Štítky článku: •  

Ještě dvakrát Donald John Trump

V posledních dnech a týdnech se média předháněla v tom, kdo vylíčí Donalda Trumpa v horších barvách. Realita jeho éry je však jiná.

Američané by měli Donaldu Trumpovi poděkovat. A jejich ekonomika také

Prezident Trump vykonal mnoho pozitivního a ostatně i naše média o jeho úspěších občas i objektivně informovala. Třeba server Idnes.cz v minulých čtyřech letech publikoval hned několik nezaujatých článků. Například v prosinci 2019 to byl článek s titulkem „Trumpova Amerika vzkvétá. Ekonomiku tlačí levné úvěry a malá nezaměstnanost“. [1]

To samé platí pro Lidovky, které v květnu 2019 vydaly článek s titulkem „Nezaměstnanost v USA je nejníže za téměř půl století. Příznivý stav ekonomiky posílí Trumpa“. [2]

Ještě o dva roky dříve se Trumpovi podařilo prosadit daňovou reformu, která dle Hospodářských novin snížila daně 95 % Američanům. [3] To znamená, že většině obyvatel USA zůstalo ve vlastní kapse více peněz. Hrozné, viďte? :-)

Na historickém minimu bylo dle bilančního článku Hospodářských novin z listopadu 2020 i procento Američanů pod hranicí příjmové chudoby. [4]

Těch vynikajících ekonomických ukazatelů by se dalo najít jistě víc, ale myslím, že na ukázku to stačí. Snad bych ještě do toho seznamu úspěchů přidal, že na rozdíl od většiny svých předchůdců nerozpoutal žádný válečný konflikt.

Jenom proto, že si Trump dovolil vyjadřovat pochybnosti o férovosti voleb, kritizoval média a ilegální migraci, je ten nejhorší z nejhorších. Už se úplně zapomnělo na to, že demokraté s podporou médií zpochybňovali jeho mandát po celé čtyři roky. S dětinským vysvětlením, že mu volby vyhrál Putin a jeho trollové.

No nic, Amerika se dle mého názoru vydala s Bidenem na cestu k socialismu. Kdo chce kam, pomozme mu tam. My, kteří se socialismem máme své zkušenosti, jen nevěřícně zíráme. Snad aspoň historie bude hodnotit éru Donalda Trumpa objektivněji a pozitivněji. Pětačtyřicátý prezident Spojených států si to nepochybně zaslouží.

Autor: Petr Machovský machovsky.blog.idnes.cz


Pohřební nálada na prezidentské inauguraci

Formální převzetí moci v USA proběhlo v kruhu rodinném za přítomnosti přátel, několika desítek či stovek pozvaných funkcionářů, soudců Nejvyššího soudu, tří celebrit a desítek tisíc ozbrojenců chránících jejich bezpečnost.

Místo davu příznivců, kteří tradičně zaplní prostranství před Kapitolem, byly do země zapíchnuty vlajky smutně visící v bezvětří. Nehnou se z místa, nepotřebují dozor, jedna od druhé se nenakazí, jedna druhé nedají přes držku kvůli sympatiím k opačnému názoru. Celá akce je hned levnější, bezpečnější, smutnější.

Inaugurační projev nového prezidenta byl klidnou, vstřícnou, neutrální výzvou k jednotě pod jeho vedením. Byl všechno, jen ne optimistický. Byl odrazem doby, kdy část populace drtí respirační choroba, deprese, strach a pocity nespravedlnosti.

Pietní píseň Amazing Grace (Už z hor zní zvon v podání Karla Gotta) zapadla do ponuré atmosféry stejně jako další jinak patriotické a povzbuzující songy interpretované způsobem, jakoby země zrovna zavírala krám.

V ovzduší se nesla pro Ameriku netypická posmutnělá nálada a náznaky apatie.

Stejně neamerické jsou návrhy na odebrání akademických titulů lidem, kteří sloužili bývalému prezidentovi, s jehož politikou univerzitní komunita nesouhlasí. Stejně neamerické je vyžadování loajality jedné straně jako podmínky přijetí do práce.

Joe Biden ani jedním slovem nezkritizoval předchozího prezidenta a jeho vládu. To je v novodobé historii vcelku unikátní. Obracel se výhradně k národu. Pod prohlášením, že „domácí terorismus bude poražen“ se doufám neskrývá výzva k ještě brutálnější cenzuře a postihům opozice. Na druhou stranu se svobodou slova je v USA zřejmě vše v pořádku, protože boj za ni nebylo potřeba v projevu zmiňovat.

Pro nového prezidenta je prioritou vyřešení zdravotní krize. Chvilkou ticha uctil památku čtyř set tisíc zemřelých na covid. Předinaugurační slib, že bude naočkováno sto miliónů lidí za prvních sto dní jeho prezidentství se jeví jako snadno splnitelný. Jednoduchý pohled na čísla dokládá, že již v týdnu před inaugurací země očkovala rychlostí zhruba devět set tisíc lidí denně, naočkováno bylo ke dni inaugurace sedmnáct miliónů lidí. Naskočení do rozjetého vlaku se povedlo a splnění jednoho z prvních populistických slibů bude možno brzo odfajfkovat.

Joe Biden vyzval ke „snížení teploty“, tedy k uklidnění politické scény po jiném hyperaktivním seniorovi. Jakoby odpoledne 20. ledna 2021 nebylo dostatečně mrazivé. Po sérii exekutivních příkazů se situace pravděpodobně naoko uklidní a stejně jako během jeho posledních 47 let v politice nebude Joe Biden v podstatě nic nového vymýšlet.

Straníci v zákulisí se ovšem šikují. Vědí, co je pro nás dobré, jak bychom měli správně žít a mají své plány, jak dosáhnout pokroku. Snad bude novému prezidentovi sloužit zdraví a udrží své koně na uzdě.

Autor: Karel Stryczek stryczek.blog.idnes.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 384 × | Prestiž Q1: 10,51

+18 plus Známkuj článek minus –1

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Jan Čáka

No všechno zlé je pro něco dobré Joe Biden lépe řečeno lidé co jsou za ním tak Ameriku dojebou tak,že nebudou mít sílu devastovat svět svojí neomarxistickou ideologíí jak to dělají doposud.

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top