Štítky článku: •  

Americké volby vyhrál oligopol FATGA

Očekával jsem, že napíšu něco o prvních krocích americké levicové vlády, ale revoluce nastala ještě dříve, než se sešel nový vládní kabinet.

Technologické společnosti využily nešťastné demonstrace v Kapitolu a pod záminkou, že protestující ohrozili demokracii a prezident je podněcoval k násilí, se nepředloženě odvážily zrušit mu přístup na Twitter a Facebook.

To je opravdu nevídané a je to hrozivým příznakem pro americkou demokracii. Manažeři sociálních sítí už léta pod záminkou nenávistného projevu a falešných zpráv, které samozřejmě existují, vyřazují zároveň politicky konzervativní, nebo dokonce většinové názory, kupříkladu že se muži a ženy od narození zásadně odlišují, a někdy i ruší účty svým uživatelům.

Není žádným tajemstvím, že velké technologické společnosti Facebook, Amazon, Twitter, Google a Apple (FATGA) získaly na internetu oligopol a už léta velmi rafinovaně a nepřímo cenzurují své zákazníky, zejména vyhledávač Googlu vám na prvních místech nabídne něco, o co jste nežádali.

Těžko říct, proč se velký byznys původně zastánce svobodného trhu spojil s extrémní levicí, možná to způsobil příliv levicových absolventů vysokých škol. „Kdo někdy pracoval v Silicon Valley“, píše Douglas Murray, „dobře ví, že se tam politická atmosféra nachází ještě několik stupňů nalevo od amerických univerzit. Aktivismus sociální spravedlnosti je společný všem zaměstnancům obřích technologických firem a uchazeči o práci se přísně testují, aby se vyloučilo přijetí někoho s nesprávným světonázorem… Zaměstnávají tisíce lidí s šestimístnými platy v dolarech, kteří mají v popisu práce dohlížet na obsah internetových textů. V západní společnosti tak opět vznikla profese známá dosud jen studentům historie. Nedávno se v Americe konala konference pod heslem „Jak umírňovat obsah“ a ukázalo se, že Google zaměstnává deset a Facebook třicet tisíc specialistů na nepochybně náročnou jazykovou analýzu.“

Twitter Donalda Trumpa sledovalo 80 milionů lidí a 74 milionů jej volilo, oligarchové oligopolu se proto rozhodli, že se něco takového už nesmí opakovat, a využili příležitosti, aby ho (jednou provždy) od publika odřízli.

Problém nenávistných projevů na sociálních sítích je nepochybně závažný a vyřeší ho jen velmi důkladně nastavená pravidla cenzury, která by rozlišila neslušné, leč naprosto legitimní projevy od psychopatologických výkřiků, obviňování a hanobení z nesmyslných důvodů. Pod ideologií politkorektnosti se vyhlašují naprosté nesmysly o genderu, rase a dějinách západní civilizace.

První, co bych zakázal, je používat výraz fašismus mimo jeho historický kontext. Regulace internetu je opravdu nebezpečná a zapeklitá záležitost, na americkém rozkolu je to dobře vidět. Demokratické straně omezování opozice vyhovuje, jako by netušili, že se jednou může obrátit i proti nim, a Republikánská strana je ve vleku extrémních libertariánů, pro něž je svoboda hodnotou absolutní.

Ostatně Americe vůbec chybí konzervativní tradice, cožpak v jejím základu nestojí individualistické „nezcizitelné právo na život a svobodu usilovat o své štěstí“? (Deklarace nezávislosti). Zní to dobře, ale neumožňuje to založit cenzuru na základě všeobecně sdílených kolektivních hodnot slušného chování. Svobodná společnost může být omezena pouze minimální morálkou a zdravým rozumem.

V Americe se ale zhroutil normativ protestantských církví a nahradila jej progresivistická, částečně marxistická ideologie, s níž téměř polovina národa nesouhlasí. Tato tragédie se pomalu přenáší i k nám.

Píše pan Alexander Tomský na Novinky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 490 × | Prestiž Q1: 14,80

+33 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 3 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Josef Vyskočil

Ono to nemusí být ani v Americe. Předminulý týden jsem byl zablokován na našem Seznamu, kde jsem komentoval celkem přiblblý článek o Grétě a užil jsem tam výrazu "gréténismus" a byl jsem na den blokován. Minulý týden jsem vznesl dotaz "a co na to říkají příslušníci dalších 68 pohlaví?", můj komentář byl nejprve smazán a když jsem jej zopakoval, opět blokace na 24 hodin. Včera jsem v souvislosti s Bidenem užil výrazu geront a byl jsem zablokován na týden. A to je jen Seznam...

0 | 0
Borsuk

Představte si, že bych měl hospodu a až zase jednou budou otevřené, tak odmítl obsloužit hosta. Třeba s odůvodněním, že je to sympatizant Pirátů a ty já nemám rád... to by byl poprask, co?

0 | 0
Ing. S

Minulý poprask nic nezměnil. Hoteliér v Ostravě žádal po zájemci o noclehy souhlas s určitou zahraniční politikou, a český stát jeho postup odsouhlasil.
Ať jde do jiného hotelu, města.
Takovým nenaléváme...?

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top