Štítky článku: •  

Jak bačkoroví ekonomové ničí světovou ekonomiku

Když jsme si minule prozradili základní problém ekonomiky, který souvisí se znehodnocováním peněz, vynechali jsme jeden důležitý faktor. Jsou to samotní občané — a jejich nenormální chování.

Znehodnocování peněz dramaticky nahrává do karet několik nehezkých lidských vlastností.

V první řadě si pojďme posvítit na netrpělivost spojenou s povrchností. Mnozí lidé si už odvykli vytrvale usilovat o nějaký výsledek. Podívejme se na pár příkladů.

Už nějaký čas se věnuji fotografii. Je to krásná záliba a patří k ní touha podělit se o své dílo. Tak jsem začal zveřejňovat výběr svých fotek na sociální síti Instagram. Pomaličku mi tam přibývají fanoušci, kteří sledují moje obrázky přes můj profil. Ale nepřestávám se divit, jak často mi někdo posílá nabídky, abych si koupil sledovatele; za pár eur můžu dostat tisíce lajků a „obdivovatelů“.

Bingo!

slnko-pavol-timko.jpg (75,844 kiB)
Slnko — Pavol Timko (Instagram)

Mám se tvářit jako nějaký super fotograf, který má 5000 fanoušků, kteří jsou ve skutečnosti počítačově vytvořené identity? Má mě uspokojit, že jsem takhle „populární“? Nebo nabídnu své dílo jako reklamní prostor někomu, kdo by chtěl prodávat vybavení na turistiku, protože během ní jsem udělal nejvíce svých fotek? Však by to byl podvod!

Raději zůstanu u poctivého a pomalého nárůstu fanoušků, jež přesvědčila kvalita díla, bude lepší, pokud někdo bude sdílet link na moje obrázky s komentářem: „Hleď, jaké krásné je Slovensko, tento chlapík má pěkné fotky.“

Umělý fanoušek = umělý pocit uznání.

Nebo:

Pokus získat pocit štěstí, aniž jsem se musel o něco snažit, je i základem konzumace drog. Prázdnota, nuda, zábrany komunikovat, nespokojenost — někteří se ji snaží překonávat alkoholem nebo jinými látkami, které pozměňují mysl a vnímání. Na chvíli se opravdu člověk dostane do rozjařeného stavu, ale když účinky pominou, přichází stav „kocoviny“, rozčarování a ještě větší prázdnota.

Nebo:

Někteří lidé si koupí kolo s elektrickým pomocným motorem, neboť se jim nechce tolik šlapat do kopce. Ne, nemluvím o důchodcích, či lidech s nějakým postižením. Mluvím o někom, kdo si vlastně vědomě odpírá pocit vítězství, který člověka čeká na vrcholu těžkého stoupání. Chtějí toho zažít víc, projít vyšší kopce, větší vzdálenosti s menší námahou. Nic proti tomu, ale možná spočívá skutečná radost z cyklistiky v něčem jiném.

Nebo:

Něco podobného je koupit dětem na Vánoce dárky, na které si půjčím peníze. Jenže skutečný vztah k dětem by si možná vyžadoval úplně jiný přístup. Možná by to chtělo od malička chodit s nimi do přírody, sbalit starý batoh, spacák, karimatku a opékat si s rodinou na břehu řeky slaninu na ohni. Namísto nějakého hmotného daru by bylo možná lepší trávit spolu čas, věnovat se společně umění, zálibám, vzít syna na ryby, či na výlet vláčkem s parní lokomotivou.

Žijeme v době konzumu, kdy si lidé dopřávají na úvěr věci, které je v konečném důsledku ani neudělají šťastnějšími. Chceme věci hned, nemáme ochotu něco pro ně obětovat. Necháváme si vymývat mozek představami, že více věcí nám udělá život lepším. Už od dětství magoříme děti tím, že pokud má holčička „pravou Barbie od Mattela“, tak je něčím víc. Pokud necháme lidi na pospas takovému uvažování, pak budou snadnou kořistí všech těch, co z nich chtějí udělat ekonomické otroky. Pokud si budou lidé myslet, že všechno si mají dovolit ihned, vzít si na to půjčku, budou pak ve spárech těch největších utlačovatelů na planetě. Takto pomáhají těm vydřiduchům ničit světovou ekonomiku a normální fungování systému.

Asi by se slušelo připomenout, že štěstí je výsledkem snahy a vytrvalosti. Neexistují jiné jistoty pouze ty, které si vlastní iniciativou zajistíte.

Asi by měl někdo připomenout, že nejdůležitější věci v životě nejsou věci.

13. července 2015, autor Pavola Timko, lokalizace: redakce

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 874 × | Prestiž Q1: 6,63

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top