Štítky článku: •  

Windows 10 — (3b/4) Není všechno zlato

Tak trochu jsem se začal podezřívat, jestli svou přeopatrnost vůči Windows 10 nepřeháním. Já vím, jsem postižený tím, že jsem vzdor věku do vlaku informatiky stačil ještě naskočit včas. Ne snad, že bych se mohl rovnat s „mlaďochy“, kteří se narodili s počítačem místo plenek, ale ledasco jsem se stihl naučit, i do programování jsem se pustil, nějaké databázové systémy mám za sebou.

odposlech2.jpg (113,766 kiB)
Big sister's ear

A právě na základě osobních zkušeností jsem vyjádřil svou přeopatrnost v předchozích dí­lech cyklu. Jestliže jsem schopen nějaká data o uživatelích produktu získat, udělám to. A jestliže ta data mám, ukládám je, třídím, analyzuji a využívám. To je prostě zákon! Netvrdím, že je zneužívám! Vy­u­ží­vám je podle svých potřeb. A Microsoft by byl blázen, kdyby to nedělal.

V tomto dílu dám prostor jiné osobě, abych vyvážil svůj nepochybně subjektivní postoj k W10. Nechme tedy promluvit Germanica z Vlkova blogu Cosa Nostra:

Není všechno zlato, co se třpytí,
aneb kdo se to dívá a nakukuje do soukromí?

Nejsem rozhodně žádný počítačový a už vůbec ne programátorský expert. Počítače a věci s nimi spojené mě však vždy zajímaly a dosud zajímají. S prvními počítači jsem se laicky seznámil již v 70. letech minulého století. Zejména jeden z prvních stolních počítačů Wang 2200 (předchůdce dnešních PC) mě v druhé polovině 70. let doslova nadchnul.

První PC jsme si domů pořídili začátkem roku 1992 (společný vánoční dárek) a byl to tuším IBM 386. K internetu jsem se poprvé připojil na firemním počítači v dubnu 1998 a první webovou stránku, kterou jsem otevřel, byl Seznam.cz. Po celou dobu, co používám počítač, zůstávám na úrovni normálního uživatele. Na rozdíl od mého syna, který je profesionálním programátorem. Tolik na úvod.

Jako uživatele Windows 7 mě letos zaujala zpráva, že uživatelé sedmiček budou moci zdarma upgradovat na Windows 10. Zcela nedávno proběhla médii zpráva, že stahovat desítky pro uživatele sedmiček je už možné. Volám tedy svému synovi (žije a pracuje dost daleko od Prahy, tedy mého bydliště), jak mám postupovat při stahování a instalaci Windows 10.

cerna-ruka-na-pc.jpg (32,215 kiB)
Těžba dat

Jeho rezervovaná odpověď mě velmi zarazila: „Na co ti tati budou ty desítky? K čemu je potřebuješ?“

„No, zajímá mě to jako novinka. A chci držet krok s dobou i v seniorském věku,“ povídám já.

Syn následně ukončil rozhovor slovy: „Buď rád, že ti fungují sedmičky a s těma desítkama počkej a nepospíchej“.

Konzultant a publicista Daniel Dočekal na serveru Lupa.cz 3. srpna uveřejnil článek Jak je to s Windows 10 a zásadním útokem na naše soukromí. V tomto článku se mimo jiné snaží rozptýlit obavy uživatelů počítačů, notebooků, tabletů apod. z toho, že desítky umožňují společnosti Microsoft mít podrobný přehled o naší činnosti a aktivitě na počítači (či podobném zařízení). V této souvislosti uvádí:

Windows 10 získáte zdarma,
tedy pokud máte Windows 7 nebo Windows 8/8.1

„Což samo o sobě zní podezřele, zejména u společnosti, která důsledně všechny nové verze operačního systému vždy zpoplatňovala.

Konspirátoři k tomu říkají, že je to proto, že Windows 10 přinášejí zásadní zásah do soukromí uživatelů a tím, že je systém zdarma, se lépe podaří uživatele napálit. Nemyslím si to. Osobně se při pohledu na Windows 10 spíš kloním k tomu, že jsou ve skutečnosti něco jako Service Pack pro Windows 8. Tedy alespoň ty, které jsme dostali na konci července.

Jedna věc je ale fakt: do Windows 10 se dostala řada funkcí, které jsou založeny na cloudu a mnoho věcí, na které jsme zvyklí spíše z mobilních telefonů. V zásadě je to logické a pravděpodobně nevyhnutelné. Většinu kontroverzních či problematických věcí můžete vypnout. Což neznamená, že další kontroverzní věci se ještě dodatečně neobjeví.

Většina nastavení týkajících se soukromí je ve Windows 10 zapnutá — tedy alespoň u Pro a Home verzí. Stačí (respektive musíte) jít do Nastavení a projít si volby týkající se Soukromí. Je jich opravdu záplava a vše je aktivní. Řadu z nich je nejenom možné, ale také vhodné vypnout.“

No, teda pan Dočekal moc mé obavy nerozptýlil. Tak já musím po instalaci Windows 10 vypínat spoustu nějakých nastavení a voleb, abych si takříkajíc chránil soukromí. A co když je někdo zase zapne. To mám každý den kontrolovat?

No, přečtěte si ten článek raději celý:

http://www.lupa.cz/clanky/jak-je-to-s-windows-10-a-zasadnim-utokem-na-nase-soukromi/

Stejný autor (Daniel Dočekal) upozorňuje, že Microsoft rovněž uvedl nová Pravidla ochrany osobních údajů. Tato Pravidla mají přes 40 stránek (sic!) a stejně jako autor se domnívám, že většina z nás je nikdy nečetla. O důvod víc si přečíst článek Daniela Dočekala „Co nového u Microsoftu v Pravidlech ochrany osobních údajů“:

http://www.lupa.cz/clanky/co-je-noveho-u-microsoftu-v-pravidlech-ochrany-osobnich-udaju/

velke-ucho.jpg (15,211 kiB)
Big children's ear

Nějak jsem si už zvyknul, že pokud bude někdo chtít číst mou mailovou korespondenci, tak si ji přečte. Koneckonců Angela Merkelová by mohla vyprávět. Již dávno jsem si zvyknul na to, že telefonní hovory (pevná linka, později mobily a Skype) je možné odposlouchávat. Jenže tento monitoring provádí převážně policie (po schválení soudem), případně tajné služby. Dnes ovšem stále více nás všechny permanentně sledují (monitorují) soukromé spo­leč­nos­ti typu Microsoft, Google apod. Začalo to nevinně, pro potřebu cílené reklamy. Ale pokračuje to hrozivým tempem, za chvíli nám budou prostřednictvím počítačů (plus tabletů a SmartPhonů) ovlivňovat celý náš život — stravovací návyky, volnočasové aktivity, politickou orientaci atd., atd. A tohle já nechci!

Myslím, že vzniká společenská objednávka po programovém produktu, který by v nových operačních systémech typu Windows 10 spolehlivě eliminoval všechny sledovací a slídicí nastavení a přitom zachoval jinak plnou funkčnost tohoto operačního systému. To samé platí i pro všechny internetové vyhledavače. Určitě je to zase šance pro nějakou start-up firmu (třeba zase garážovou J).

A perličku na závěr. Médii proběhla zpráva o tom, že ruský poslanec Solovjov navrhuje zákaz šíření operačního systému Windows 10 v Rusku. Svůj návrh mimo jiné zdůvodňuje tím, že společnost Microsoft shromažďuje osobní data ruských občanů — uživatelů internetu mimo území Ruska, což je nezákonné. Řadu lidí u nás asi napadne, že se jedná o „tradiční“ ruskou paranoiu.

No, já když se nad tím zamyslím, tak mi to paranoidní zas až tak nepřijde. Jsou současné Windows 10 opravdu vhodné pro počítače ve státních orgánech, vojenských institucích, strategických podnicích? Popřípadě jsou vhodné pro tablety a SmartPhony politiků, špičkových manažerů a podnikatelů?

http://www.lidovky.cz/rusky-poslanec-chce-zakazat-windows-10-pry-jsou-nastroj-spionaze-pxa-/zpravy-svet.aspx?c=A150811_083113_ln_zahranici_ele

Germanicovo Post Scriptum:

Ten link na Dočekalův článek na Lupě o Windows 10 jsem rozeslal několika svým přátelům. Jeden z nich, který má už desítky nainstalované, mně za to poděkoval. Postupoval přesně podle Dočekalova návodu a vypnul ta nastavení, týkající se soukromí. Třeba to některému ze čtenářů Kosy také pomůže.

Vlkova poznámka:

Článek jsem bez zaváhání, kvůli jeho závažnosti zařadil na pondělek. A zrovna tak neváhám k němu otevřít diskusi. Nejde mi ani tak o názory, zda je ve Windows zabudován nebo nezabudován špionážní software, ale spíše mne zajímá, od těch, co mají k programování a softu na vyšších úrovních blízko nebo ještě blíže, aby sdělili, co s tím. To je jedna báze.

Tou druhou bych pak rád viděl jako pár praktických tipů k eventuálně uživatelsky užitečným novým nebo podstatně rozšířeným funkcím těhle nových Woken. V tomhle směru by se mi ovšem nejvíce líbil nějaký poučnější samostatný článek nebo série článků. Psané samozřejmě pro laiky a totální laiky. Na bázi praktické upotřebitelnosti. Rád tomu dám na Kose prostor. Nicméně — honorovat to, jak víte, nemám z čeho. Ale moc by se mi to líbilo. Díky moc.


Jen několik příspěvků z diskuse:

Kopelman: Tato znepokojení jsou úplně zbytečná, protože jsou několik desítek let s křížkem po funuse. Ve světě elektronických informací, jejichž entity jsou propojeny datovými sítěmi, ztrácí pojem soukromí svůj původní význam. Přínosy ze zabudování trojských koňů do počítačových systémů jsou tak lákavé, že jim nelze odolat. Neodolá jim nikdo, žádný výrobce nemá silnější karty než vlády, které po takových trojských koních touží nejvíc a mají dostatečné donucovací nástroje k jejich prosazení.

Pokud si myslíte, že vaši výměnu informací s ostatními prostřednictvím Internetu nikdo dosud nesledoval, není většího omylu. Vládní agentury, jako NSA nebo GCHQ, provozují velmi účinné systémy sběru a vyhodnocování elektronických komunikací nejpozději od 80. let minulého století. Šifrování standardními komerčními nástroji není pro tyto agentury překážkou. Jediné informace, které o vás tyto agentury dosud nezískaly, jsou ty, které jste nikomu neřekli nebo nenapsali.

Windows 10 fakticky pouze zvyšuje efektivnost sběru dat tím, že Microsoft nasadil trojské koně přímo do jádra operačního systému, aby jejich sběr nebylo možné jednoduše omezit bezpečnostními nástroji. Microsoft byl vždy pionýrem vstřícnosti k vládním agenturám a chce jím být i nadále. Google se svým Androidem nezůstává pozadu, naopak. Potenciální problém je každá aplikace na vašem počítači, antivirové programy nevyjímaje. Vítejte v elektronickém světě!

okolojdoucí: Ještě přidám něco osobního. Pracuji (na dnešní dobu asi neobvykle) často bez připojení na internet a už jsem byl věci znalými varován, že mně s „desítkami“ moc pšenka nepokvete. Plně funkční PC prostě bude jen s připojením na MS servery. A tentokrát už bez kompromisů a zdání autonomie.

JF: Nevím jestli se mohu pokládat za odborníka – svůj první program jsem napsal před padesáti lety – ale chtěl bych se taky vyjádřit k informacím o Win 10. Článek o odesílání dat a všechny ty informace v něm obsažené jsou v podstatě správné. Autor článku přitom zatím zdaleka neodsledoval všechno. Stále zvyšovaná závislost každého uživatele počítače na internetovém připojení vůbec není náhoda, je to něco, na čem se pracuje už hodně dlouho, a má to nejen ekonomické a strategické důvody. Je to ovšem něco podobného, jako ničení planety – nelze tomu zabránit.

Napsal Germanicus pro Vlkův blog

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 2 486 × | Prestiž Q1: 6,54

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top