Štítky článku: •  

Nová globální síť Solid

Zakladatel internetu má dost monopolu dat a cenzury. Vytvořil nový internet, kde jsou uživatelé pány svých dat.

tim-berners-lee.jpg (31,144 kiB)
Zakladatel celosvětové webové sítě Tim Berners-Lee. (MANDEL NGAN / AFP via Getty Images)

Označován jako otec internetu, Tim Berners-Lee je člověk, který vymyslel technickou stránku internetu a vytvořil první standardy. Teď je však 65letý Angličan znechucen tím, co se z internetu stalo. Digitální giganti, jako Google a Facebook, si nashromáždili obrovskou moc a libovolně zachází z osobními daty uživatelů, ani nemluvě o cenzuře a špehování lidí.

Berners-Lee se proto rozhodl, že přijde s novým konceptem, s novou sítí, která bude fungovat na open-source a kde se uživatelé sami stanou správci svých dat, která v online prostoru sdílí.

Obří korporace učinily z původně svobodného světa internetu místo, kde samy rozhodují o tom, co je pravda a co je lež, a pomocí umělé inteligence blokují, skrývají a mažou to, co se jim nelíbí, a propagují a upřednostňují věci, které uznají za hodna zviditelnění a která jim přinesou největší zisky.

Berners-Lee se chce vrátit do počátků internetu, který byl „svobodný a divoký“. Založil proto start-up Inrupt, kde společně s kolegy usilovně pracují na vývoji a propagaci svých cílů. Tento týden chce svou vizi nového internetu představit světu a v následujících měsících cestovat po světě, aby učil programátory, jak na jeho open-source platformě SOLID vyvíjet aplikace pro konečné uživatele – jedince i firmy.

Jak popisuje deník India Times, každý uživatel bude mít svůj osobní prostor na webu zvaný „pod“, který bude zahrnovat i další aplikace, jako adresář, kalendář, komunikaci s druhými, hudbu atd. Je to jako zkombinovat Google Drive s WhatsApp nebo Messengerem, Spotify a dalšími programy.

Všechno bude na jednom místě, pouze s tím rozdílem, že uživatel si bude svá data kontrolovat sám, ať už jde o to, jaké stránky navštívil, co na internetu nakupoval, kam cestoval nebo jakou hudbu či video si přehrával.

Tato data budou uložena v individuálních datových trezorech, což nebude v podstatě nic jiného než vyhrazené místo na serveru dle svého výběru. Když to srovnáme např. s Google Drive, data se nebudou nacházet na serverech Googlu, takže nebudou být moci zneužita ani odcizena.

Firmy a programy se budou moci k osobním datům dostat pouze se zabezpečeným odkazem a pouze na konkrétní úlohu, kterou uživatel schválí či neschválí, například zpracování žádosti o půjčku u banky nebo nabídnutí personalizované reklamy, poznamenává deník The New York Times. Společnosti nebudou moci data uživatelů ukládat.

Solid bude podle Berners-Leeho jakýmsi útěkem od monopolu dat, který zažíváme s digitálními korporacemi typu Google nebo Facebook. Je mu přirozeně jasné, že jeho počin se nebude „Big Tech“ líbit, ale je mu to jedno, řekl v rozhovoru s Fast Company.

„Neprosíme se jich o svolení. Neprobíráme s Facebookem a Googlem, jestli kompletní změnu, při níž budou přes noc vyvráceny všechny jejich obchodní modely, zavést nebo ne,“ prohlásil otec internetu.

Ondřej Horecký, Epoch Times ČR, z. s., epochtimes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 646 × | Prestiž Q1: 18,08

+44 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Tímto prosím autory, kteří tu o této problematice píší, kdyby se k článku vyjádřili, bylo by to pro nás laiky přínosem.(např. P.M.Kechlibar, Mr.PeTaX atd). Děkuji

PeTaX

Jak se vyjádřit? Být panem Berners-Lee, tak taky pláču nad tím, co se z Internetu stalo. Jestli se mu podaří rozjet Solid, bude dvojctihodný.

Vojtěch

Zůstává jedna neznámá - vlastní komunikační síť. Všechna data jdou přes servery poskytovatelů dat - ti sice nemusí u šifrovaných protokolů znát obsah komunikace, ale ví, kdy a kam se připojujete. V ČR jsou operátoři povinni data uchovávat půl roku.
Viz též směrnice EU na téma "Data Retention".

Pro funkci Internetu jsou rovněž nutné jmenné servery - překladače doménových jmen z číselných adres na názvy domén. Všechny DNS servery 1. řádu (písmena A až M) jsou na území USA.

Rusko a Čína jsou schopny vytvořit vlastní síť, Čína i s využitím kvantového provázání šifrovacích klíčů.
http://www.osel.cz/11542-cina-spustila-prvni-kvantovou-komunikacni-sit.html

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top