20. ledna WHO upozornila, že výsledky PCR testů by měly platit, pouze když jsou současně přítomné i klinické projevy onemocnění. V Německu se údajně bezpříznakoví do statistik nezapočítávají, u nás ano.
Article body
Slovenská lékařská unie specialistů 27. ledna informovala Ministerstvo školství SR a Úřad vlády SR, že Světová zdravotnická organizace (WHO) publikovala 20. 1. 2021 tuto zprávu. V ní dle SLÚŠ upozorňuje, že výsledky RT-PCR testů platí, pouze pokud jsou současně přítomny i klinické projevy onemocnění.
V té zprávě WHO se píše toto:
Pokyny WHO „Diagnostické testování pro SARS-CoV-2“ uvádí, že je třeba pečlivě interpretovat slabé pozitivní výsledky. Prahová hodnota cyklu (Ct) potřebná k detekci viru je nepřímo úměrná virové zátěži pacienta. Pokud výsledky testu neodpovídají klinickému obrazu, měl by být odebrán nový vzorek a znovu testován pomocí stejné nebo odlišné technologie NAT.
WHO připomíná uživatelům IVD, že prevalence onemocnění mění prediktivní hodnotu výsledků testů; s poklesem prevalence onemocnění se zvyšuje riziko falešně pozitivních nálezů. To znamená, že pravděpodobnost, že osoba, která má pozitivní výsledek (detekován SARS-CoV-2), je skutečně infikována SARS-CoV-2, klesá s klesající prevalencí, bez ohledu na uváděnou specificitu.
Většina testů PCR je označena jako pomůcka pro diagnostiku, proto musí poskytovatelé zdravotní péče zvážit jakýkoli výsledek v kombinaci s načasováním odběru, typem vzorku, specifikami testu, klinickými pozorováními, anamnézou pacienta, potvrzeným stavem všech kontaktů a epidemiologickými informacemi.
V Německu přibylo za posledních 24 hodin 7556 nových případů koronaviru a dalších 560 úmrtí, jak dnes informoval berlínský Institut Roberta Kocha (RKI).
V ČR přibylo neuvěřitelných 12 486 nově pozitivních. Když nepočítám doposud zveřejněných včerejších 77, tak se počet úmrtí u nás v posledních dnech pohybuje kolem 120 za den.
I když to přepočteme na počet obyvatel, tak ten nepoměr pozitivně testovaných k počtu úmrtí je do očí bijící. Německo by při našem počtu obyvatel mělo cca 945 nově pozitivních a 70 zemřelých. Mají samozřejmě pořád méně mrtvých, než máme u nás, ale nyní mi jde pouze o ten obrovský (ne)poměr nakažení versus zemřelí.
Znamená to tedy, že u nás máme víc jak 12× nakažlivější, ale méně smrtelný vir než v Německu anebo u nás do pozitivních počítáme opravdu zcela všechny lidi, kterým byl testem diagnostikován virus SARS-CoV-2 jak naznačil i ministr Blatný a v Německu počítají pouze ty s klinickými příznaky?
Pokud ano, tak proč my takto, když WHO požaduje něco jiného? Chceme být opravdu v počtu „nakažených“ ti nejhorší? Cui bono?
Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX