Štítky článku: •  

Základní poučení pro bačkorové ekonomy I.

V našem moderním světě existuje několik hrozivých tendencí, ale toto je jedno z prvních témat, kterému by měl průměrný občan a volič bezchybně rozumět.

Hovořím o znehodnocování peněz.

us-one-dollar-bill-reverse-series-2009.jpg (129,821 kiB)
US one dollar (revers)

Všimněte si, že každý živý organismus po­tře­bu­je vyřešit problém získávání a ukládání energie. Včely vytvářejí med, veverka si ukládá oříšky. I lidské tělo bylo nastaveno tak, že jakýkoliv přebytek energie se okamžitě ukládá jako tuková zásoba. To bychom měli jako bačkoroví ekonomové brát vážně, jinak z nás budou jen tučná nemehla. Můžeme se pokusit omezit stravu, ale skutečná cesta spočívá ve výdeji energie, nikoli v dietě. Vždyť i kvůli látkové výměně je lepší, pokud si můžeme dovolit jíst víc.

Ale o jiném jsem chtěl… Starší generace si pamatují, že v nejistých dobách bylo vždy obvyklé vytvářet finanční rezervy. Čím bídnější časy panovaly, tím více bylo nutné z každého příjmu něco odložit. Čím více byli lidé naučeni odkládat peníze na horší časy, šetřit na nějakou plánovanou investici, tím byli nezávislejší a svým způsobem svobodnější.

Mít rezervy je podobný stav, jako když máte dostatek paliva v nádrži. Jednoduše můžete někam vyrazit a je to jen na vaší volbě.

breviarium-grimani-juni-detail.jpg (61,242 kiB)
Breviarium Grimani — Juni

To ale znamená rozumět základům ekonomie (e­ko­no­mi­e je slovo původně z latiny a řečtiny, znamená „hospodařit“, jinak řečeno — mít odloženo tolik krmiva pro statek, aby se dočkal svěží travičky po dlouhé zimě. Oikonomia se skládá ze slov oikos = domácnost, statek + Němčina = řídit, udržovat).

Hospodařit znamená odkládat stranou, plánovat a to je celý základ ekonomie.

Nevydáš více, než máš, z příjmů odkládáš a pokud to nevychází, tak jednak zvýšíš aktivitu — více se snažíš, a jednak můžeš ušetřit odbouráváním zby­teč­ných výdajů.

Všechno toto docela dobře funguje do momentu, dokud si mince ve vašem měšci udržují stejnou kupní sílu.

Ale pokud se někomu podaří zničit hodnotu peněz, starý pořádek se vytratí. Lidem staletí dobře fungovaly základy ekonomie, ale najednou se neumějí spolehnout na ověřené zákonitosti společnosti a vyvolává to nejistotu, zoufalství a lidé i firmy začnou utíkat k nesmyslným ba až destruktivním opatřením.

Pokud by byly nejdůležitější světové měny kryté např. zlatem (na dolaru bývala kdysi zmínka o tom, že je kryté zlatem, dnes je tam už jen „In God we Trust“), asi by o něco lépe držely stabilitu a hodnotu. Ale i kdybychom prohlásili, že krýt měnu zlatem je nepraktické, stále by se to dalo nějak udržet na uzdě. Pointa je v disciplíně při vydávání peněz. Peníze jsou v podstatě reprezentací nějaké hodnoty, ať už je to zboží nebo služba. Pokud se jejich vydá masivní množství, přičemž nejsou kryty zlatým standardem ani vyprodukovaných hodnotami, nastává inflace.

Představte si to jednoduše tak, že nějaká komunita bude péct buchty. Za to si zúčastnění vytisknou poukázky (peníze), které se dají používat na nakupování. Pokud budeme každý den péct stejný počet buchet, ale neustále budeme přidávat množství poukázek, které by ty buchty měly reprezentovat, tak je každému jasné, že na jednu buchtu bude připadat stále více peněz. Po nějakém čase už nekoupíte buchtu za 10 €centů, ale bude stát 20!

Pokud by někdo namítal, že to příliš zjednodušuji, tak vás ujišťuji, že ne. Ve velkém to funguje stejně jako v malém.

Ale jsou to v podstatě ti, co vydávají peníze, kdo nás chtějí opít rohlíkem, znejistit nás a neustále nás přesvědčují, že my tomu nemůžeme rozumět.

Důsledkem je, že hotovostní úspory lidí ztrácejí kupní sílu přímo před očima. Takovým způsobem se trestají lidé, kteří jsou schopni něco našetřit. V podstatě se nevyplatí spořit a úplně se tím likviduje jistota, kterou by představovaly odložené úspory např. na období důchodu. Lidé na Slovensku k zbláznění diskutují o důchodových pilířích, ale jaksi se z debaty vytratil nejzákladnější problém a to je inflace a vydávání peněz.

Mohli bychom tu spekulovat nad tím, zda se dotýkáme konspirační teorie, ale pojďme se podívat na to, komu by takový stav mohl sloužit. Pokud se ztrácí hodnota peněz, tak se lidem jeví, že je lepší žít na dluh. Toto se týká zejména investic. Zbytečně byste trpělivě odkládali z vydělaných peněz, vysněná věc je v nedohlednu, neboť hodnota vašich odložených peněz se průběžně zmenšuje. Než naspoříte, už je to zase dražší, basta! Stačí už jen využít typickou netrpělivost člověka a říct mu, aby si na to půjčil.

Pokud si půjčí, stanou se dvě věci:

  1. Zaplatí úroky.
  2. Stává se otrokem svého závazku.

Možná někdo namítne, že vlády a politici budou tak zodpovědní, že přece nebudou vydávat více peněz, než se vytvoří ve společnosti hodnot.

Pokud si toto myslíte, tak jste velmi naivní. Za prvé, vlády jsou největšími dlužníky. Investují do válek, zbraní a bezuzdné byrokracie. Za druhé, vydávání peněz žádná vláda až tak moc nekontroluje.

FED

marriner-s.-eccles-federal-reserve-board-building.jpg (91,625 kiB)
Federal Reserve — building

Nechci se zde rozepisovat o tom, jak se realizuje vydávání peněz. Čtenářům jen doporučuji nastudovat si všechno možné o tom, co je to FED (přesto, že se to jmenuje Federal Reserve, zjistěte si, kdo a jak kon­tro­lu­je tuto instituci), s tím souvisí i Bank of England a dostali bychom se i k Evropské centrální bance ve Frankfurtu.

K těmto tématům se ještě v tomto blogu vrátíme. Ale pro tuto chvíli bych rád upozornil na to, že klíčové principy jsou jednoduché. Pokud vám někdo řekne, že tohle všechno je jen laické zjednodušení, pošlete ho do hajzlu, protože se snaží oblbovat. V praxi to znamená asi tolik, že bychom každého občana měli naučit, jak tyto věci fungují až do bodu, kdy by nikoho nenapadlo zvolit jakéhokoliv politika, který by dovolil nezodpovědné vydávání peněz. (Poznámka — spolehliví a odpovědní jsou v tomto směru liberálové — pozor, v anglosaské sféře bychom spíše použili výraz libertariáni. Bývaly časy, kdy se dalo spolehnout i na naše „pravičáky“, ale od dob hlasování o eurovalu ani to už neplatí. No a levičáci intenzivně brání lidem něco naspořit, protože už nyní utratili i budoucí daňové příjmy a jejich jediná šance je tisknout peníze do úmoru …)

Stav, ve kterém se ničí hodnota peněz, přímo způsobuje, že se nevyplatí spořit a bude to lidi a firmy tlačit k tomu, aby se zadlužovali. No a na půjčkách se vydělávají úroky.

Řekněme to takto: tento stav velmi vyhovuje bankéřům (spíše banksterům) a populistickým vládám.

Sledujte tento prostor, něco si o těchto principech bačkorového ekonoma ještě řekneme.

Obrázky: Wikipedie

26. duben 2015 od Pavol Timko

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 837 × | Prestiž Q1: 6,20

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top