Štítky článku: •  

Nový „pandemický“ zákon

Občané by měli zneklidnět. Je jen zdánlivě pozitivní, že se v dnešní chaotické situaci vláda a opozice dohodly na kompromisním znění zákona, který vládě uvolní ruce v boji s epidemií.

Společným úsilím vlády a opozice byla významně oslabena faktická právní garance základních občanských práv a svobod. Jejich omezování či dokonce suspendování ztratilo charakter absolutní výjimečnosti a přestalo být vázáno na vyhlášení nouzového stavu.

Zákon se tváří, že je „jen na jedno použití“, že se vztahuje pouze na mimořádná opatření v rámci zmírňování dnešní konkrétní epidemie. Není však vůbec jisté, zda, kdy, kdo a jak prohlásí epidemii za ukončenou. Virus, který tuto nemoc vyvolává, tu nejspíše bude navždy. Dosavadní rovnováha v dělbě moci bude u nás tímto zákonem dlouhodobě vychýlena ve prospěch exekutivy, ve prospěch vlády, ve prospěch jednoho ministerstva.

Jeden resort — ministerstvo zdravotnictví — získává právo celostátně omezit taková základní práva občanů, jako je svoboda shromažďovací, svoboda pohybu, nedotknutelnost soukromého majetku, právo na vzdělání, právo svobodně podnikat, právo na soukromí. Ministr zdravotnictví může omezovat podnikání a školství, může na území celého státu rušit dopravu, obchod, cestování a veřejné stravování a mnoho dalších oblastí lidských aktivit a činností a může ukládat drastické likvidační pokuty až do výše 4 milionů Kč.

Základní svobody jsou podstatou politické demokracie a musejí být maximálně chráněny. To, že se na souhlasu s tímto nebezpečným krokem podílejí společně vláda i opozice, je alarmující. Už podle platné legislativy disponuje vláda a další veřejné instituce dostatečnými pravomocemi přijímat opatření proti šíření nakažlivých nemocí. Nyní však dostává do rukou novou mocnou zbraň, jejíž parlamentní kontrola bude výrazně oslabena.

Šokující je postoj naší parlamentní opozice. Ta zákon tohoto typu od vlády dokonce vyžadovala, místo aby bránila výjimečnost zásahu do občanských svobod pouze pro situace a procedury stanovené stávajícím ústavním zákonem o bezpečnosti. Příznačné je i to, že byl pandemický zákon přijímán v režimu legislativní nouze, že byla vynechána politická a věcná debata a že vláda ze dne na den získala zcela nové pravomoci, i když epidemie onemocnění covid-19 probíhá už rok. Opozice svým souhlasem prodala demokratické principy za kompenzace skupinám, které považuje za své voliče.

Historie nám ukazuje, že zásadní útok na demokracii vždy začínal podobně, vždy byl zahalen frázemi o nezbytném posílení akceschopnosti vládnoucí moci v boji s všeohrožujícím nebezpečím.

IVK opakovaně varoval před zneužitím pandemie covid-19 k útoku na demokracii a občanskou svobodu. Schválení tohoto zákona nám dává jednoznačně za pravdu.

Institut VK

Ladislav Jakl, Václav Klaus, Jiří Weigl, reprint neviditelnypes.lidovky.cz

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 257 × | Prestiž Q1: 9,47

+15 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 5 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

To je fakticky konec zbytků demokracie. Za komančů se teoreticky dalo někam utéct, teď se ale celý svět zbláznil a podlehl nátlaku.

Vajo

O demokracii bych se nebál. Však ve volbách to tam zase skoro všichni té protikovidové národní frontě, ať už z vládní či „opoziční“ části, nahážou. Proti nim se MOŽNÁ postaví jen Okamura a VKml., kteří nedají dohromady ani deset procent.
A zneužití „pandemie“ k útoku na svobodu – kdo z těch, kdo jsou u moci, by takové příležitosti odolal?

Tomáš Fiala

Občané by měli zneklidnět? :-) Značná část občanů tomu ještě zatleská a svou zlost a nenávist si bude vybíjet na "popíračích-chřipečkářích", kteří to zavinili tím, že chodili/jezdili sáňkovat, bruslit, lyžovat a plavat. :-/

Je zajímavé, že jediní, komu se nespílá, jsou cyklisti. Je celkem s podivem, že si toho ještě nikdo nevšiml...

Jaroslav Hadrava

A přitom každý ví, že za všechno můžou židi a cyklisti... :-)

Tomáš Fiala

Na vině nejsou ani židi, ani cyklisti, ani chodci, ani nikdo takový. Spílá se však lyžařům, plavcům, bruslařům, sáňkařům, turistům, chodcům. Dokonce se spílá lidem, kteří v době letního uvolnění toto uvolnění využili! Tyto sv...ně se vyhrnuly ven, na dovolenou, do kempů, do vody, na hory! A roznesli haj...lové tu strašnou dýmějovou chřipku! Cyklisti jsou však z jakéhokoli spílání zcela vyjmuti a nikde se jich nijak nějaké omezení/obviňování netýká. Tyto pusinky se v době letního uvolnění ven, na dovolenou, do kempů asi nevyhrnuly. Konzumovat zdroje, které si člověk vytvořil vlastní prací (peníze, čas dovolené) je projevem bezohlednosti a div ne kriminálního činu. Konzumovat zdroje, které "vytvořil" stát/EU (třeba cyklostezky), je v poho. Červíček pochybností prostě hlodá...

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top