Štítky článku: •  

Nová globální síť Solid

Zakladatel internetu má dost monopolu dat a cenzury. Vytvořil nový internet, kde jsou uživatelé pány svých dat.

tim-berners-lee.jpg (31,144 kiB)
Zakladatel celosvětové webové sítě Tim Berners-Lee. (MANDEL NGAN / AFP via Getty Images)

Označován jako otec internetu, Tim Berners-Lee je člověk, který vymyslel technickou stránku internetu a vytvořil první standardy. Teď je však 65letý Angličan znechucen tím, co se z internetu stalo. Digitální giganti, jako Google a Facebook, si nashromáždili obrovskou moc a libovolně zachází z osobními daty uživatelů, ani nemluvě o cenzuře a špehování lidí.

Berners-Lee se proto rozhodl, že přijde s novým konceptem, s novou sítí, která bude fungovat na open-source a kde se uživatelé sami stanou správci svých dat, která v online prostoru sdílí.

Obří korporace učinily z původně svobodného světa internetu místo, kde samy rozhodují o tom, co je pravda a co je lež, a pomocí umělé inteligence blokují, skrývají a mažou to, co se jim nelíbí, a propagují a upřednostňují věci, které uznají za hodna zviditelnění a která jim přinesou největší zisky.

Berners-Lee se chce vrátit do počátků internetu, který byl „svobodný a divoký“. Založil proto start-up Inrupt, kde společně s kolegy usilovně pracují na vývoji a propagaci svých cílů. Tento týden chce svou vizi nového internetu představit světu a v následujících měsících cestovat po světě, aby učil programátory, jak na jeho open-source platformě SOLID vyvíjet aplikace pro konečné uživatele – jedince i firmy.

Jak popisuje deník India Times, každý uživatel bude mít svůj osobní prostor na webu zvaný „pod“, který bude zahrnovat i další aplikace, jako adresář, kalendář, komunikaci s druhými, hudbu atd. Je to jako zkombinovat Google Drive s WhatsApp nebo Messengerem, Spotify a dalšími programy.

Všechno bude na jednom místě, pouze s tím rozdílem, že uživatel si bude svá data kontrolovat sám, ať už jde o to, jaké stránky navštívil, co na internetu nakupoval, kam cestoval nebo jakou hudbu či video si přehrával.

Tato data budou uložena v individuálních datových trezorech, což nebude v podstatě nic jiného než vyhrazené místo na serveru dle svého výběru. Když to srovnáme např. s Google Drive, data se nebudou nacházet na serverech Googlu, takže nebudou být moci zneužita ani odcizena.

Firmy a programy se budou moci k osobním datům dostat pouze se zabezpečeným odkazem a pouze na konkrétní úlohu, kterou uživatel schválí či neschválí, například zpracování žádosti o půjčku u banky nebo nabídnutí personalizované reklamy, poznamenává deník The New York Times. Společnosti nebudou moci data uživatelů ukládat.

Solid bude podle Berners-Leeho jakýmsi útěkem od monopolu dat, který zažíváme s digitálními korporacemi typu Google nebo Facebook. Je mu přirozeně jasné, že jeho počin se nebude „Big Tech“ líbit, ale je mu to jedno, řekl v rozhovoru s Fast Company.

„Neprosíme se jich o svolení. Neprobíráme s Facebookem a Googlem, jestli kompletní změnu, při níž budou přes noc vyvráceny všechny jejich obchodní modely, zavést nebo ne,“ prohlásil otec internetu.

Ondřej Horecký, Epoch Times ČR, z. s., epochtimes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 668 × | Prestiž Q1: 18,74

+47 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Tímto prosím autory, kteří tu o této problematice píší, kdyby se k článku vyjádřili, bylo by to pro nás laiky přínosem.(např. P.M.Kechlibar, Mr.PeTaX atd). Děkuji

0 | 0
PeTaX

Jak se vyjádřit? Být panem Berners-Lee, tak taky pláču nad tím, co se z Internetu stalo. Jestli se mu podaří rozjet Solid, bude dvojctihodný.

0 | 0
Vojtěch

Zůstává jedna neznámá - vlastní komunikační síť. Všechna data jdou přes servery poskytovatelů dat - ti sice nemusí u šifrovaných protokolů znát obsah komunikace, ale ví, kdy a kam se připojujete. V ČR jsou operátoři povinni data uchovávat půl roku.
Viz též směrnice EU na téma "Data Retention".

Pro funkci Internetu jsou rovněž nutné jmenné servery - překladače doménových jmen z číselných adres na názvy domén. Všechny DNS servery 1. řádu (písmena A až M) jsou na území USA.

Rusko a Čína jsou schopny vytvořit vlastní síť, Čína i s využitím kvantového provázání šifrovacích klíčů.
http://www.osel.cz/11542-cina-spustila-prvni-kvantovou-komunikacni-sit.html

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top