Štítky článku: •  

Zdražení potravin

To snad ani nejde vymyslet. Ve středu v poslanecké sněmovně vládní strany spolu s SPD a komunisty protlačily hloupý a naivní populistický návrh zákona z dílny ministra zemědělství Tomana.

Podstata normy spočívá v zákonem garantovaném odběru českých potravin a jejich prosazení na domácím trhu, tedy především v supermarketech. Legenda okolo této normy říká, že přece jako správní Češi chceme, aby se na trhu prosadily hlavně české výrobky a aby nám ti cizáci neobsadili regály v sámošce cizími potravinami. Takže v roce 2022 bude na krámě 55 % českého zboží a tento podíl má růst ve velkých obchodech až na 73 % českých výrobků v roce 2028.

Co je tom špatně? Protekcionismus bez ohledu na kvalitu a cenu je vždycky špatně. Tento zákon nám říká, že omezí možnost zákazníků vybrat si jogurty, mrkve a brambory. V obchodě si budeme muset koupit dražší a možná méně chutný výrobek než ten, který jsme kupovali dosud a na který jsme zvyklí. Jenom proto, že ten salám je třeba z Německa a sušenky z Dánska. Zákon je navíc v příkrém rozporu s unijní legislativou, který výslovně něco takového přímo zakazuje. Buď máme v Evropě volný trh, nebo ho prostě nemáme. Volný trh musí se týkat jak vývozu škodovek z Mladé Boleslavi, tak i dovozu brambor z Polska.

Existuje jediné myslitelné kritérium, které může vyřadit konkrétní potravinu, konkrétní zboží z regálu supermarketu. A tím je potravinová, hygienická a zdravotní bezpečnost. Každá potravina musí splňovat základní parametry zdravé potraviny a jmenuje-li se něco máslo, musí to obsahovat 80 % mléčného tuku. Pokud jakékoliv zboží je vyráběno kvalitně, zdravotně nezávadně a potravinářsky bezpečně, neexistuje žádný důvod pro jeho vyřazení z trhu.

Ve středu 20. ledna poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení zákon, který ležel na stole již od léta 2019 a nikomu se do toho zjevně nechtělo. Nyní se blíží volby, a tak je třeba polechtat trochu nacionalismus a populismus a vyhlásit, že budeme chránit naše skvělé, české zemědělce, kteří vyrábí tak dobré výrobky.

Nyní by bylo možné rozvíjet úvahu na téma, kdo jsou ti slavní čeští zemědělci a jak kvalitní potraviny vyrábí třeba v Kosteleckých uzeninách, ale to je již dostatečně známo. Prakticky vidím jenom jeden dopad zákona. Bude omezena konkurence v obchodech a zákon zdraží ceny potravin v obchodech.

Všichni, kdo se nyní v duchu radují, jak jsme to těm cizákům natřeli nebo jak budeme podporovat české zemědělství, se musí dneska podívat do peněženky a hodit některé bankovky do kanálu. Vládní návrh zákona nám všem zdraží základní potraviny. Pane ministře Tomane, premiére Babiši, vládo, voliči vám za vyšší ceny z celého srdce děkují. A volby budou na podzim.

Radim Perlín neviditelnypes.lidovky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 200 × | Prestiž Q1: 8,51

+15 plus Známkuj článek minus –2

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top