Štítky článku: •  

Minimální mzda patří do asociálního balíčku

Vláda chystá další kolo zvyšování minimální mzdy. Dokonce tento návrh zařadila do svého druhého sociálního balíčku. Těžko byste však hledali více asociální politiku než zvyšování minimální mzdy. Minimální mzda je ve skutečnosti hlavně zákazem pracovat pro nízkokvalifikované, dlouhodobě nezaměstnané a diskriminované pracovníky.

americti-agresori-n.jpg (62,013 kiB)
Socialismus si rozvracet nedáme!

Veřejných debat o jejím zvyšování by se tak neměly účastnit vláda, zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů, ale zaměstnaní a ne­za­měst­na­ní. Skutečnou minimální mzdou v ekonomice totiž není ta legislativně stanovená, ale jedna velká nula příslušející nezaměstnaným, kteří si kvůli minimální mzdě nenajdou práci. Minimální mzda přitom nezasahuje každé odvětví stejně a ne každé odvětví ji stejně vyžaduje. Naneštěstí je však zbytečná právě v odvětvích, kde by minimální mzda mohla fungovat (zvýšit mzdy stávajícím za­měst­nan­cům) a nepřináší takové negativní účinky. Například v automobilkách by mohla pomoci zvýšit mzdy, ale tam je už mají zaměstnanci poměrně vysoké i bez minimální mzdy. Naopak tam, kde lidé vydělávají málo a tudíž by měla komu pomoci, nefunguje — likviduje pracovní místa (šičky by mohly vyprávět).

Pokud se lépe podíváme na rozhodnutí a chování se přívrženců minimální mzdy, zjistíme, že na rozdíl od jejich verbálních projevů vlastně dávají za pravdu kritikům minimální mzdy. Není se však čemu divit, minimální mzda dělá sem-tam problémy i ekonomům. Nedělala však problémy progresivistům na počátku 20. století, kdy byla minimální mzda obhajována jako nástroj rasismu, pomocí které plánovali vyřadit z trhu práce „nechtěné“.

Speciálně na Slovensku s velkými regionálními rozdíly představuje minimální mzda kámen na noze nezaměstnaným především uprostřed a na východě Slovenska. Potenciální číšnice v Rožňavské cukrárny čelí vyšší minimální mzdě než servírka v pražské kavárně. Takové extrémní paradoxy dokáže vytvořit jen politik. Dnes už ani neobstojí argument o pracující chudobě, jelikož oficiální hranice chudoby se na Slovensku sice zvýšila o 4 eura, na výšku 341 eur (9207 Kč), to je však přesně úroveň dnešní čisté minimální mzdy. Ani v tomto ohledu tedy není třeba její další zvyšování.

Stejně nelze zapomínat, že zaměstnavatel neplatí za zaměstnance hrubou minimální mzdu, ale náklady práce na minimální mzdu a ty budou při navrhované minimální mzdě 400 eur dosahovat výšky až 506,8 eur (a k tomu je třeba připočítat náklady na stravné a ošatné…). Zaměstnat na východě Slovenska dlouhodobě nezaměstnaného příslušníka vyloučené menšiny se tak definitivně dostane do kategorie science-fiction.

Minimální mzda je opatření, které zní dobře našim uším a rozbouchává srdce všem dobromyslným lidem. Žádné opatření, které může negativně zasáhnout do životů desetitisíců lidí, by se však nemělo opírat jen o pocity a emoce. Zvyšovat minimální mzdu v období s více než 12% nezaměstnaností je po racionální úvaze velmi nebezpečný tah, který nás bude v budoucnu stát pracovní místa, která zaniknou resp. ani nestihnou vzniknout. Tyto náklady jsou však jen velmi těžko viditelné pro politiky, kterým za půl roku začíná pravidelná soutěž popularity.


No a ta naše čúza Engelsová-Leninová dělá némlich to samé… Nemají oni ti socialisté nějaké kolektivní vlnění? L A ještě ve své stupiditě prohlásí, že jiné státy mají DALEKO VYŠŠÍ minimální mzdu, tak je třeba ji dohnat. (Krom toho ve své nebetyčné hlouposti prohlásí, že podnikatelé na to mají. JAK TO VÍ, kruci?)

Na Slovensku píše pan Róbert Chovanculiak, 21. 8. 2015

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 057 × | Prestiž Q1: 6,30

+4 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top