Štítky článku: •  

Zprávy ze cvokhauzu 30

V rámci všeobecného blbnutí s přepisováním historie, bouráním pomníků, přejmenovávání ulic a náměstí a jiných věru životně důležitých aktivit, dochází právě k dalšímu úkazu toho typu.

Tentokrát to ale soudruzi v USA vzali opravdu od podlahy. Jak upozornil Jaroslav Lapač, šéfredaktor serveru iReportér, tamní federální ministerstvo financí s podporou prezidenta Joe Bidena plánuje novou emisi bankovek, kde je na líci dvacetidolarovky umístěn obraz afroamerické aktivistky Harriet Tubmanové, která v 19. století bojovala proti otroctví. Aktivistka nahradí dosavadní obraz sedmého amerického prezidenta Andrewa Jacksona. Ten byl — jaká hrůza — ve své době zastáncem otroctví, to je fuj, říkají prosazovatelé změny na bankovce.

Nu, snad by bylo dobré jim připomenout, že Jackson vládl v letech 1829 — 1837, kdy bylo otroctví pro černé obecně přijímaným faktem, zrušeno bylo až 13. dodatkem Ústavy v roce 1865. Pokud by tedy bylo lze Jacksonovi něco opravdu nedobrého vyčítat, tak to byla genocida původního indiánského obyvatelstva. To on byl hlavním aktérem vyhánění Čerokíú z jejich území, známého jako Cesta slz (zahynulo tam přes 4 tisíce Indiánů, skoro čtvrtina kmenové populace). V tom pádě by se na bankovku víc než Tubmanová hodil spíše čerokíjský náčelník Stojící krocan (Kunakatoka).

Tak mě napadá, jestli bychom si neměli vzít příklad (USA — náš vzor) a odstranit z naší pětistovky portrét Boženy Němcové, když už ji naše veřejnoprávní televize ve svém úchvatném seriálu Božena prezentovala jako couru, „mrouskající se někde v průchodu“ — to je prosím citace z charakteristiky, kterou uvedenému dílu udělila Eva Kantůrková. Přece nemůžeme dopustit, aby se nevinné duše našich dětí kazily něčím tak ohavným a nemravným.

Jaroslav Lapač připomněl jinou analogii. Mnozí si jistě vzpomenou na křiklavě zelenou stokorunu, kterou předlistopadoví komunisté zavedli rok před svým odchodem na smetiště dějin. Zíral z ní oteklý alkoholik Gottwald, symbol naší socialistické minulosti, přítomnosti a jistě i budoucnosti. Slunce naše jasné. Malý Velký kormidelník. Osoba, za kterou se, jak vím, styděli i velmi mnozí komunisté. Primitiv, který měl jistý politický talent pochopit situaci, využít neschopnosti svých protivníků a bezskrupulózně ovládnout zemi. A přece to tehdejší vrchnosti nebylo nic platné. Jejich čas skončil stejně jako Gottwald na bankovce. A s podobnou ostudou.

Proč se to všechno vlastně děje? Není to nic složitého. Je to ta tradiční iluze, že když z Adolf-Hitler-Gasse učiním Třídu J. V. Stalina, něco se změní. Poručíme větru dešti. We shall Overcome. Samé symboly. Jednou symbol vítězství jedné totality nad druhou, podruhé symboly a hesla chimérické naděje. Ale pořád jen symboly. Gottwald na brčálové stovce z nás neudělal budovatele reálsocialismu, stejně jako černá aktivistka na dvacetidoláči nevymýtí všechny předsudky a nezavládne všeobecná láska a tolerance.

A aby nebylo symbolů málo, přidám ještě jeden. USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena.


Transgender sportovci mají závodit se ženami. Biden podepsal „antidiskriminační opatření“, tato slova vetkl do titulku server Echo 24.

Americký prezident Joe Biden využil první hodiny ve funkci k tomu, aby podepsal nové „antidiskriminační opatření“, které má umožňovat transgender sportovcům, kteří se narodili jako muži, soutěžit ve svém sportu se ženami v rámci školních nebo univerzitních soutěží a naopak. Podle nařízení by žáci v rámci vzdělávacích institucí měli mít svobodnou volbu i v tom, jestli budou navštěvovat chlapeckou či dívčí toaletu, cituje Echo 24 z listu Daily Mail.

Biden podepsal dokument s názvem „Prevence a boj proti diskriminaci na základě genderové identity nebo sexuální orientace“ jen několik hodin po středečním nástupu do funkce. Děti v USA by podle dokumentu měly mít možnost učit se bez obav z toho, že jim může být odepřen přístup na školní toaletu, do chlapecké či dívčí šatny, nebo zakázána účast na školních soutěžích. „Politikou mé správy je předcházet diskriminaci na základě genderové identity nebo sexuální orientace a bojovat proti ní,“ stojí v dokumentu, který podepsal Biden.

Nové nařízení rozděluje širokou veřejnost. Objevují se také spekulace, že by vláda mohla v budoucnu přerušit financování některých veřejných škol, které neumožní transgender sportovcům soutěžit v dívčích sportech, nebo naopak transgender dívkám spolu s chlapci. Podle některých hlasů by ale nařízení naopak mohlo poškozovat a znevýhodňovat ženy, které by nově musely s biologickými muži porovnávat své síly například ve sportu.

Třeba novinářka Abigail Shrier upozorňuje na to, že každá vzdělávací instituce ve Spojených státech, která je financována z veřejných zdrojů, bude nyní muset přijmout muže, kteří o to budou usilovat, do dříve výhradně ženských sportovních týmů nebo je bude muset zařadit do dívčích stipendijních programů.

Erielle Davidson z The Jewish Institute for National Security of America zase podotýká, že nové „antidiskriminační“ nařízení bude na druhé straně diskriminovat ženy, které by mohly být proti mužům v některých sportech v nevýhodě týkající se fyzické síly. „Je to smutný den pro ženský sport,“ podělila se na twitteru Davidsonová. Nařízení je podle ní destruktivní a škodlivé.

No konečně: zlatá slova! Představte si siláka Zarembu v dívčím trenčkotu, jak v nadhozu kácí jeden ženský rekord za druhý, Nebo Usaina Bolta, který je v cíli (samozřejmě ve slušivé sukýnce) dřív, než si ostatní běžkyně nalakují nehty a přičísnou kučery na startovní čáře. Lépe by asi v této fantasii dopadla Helena Fibingerová. Při své konstituci by mohla, když by si trochu pomohla nějakým tím chemickým zobem, svou koulí přizabít i v ochozech stojící rozhodčí.

Kdyby tyhle nesmysly o koedukaci toalet a sportovních klubů vymyslela nějaká bláznivá aktivistka z Kalifornie nebo prostě úča, která se chce zviditelnit, dalo by se to s mírným zaťukáním na čelo pochopit. Taky jsme v naší zemi slýchali hesla „Ženy do výroby“, vídali jsme dámy ve slušivých modrácích v kabinách jeřábů či na traktorech. Každá epocha má patrně nárok na kus svého zešílení. Ale je opravdu mimo jakékoli chápání, že něčím takovým započne svou kariéru právě POTUS (svého času se říkalo nejmocnější muž světa, to už ale dávno neplatí, i proto, jakým způsobem se Biden prodral do své trafiky).

Teď už jen schází, aby zakázal používat v amerických školách korektní (rozuměj: bílou) učebnicovou angličtinu (kterou beztak většina Američanů všech odstínů pleti moc neumí), a zavedl povinnou výuku pouličního argotu barevných gangů z Bronxu. Oč by byly oslnivější studijní výsledky takových žáků! Ta rap-street-english má totiž lexikální zásobu zvící zhruba 200 slov, z nichž dobře 150 je sprostých, a ta ostatní jsou nahrazována gesty s různě postavenými prsty na rukou. Jen si to představte: Joe Biden na mezinárodní konferenci (třeba o klimatu) pronese tento zásadní příspěvek v nově kodifikované mateřštině:

„Do p-dele, copak ste tu všichni padlí na hlavu nebo vás v dětství mlátili vaši fotři, ty zk-rvysyni, po kebuli, víte všichni leda h-vno vo tom za-raným voteplování, akorát támhle Gréta, místo aby tvrdla v nějaký zk-rvený škole nebo šo-stala někde na smeťáku, tak jezdí k vám, vy tupý hlavy, a snaží se vám říct, jak to všechno je.“

A tento procítěný projev by soudruh POTUS zakončil úhledně vztyčeným prostředníčkem.

To by teprve byla ta správná demokracie, liberální.


A závěrem zas jednou z ústní lidové slovesnosti alias webové kolportáže:

Pase ovčák ovce na zelené louce. Najednou u pastviny zastaví bavorák. Za volantem sedí skvěle oháknutý mladý muž a zavolá:

„Hej, ovčáku, když ti řeknu, kolik máš ve svém stádě ovcí, dáš mi jednu?“

Ovčák se podívá na úspěšného mladého muže a řekne klidně: „Proč ne?“

Mladý muž zadá vyfocení stáda přes satelit a po chvíli řekne ovčákovi: „Máš přesně 1586 ovcí!“

„To je pravda, ovce je vaše.“

Ovčák pozoruje hejska, jak se snaží napasovat chudáka zvíře do kufru auta, a pak povídá: „Když vám řeknu, jaké je vaše povolání, vrátíte mi, co jste si vzal?“

Mladý muž se na vteřinu zamyslí a odpoví: „Jistě.“

„Jste komisař Evropské unie,“ řekne ovčák.

Mladému muži spadne čelist: „To je pravda. Jak jste to poznal?“

„Jednoduše,“ povídá ovčák.

„Přijel jste a nikdo vás nezval. Řekl jste mi to, co dávno vím, a přitom o mé práci víte kulový. A teď mi vraťte mého psa!“

Píše pan Petr Žantovský na petrzantovsky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 273 × | Prestiž Q1: 12,95

+26 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 4 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Až to hanobení soch přijde k nám, tak se vypravím do Trevíru, kde v roce 2018 vztyčili sochu rasisty Karla Marxe, a pěkně ji zkur.... Marxův výrok:" Úplný zánik Slovanů je požadavkem evropské kultury...(dále pak o Češích, Moravanech a Slovácích) "A tento neexistující národ činí si nárok na samostatnost? Nemají žádného práva na národní samostatnost a nemohou ji nikdy dosíci." a o smrti Karla IV..."Když to prase zdechlo." Každý ví, že to byl socialista, málokdo však ví, že to byl i nacionalista. Naopak o Hitlerovi se všeobecní ví jaký byl nacionalista ale (často záměrně) se zapomíná, že byl socialistou, tudíž levičákem.

0 | 0
Karel Vičar

Přesná formulace:

„Češi, ke kterým počítáme Moravany a Slováky, ačkoliv se liší řečí a osudem, neměli nikdy dějiny. Od časů Karla Velikého jsou Čechy připoutány k Německu. Na okamžik se český národ emancipoval a vytvořil Velkomoravskou říši, aby ihned opět byl podmaněn a dalších pět set let bylo s ním házeno jako s míčem mezi Německem, Maďarskem a Polskem. Potom byly Čechy a Morava definitivně připojeny k Německu a slovenské okolí zůstalo v Maďarsku. A tento v dějinách vůbec neexistující národ si dělá nárok na nezávislost?“

(Der demokratische Panslawismus, 15.2.1849)

A takhle se v roce 1848 vyjádřil Karel Marx pro Neue Reinische Zeitung. Citát zněl přesně takto: „…nesmiřitelný boj, válku až do smrti proti Slovanům, těm zrádcům revoluce… je potřebné jejich vyhlazení, bezuzdný terorismus na ně – nikoli v zájmu Německa, (jistěže ne, Karl…) ale v zájmu revoluce…“

0 | 0
Borsuk

Děkuji za upřesnění, smysl jsem snad nezměnil. Čerpal jsem pouze z populárního zdroje audiopořadu ČR2 "Toulky českou minulostí".
Jen mne tak napadá jak si třeba s námi "házelo jako s míčem" Uhersko, Polsko a také Rakousko za Přemysla II. Otakara. Kdo jednou lže, ten vždycky lže.

0 | 0
Vojtěch

V německém pojetí tomu možná takto je. Moravané, ačkoli mluví (spisovně) česky, se nepočítají k Čechům.
A Němcům se nelíbí, že se na jejich území vklínil první státní útvar západních Slovanů - Velká Morava.

0 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top