Štítky článku: •  

Bohatý kontinent?

Jedna z věcí, která mi uvízla v hlavě z nekonečných sluníčkářských projevů na téma „chudáci uprchlíci, vezměme si jich sem miliony“, je opakované tvrzení o tom, že Evropa coby bohatý kontinent je povinna se starat o ostatní. Naposledy se do toho zapojila Angelina Jolie: prý je nechutné sledovat, jak se lidi topí cestou na nejbohatší kontinent světa.

prasatka.jpg (4,971 kiB)
Bohatí?

Když tak nad tím přemýšlím, toto uvažování perfektně odráží duševní naivitu sluníčkových lidí, kteří v životě nebyli nuceni uvažovat nad konkrétním ekonomickým fungováním světa. Prostě: tenhle nic nemá, tamten něco má, to je nefér a tak jednomu vezmeme a druhému dáme. Angličani k tomu mají krásné přísloví „Robbing Peter to pay Paul“.

Ano, Evropa je bohatá. Taky je prakticky na mizině. Zní to jako rozpor? Kdepak!

Náš kontinent je bohatý v tom smyslu, že má hodně hmotného i nehmotného majetku. Umělecká díla, památky, domy, dálnice, vědu, know-how. Také zaběhané demokratické postupy, které umožňují střídání vlád u moci, aniž by prvním krokem nových vládců bylo zmasakrovat svoje předchůdce.

Jenže zároveň má těžké problémy s cash-flow. Kde jsou ty časy, kdy evropská ekonomika běžela a produkovala nové hodnoty jako na běžícím pásu! To bylo naposledy … dávno. Vlastně ani nevím kdy. Hospodářský růst v EU je chabý, pokud vůbec nějaký. Kolem každého procenta se dělají v televizi oslavné tanečky.

Dnes vybírají evropské vlády tvrdé daně, veřejné výdaje se běžně pohybují kolem 50 % HDP, a přesto se státy propadají stále hlouběji do propasti zadlužení, protože ty vybrané daně jednoduše nestačí na to, ufinancovat běh současných společností. Žije se na dluh, z deficitního hospodaření se stala běžná věc. Jediný rozdíl je v tom, že u některých zemí je ten dluh ještě na hranici zvládnutelnosti (kupř. Německo) a u jiných daleko za ní, v teritoriu naprostého šílenství (Itálie, Řecko). Z takto napjatých státních rozpočtů se platí například:

  • spousta úředníků a regulátorů, z nichž část je nepochybně zbytečná,
  • různé neziskovky (že, Člověče v tísni? Tvoji provozovatelé v tísni určitě nejsou),
  • zdravotní péče (čím dál dražší léky, čím dál dražší přístroje),
  • určité vrstvy obyvatelstva, které se štítí práce a udělaly si ze sociálního systému dojnou krávu – každá země má tu svoji,
  • opravy nezbytné infrastruktury (kolik stojí renovace dálnice? Kolik stojí nová tramvaj?)
  • důchody rostoucímu počtu důchodců,
  • úroky z dluhopisů (protože jinak by si je příští rok nikdo nekoupil),
  • nějaká ta policie a armáda, i když zvlášť na té armádě se poslední dobou v EU hodně šetřilo.

A toto není nijak reprezentativní výčet. Nebýt rostoucí produktivity práce, dávno by se to nedalo uhospodařit. Ale i ta rostoucí produktivita má svoje meze. Navíc často spočívá v náhradě člověka strojem, což znamená další „klienty“ do systému péče o nezaměstnané.

Náš kontinent se ocitl v pozici starého pána, který má ze svých dřívějších výdělečných let pěkný dům a pěkné auto. Jenže se na něj pověsilo několik osob z příbuzenstva, které u něj rády bydlí zadarmo a luxují mu lednici. Navíc by ten dům už potřeboval novou střechu a auto začíná reznout. Nemluvě o tom, že starý pán je taky občas nemocný a musí si kupovat léky a občas mu musí někdo poklidit atd.

Jenže hlupáci vidí jen ten pěkný dům a křičí: „Ty hnusný bohatý lakomče, nastěhuj si k sobě ještě půlku Somálska!“

Samozřejmě, že na to nemá.

Zdroj: Ibn Warraq

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 621 × | Prestiž Q1: 6,02

+3 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top