Štítky článku: •  

Ježkovy voči!

Internet Explorer začal včera vykreslovat kulaté rohy! Leknutím mi vylezly oči z důlků! Neuvěřitelné, šokující, neskutečně nepravdivé.

Pro ty, kteří nepamatují, trocha historie:

Kdysi dávno, z hlediska počítačů a Internetu v době kamenné, v devadesátých letech, existoval jediný dominantní, proprietární prohlížeč internetových stránek: Netscape Navigator. Brzy mu však na záda začal na záda dýchat Internet Explorer z dílny Microsoftu. Oba vývojové týmy se začaly předhánět v inovacích a implementacích funkčností, které konkurenční prohlížeč nesvedl. Vcelku bez ohledu na nějaké mezinárodní standardy. Tím ale paradoxně došlo také k totální devastaci značkovacího jazyka HTML 3 a HTML 4 a následně i CSS.

Tato soutěž v podstatě skončila v roce 1998, kdy Redmond uvedl na trh operační systém Windows 98, v němž napevno implementoval Internet Explorer jako nedílnou součást operačního systému Windows a učinil jej tak prakticky jediným relevantním prohlížečem internetových stránek.

Společnost Netscape Communications Corporation sice dodnes nezanikla, ale její mozkový trust z ní z větší části odešel do jiných projektů i se vším know-how, z větší části do projektu Mozilla, z části do projektu Opera. Začaly vznikat konkurenční prohlížeče, jejichž dominantním a charakteristickým prvkem bylo, že byly poskytovány jako freeware, tedy zdarma.

O několik let později byl Microsoft řadou mezinárodních arbitráží a po prohraných soudních jednání donucen umožnit, aby si uživatel mohl zvolit prohlížeč internetových stránek a nebyl nucen používat ten „jediný správný“.

Mezitím se však projekty Mozilla a Opera dostaly do svízelné situace: z jedné strany jejich maximální snaha o vývoj skutečně kvalitních prohlížečů, a na straně druhé zkostnatělost a nepružnost mezinárodní normotvorné skupiny W3C. Oba projekty pak začaly implementovat své specifické funkcionality nenormativními mechanismy.

Redmond pod tlakem těchto okolností na osudných (a ostudných) několik let zbrzdil vývoj Internet Exploreru, což ovšem v IT znamená nikoliv stagnaci, nýbrž modrou smrt.

Internet Explorer zaostal o „sto let“ za jinými prohlížeči a stal se trapně neschopným. Kdo jste někdy psali nějaký webový projekt, víte o čem hovořím. Normální prohlížeče jej, až na drobnosti, vykreslují naprosto stejně, jen pro Internet Explorer vytváříme sady „opravných“ skriptů, dokonce verzově specifických korekcí. Milióny, možná miliardy hodin museli programátoři stránek dohromady vynaložit na to aby se Internet Explorer choval alespoň přijatelně, když už ne korektně.

K určitému zvratu došlo, když z Redmondu odešel turko-američan Tantek Çelik, který navázal velmi úzkou spolupráci právě s mezinárodní autoritou W3C. Věci se začaly hýbat. Jazyk HTML zvolna konverguje k moderní a velmi výkonné verzi HTML 5 a podobně kaskádové styly nezadržitelně spějí k verzi CSS 3. Moderní prohlížeče už to dávno umí, zejména super-dynamický Chrome.

Několik čísel pro srovnání: plnění, respektive respekt k mezinárodním normativům zásad vykreslování webových stránek (stav k 30. 5. 2011):

  • Chrome 88 %,
  • Mozilla 85 %,
  • Opera 84 %,
  • MSIE7 17 %,
  • MSIE8 18 %,
  • MSIE9 22 %.

Počet uživatelů:

  • MSIE 36 %, trend sestupný,
  • Mozilla 40 %, trend mírně vzestupný,
  • Opera 4 %, trend konstantní,
  • Chrome 20 %, trend raketový vzestup.

Ta čísla hovoří za vše.

To, že MSIE pochopil kulaté rohy je skvělá zpráva. Jen dál a víc, když už běžní uživatelé netuší, že MSIE není jediný prohlížeč na světě.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 303 × | Prestiž Q1: 11,00

+17 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top