Štítky článku: •  

Očkujeme s Babišem

Lidi neblázněte, všechno funguje skvěle. A jestli ne, můžete za to vy.

Nepřipadá vám to jako déjà vu? V Česku se rozjíždí očkování a tak nějak to připomíná loňský březen, když se v zemi rozjížděl koronavirus: Andrej Babiš se vrací na barikády, aby řídil bojové operace a zachraňoval Česko.

Zase je u všeho. Loni ujišťoval, že roušek je dostatek, a jestli někdo nemá, že mu je doveze, pózoval před nemocničními stany připravovanými pro testování. Letos přesvědčuje, že mizerně fungující systém pro registraci k očkování a rezervaci termínů funguje skvěle, a otevírá očkovací centrum na brněnském výstavišti.

Pózuje, řeční, jak zatočíme s koronavirem a zas odjíždí. Aniž dal o návštěvě vědět primátorce nebo hejtmanovi, jejichž instituce provizorní zařízení připravily a financovaly.

Čau lidi, funguje to dobře

Bylo naivní očekávat, že start registračního a rezervačního systému bude bez porodních bolestí. Dopadlo to zkrátka jako při obdobných projektech této vlády, třeba při elektronických dálničních známkách.

Jenže mezi dálniční známkou a očkováním je rozdíl. U očkování jde u seniorů od osmdesáti výš doslova o život, na covid denně umírá kolem 150 lidí. Na dálniční e-vinětu mohl našinec posečkat do konce roku, u registračního systému očkování, kde platí zásada, kdo se dřív zaregistruje, ten bude dřív naočkován bez ohledu na zdravotní stav, chtělo být logicky mnoho lidí co nejdřív na řadě.

To, co zažívali mnozí z těch, kteří se snažili přihlásit své rodiče (včetně autora článku) do rezervačního systému a k očkování, je popsáno na sociálních sítích a shrnuto tady. Od zpožděných PIN kódů, které bylo nutné zadávat opakovaně, přes nesmyslné chybové hlášky, které nebyl schopen nikdo na lince 1221, ba ani provozovatel systému vysvětlit, až po kompletní pád celé webové stránky.

A když jste si odzápasili svých několik hodin se systémem Reservatic, dozvíte se, že premiér všechno zařídil dobře a chyby jsou jen na vaší straně. „Došlo k pětiminutovému výpadku nebo přetížení systému a všichni se z toho můžete zbláznit. Funguje to dobře…“ oznámil Babiš. K tomu připojil výzvu médiím, aby zrušily titulky, že systém nefunguje.

Možná by to vypadalo jinak, kdyby si Babiš vyfasoval svého seniora 80+, sedl ke kompu a registroval a rezervoval. Přinejmenším by na několik hodin byl klid od jeho mikromenežmentu. A přitom sám mohl někomu prospět — zajistit mu očkování.

Senior by byl jistě potěšen. Pokud by tedy nedostal rezervaci k vakcinaci do nemocnice v Neratovicích. To by mu radost dlouho nevydržela. Rezervační systém umožnil zájemcům objednávat se na konkrétní datum do jejího vakcinačního centra, které ale nedostalo jedinou ampuli s vakcínami.

neratovice-kovid.jpg (60,556 kiB)
Z webu nemocnice v Neratovicích

Opis:

OČKOVACÍ CENTRUM V NEMOCNICI NERATOVICE

Neratovice 17.1.2021

OČKOVACÍ CENTRUM V NEMOCNICI NERATOVICE

V naší nemocnici bylo zřízeno pro veřejnost OČKOVACÍ CENTRUM, proti onemocnění COVID-19. V současné době čekáme na dodání vakcinačních látek. Rezervační systém MZCR bohužel umožnil objednání k vakcinaci bez vědomí nemocnice. Ihned, jak budou k dispozici vakcinační látky, budeme vás o tom neprodleně informovat prostřednictvím našeho FB, na webových stránkách Nemocnice Neratovice v aktualitách a na stránkách města Neratovice. Při spuštění vakcinace budou na webových stránkách nemocnice k dispozici ke stažení formuláře, potřebné k vyplnění před vakcinací. Veškeré informace o vakcinaci proti COVID- 19 najdete na https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/ .

Horká jehla

Z debat ajťáků na sociálních sítích vyplývá, že mnohé z chyb systému nesouvisejí s přetížením. Určitě s ním nemá nic společného to, že rodná čísla seniorů posílá systém Googlu. Příčinou je neodladěná a řádně neotestovaná aplikace ušitá horkou jehlou.

Proč byla šitá horkou jehlou? Už na začátku pandemie bylo zjevné, že z covidového maléru nás může dostat jen vakcína. A už v létě bylo možné předpokládat, že očkovací látky, které byly v té době ve třetí závěrečné fází testů, můžou být k mání na přelomu roku.

Pfizer úspěšně ukončil testování své vakcíny v listopadu. Jenže vláda se začala rezervačním systémem zabývat až v prosinci.

Kabinet přitom mohl v předstihu několika měsíců připravit data o seniorech a chronicky nemocných, která v českém zdravotnictví jsou. Ve Finmagu jsme o tom psali už v souvislosti s očkovací strategií vlády.

Data mají zdravotní pojišťovny, které podle nich rozdělují klienty do rizikových skupin. A také zdravotnická zařízení, která si své pacienty třídí a zvou na preventivní prohlídky.

Registrovat se (nejen) senioři 80+ mohli v klidu už loni. Nemocnice nebo praktičtí lékaři pak mohli vytvořit seznamy zájemců a zvát je na vakcinaci podle toho, nakolik je pro ně nákaza nebezpečná. A všechno se mohlo obejít bez toho, že by desítky tisíc lidí soutěžily, kdo se rychleji prokliká systémem a urve volný termín.

Místo toho se zase plácáme ve vládou řízeném zmatku, do kterého centrální mozek očkování vykřikuje, že všechno funguje a média lžou.

No prostě déjà vu.

Pavel Jégl neviditelnypes.lidovky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 239 × | Prestiž Q1: 9,73

+16 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
m.petr

opravdu nejsou rizikovější mladší lidé s nadváhou, hypertenzí a cukrovkou, když mnoho osmdesátnků plave ve studené vltavě a chodí do posilovny?vážně to "lékaři" nevědí?

0 | 0
Borsuk

A virostatika, která zabírají i na kovid se nemohou použít neboť jsou registrovaná na jiné choroby. To je dnešní logika. Potřebuju zatlouct hřebík a nemám kladivo sahám po sekerce ale to se nesmí, sekyrka není certifikovaný nástroj na zatloukání. Jasné?

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top