinými lidmi?

Ten kdo stojí na chodníku, nemiluje … koho?

praguepride.jpg (53,486 kiB)
Ilustrační foto (google)

Výše jsem uvedl důvody, pro které se nezúčastním. Dokážu však žít s myšlenkou, že mnozí jiní to vnímají jinak a na účast si důvod najdou. Nerozumím, ale každý má právo trávit volný čas jak uzná za vhodné. I za podivnější věci se již u nás demonstrovalo a přežili jsme ve zdraví.

Co je horší, mám stále silnější pocit, že účast na prajdu se začíná považovat za určitou povinnou jízdu, rituál, s přesně nadávkovaným pocitem povinně projevovaného nadšení. Primárně nad samotnou možností zúčastnit se a sekundárně nad samotnou účastí. Účast určité skupiny politiků dobrovolně povinná, i kdyby jim vlastní matka umírala. Účast občanů v zásadě také, komu se nelíbí, je podezřelý. V lepším případě, jinak standardně homofobní atd.

A toto je moje osobní KO kritérium

Nesnáším totiž masově organizované akce pocitového charakteru — nyní se pojďme všichni těšit, teď pojďme být všichni hrdí, teď pojďme plakat, neboť soudruh Stalin umřel. Když nám ve školce pouštěli poslední dvě části (jinak velmi oblíbeného) seriálu „pochováváme prvního tajemníka ÚV KSSS“, jediný smutek jsem cítil v souvislosti s tím, že dnes nepůjdou pohádky. Později jsem přišel k rozumu a nesnášel jsem radostné pochodování na prvního května (a to mi bylo třináct a méně, takže nešlo o politiku ale o radostné pochodování), nesnášel jsem skandování a papouškování předpřipravených hesel typu „se sovětským svazem už na furt“. Stejně dodnes nesnáším, když mi někdo zkouší na dálku přepínat knoflíky v mé hlavě tlačením do kedlubny, že jakékoliv výhrady mohou mít pouze netolerantní a obecně zlí lidé a komu se nelíbí to, co by se mu líbit mělo, ten by měl jít do sebe. Případně jít do lesa, najít si strom, vyšplhat se na něj a už nikdy z něj neslézt.

Jeden z hlavních/z mála (nehodící se škrtněte) výdobytků listopadu je svoboda neúčastnit se na pořádaných akcích podobného typu. A proto, pokud dovolíte, budu do posledních sil bojovat za právo mé a kohokoliv, kdo se přidá, toto právo si udržet, včetně práva žádat, aby mi s celým Prajdem všichni vylezli na hrb a přestali mě jím obtěžovat.

I. N.

Viz též: pedofilové se poprvé zúčastnili Prague Pride (Překlad článku: redakce.)

Se svolením autora textu Ivana Novoroľníka z jeho fejsbúčkové stránky.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 932 × | Prestiž Q1: 6,25

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top