Štítky článku: •  

ODS po svatbě s TOP 09 odešla s plnou parádou do levého středu

ROZHOVOR Kdykoliv se hlasuje o nějakém skutečně pravicovém tématu, je v první linii hnutí Trikolóra, říká jeho předseda Václav Klaus mladší.

Řazení Trikolóry spíše na roveň SPD je podle něj spíše záležitostí novinářských elit, které nevědí, čím jiným ji mlátit po hlavě. Objasnil také, jak je to s „volným trhem“ v Evropské unii, o kterém teď často slyšíme v souvislosti s přijímáním nového zákona o potravinách.


„Jsme jediná strana, která hájí kapitalismus a váš majetek v téhle republice od chvíle, kdy ODS odešla do levého proevropského středu,“ řekl jste v tomto týdnu. Máte pocit, že ODS přestává hájit soukromé vlastnictví?

Většina jejich členů určitě ne, řada jejich poslanců taky ne — ale vedení strany má již zcela jiné priority než kapitalismus. Zákaz klecových chovů slepic, bezvýhradná podpora EU, moderní-digitální-korespondenční leccos. No a zejména — svatba s TOP 09 a s lidovci — to je odchod do levého proevropského progresivního středu s plnou parádou.

Z jakých stran dnes vidíte největší ohrožení majetku?

Piráti, soc. dem., komunisté; v tomto pořadí. Vtip je ale v tom, že ostatní velké strany (ANO, ODS…) se bojí vehementně hájit pravý opak.

Řada lidí ale řadí Trikolóru spíše k SPD, nežli k pravici. Proč, podle vás, tento dojem vzniká?

Myslím, že zejména z rozhodnutí několika novinářských elit — jak nás mlátit po hlavě. Jinak, když se hlasuje o snížení daní, svobodu, malý štíhlý stát, univerzální pravidla platná pro všechny — najdete nás vždy v první linii — byť je nás ve Sněmovně málo, pochopitelně.

Ve středu jste v Poslanecké sněmovně podpořil návrh zákona o potravinách, který podporuje domácí produkci. Při debatě ale „volným trhem“ a zákony kapitalismu argumentovali jeho odpůrci, zejména z řad Pirátů. Mně to také přijde, že se zde střetává volný trh s „racionálně národním programem“, což je další programový pilíř Trikolóry. Pociťujete v tomto směru nějaké dilema?

Ano, pociťuji, a také jsme měli volné hlasování v klubu. Nicméně evropský dotační zemědělský hybrid — nemá s kapitalismem nic společného. Nic!! Když německý nebo holandský zemědělec bere výrazně větší dotace než český. Když všechny velké obchodní řetězce nejsou v českých rukou — pak sledujeme jen kontinuální oslabování českých zemědělců na našem trhu a dovoz extra levných (dotovaných) potravin druhé jakosti. Nechci se dožít potravinové soběstačnosti 0 %, jakou máme u vakcíny třeba. Řešením jsou závody v dotacích nebo jiná regulace — všechno špatná řešení.

Nicméně, český hospodářský živel musíme hájit. Naši předkové to dělali také. Republika by nevznikla bez toho, že vlastenci začali zakládat v 19. století záložny, aby soustředili český kapitál (tehdy zejména selský) a mohly vzniknout továrny a cukrovary a podobně v českých rukách. Bankéř Preiss (Živnobanka) byl pak za první republiky synonymem vzestupu českého průmyslu a jeho síly v německém prostředí. Bez vlastního silného národního průmyslu a zemědělství — není samostatnost. Národ pak nemá sílu.

Nebylo to jediné pozoruhodné sněmovní hlasování v tomto týdnu. V úterý jste popisoval, jak vláda neměla ve Sněmovně dost hlasů pro schválení trestů za nedodržování vládních opatření, a ochotně vypomohli právě liberální Piráti…

Vládní většina neměla 101 hlasů pro přehlasování veta Senátu, tak různě zdržovali a nakonec zkusili projednání odročit — v tom jim pomohli právě poslanci Pirátů.

Sama Trikolóra měla jako jedno z hlavních témat pro lednovou schůzi otevření škol. Jak to tedy s otevřením škol vypadá?

Hlasování ve Sněmovně na toto téma jsme prohráli o 4 hlasy.

Vy sám jste se sešel s řediteli škol a řešil jste to s nimi. Jak se na to dívají ředitelé?

Jak kteří. Mluvil jsem s představiteli významných asociací ředitelů (základky a gymnázia) a odnesl jsem si dojem, že je silný tlak na otevření malotřídek, 9. tříd, maturitních tříd a třetích tříd — co nejrychleji.

V týdnu jste kritizoval vládu, že porušuje vlastní epidemický systém, když odmítá rozvolňovat, i když jsme již šestý den ve stupni 4. Vláda zareagovala tím, že systém PES přepracovala a podle informací Novinek bude nová verze znamenat, že budeme velmi dlouhou dobu „uzavřeni“ ve stupni 5. K čemu tedy takový systém je, když jej vláda zkrátka podle potřeby předělá? Přece původním smyslem bylo, aby systém učinil pandemický vývoj předvídatelný pro občany…

Krátce — k ničemu. Taky už to nikoho nezajímá a noviny to již zveřejňují jen ze zvyku.

Poslední otázka se týká ještě jedné novinky ze Sněmovny tohoto týdne. V úterý oznámil konec svého mandátu Miroslav Kalousek, jeden ze sněmovních veteránů a současně jeden z nejvýraznějších poslanců. Jak na něj jako na kolegu budete vzpomínat?

Silná osobnost, a když se připravil a nebyl nějak indisponován — patřil ke 2–3 nejlepším řečníkům. Měl vtip a styl. Moc ho ale adorovat netřeba — je to bytostný politik a jistě „má plán“ jak dál. Dokázal politické kabáty převlékat od komunismu až dodnes, pragmaticky se spojovat s různými rozkradači státu (Bakala) bez jakýchkoli skrupulí.

Nicméně je důkazem mého tvrzení, že poslanců by stačilo 80 namísto 200. V TOPce je ta půlka Kalousek, Feri a Schwarzenberg — ten zbytek je štafáž.

Uvádí pan Václav Klaus ml. pro parlamentnilisty.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 257 × | Prestiž Q1: 11,71

+22 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 2 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Souhlasím, Piráti jsou ti nejlevější ve sněmovně. Kvóta na potraviny jim vadí ale daně by vybírali progresivně a majetek by demokratizovali ( dříve též znárodňovat = eufemismus pro loupež) s velkou chutí.

0 | 0
Tomáš Fiala

Jak tak pozoruju tu nejrůznější politickou nabídku kdekoli na Glóbu, tak nejpřijatelnější jsou pro mě např. (dnes už bohužel bývalý) prezident Trump nebo Trikolora. Jenže to je spíš příšerná děsivá situace!!! To už je Solvejžina volba... kdekoli pro kohokoli... :-(

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top