Štítky článku: •  

Střípky (298)

⚜Vládní statistiky mají stejnou vypovídající hodnotu jako EKG pacienta s kardiostimulátorem (Hana Lipovská)⚜ ⚜Zúčtování (Viktor Pondělík)⚜ ⚜Respirátor chrání tím, že brání v dýchání (Ivo Cilich)⚜ ⚜Irský ekonomický zázrak… (Hana Lipovská)⚜ ⚜Zdraví nade vše (Milan Knížák)⚜

Vládní statistiky mají stejnou vypovídající hodnotu jako EKG pacienta s kardiostimulátorem

Odpověď na facebookovém profilu na anketní otázku „Nízká inflace, nerostoucí nezaměstnanost, růst, průmyslová produkce atd. Odpovídají publikovaná statistická data skutečné situaci a kondici naší ekonomiky?“

České hospodářství by v roce 2020 patrně zažilo běžnou ekonomickou recesi i bez koronavirové krize. Drastické lockdownové zastavení ekonomiky na základě vládních zásahů však podle všeho mělo vést nikoli k recesi, nýbrž k hluboké depresi, mimořádně spojené s pádivou inflací namísto standardní krizové deflace.

Tomuto scénáři ostatně odpovídá i reálný vývoj české ekonomiky: výroba automobilů loni klesla o pětinu, počet turistů o 11 milionů, spotřeba energie o 3,3 %. Naopak ceny ve stavebnictví, zbytku služeb nebo průmyslu rostly. Navzdory realitě se však mohutná „depflace“ podle statistik v České republice nominálně nekonala. Jak lze mezeru mezi oficiálními a skutečnými výsledky ekonomiky vysvětlit?

Klíčem k pochopení je závěrečný deficit státního rozpočtu ve výši 367,4 miliard korun. Schodek státního rozpočtu totiž vznikl především v důsledku vyšších vládních výdajů, neboť daňové příjmy klesly pouze o 4,4 %. Velmi zhruba tam můžeme odhadovat, že bez bezprecedentního zadlužení by se česká ekonomika nepropadla o 5,6 %, nýbrž o více než 10 %.

Vládní programy zkreslují také míru nezaměstnanosti. Podle ministerstva práce a sociálních věcí „program Antivirus pomohl udržet pracovní místo téměř každému čtvrtému zaměstnanci v soukromé sféře“. Pokud je tento údaj pravdivý, pak je skutečná (skrytá) míra nezaměstnanosti přibližně 10 až 12 % namísto deklarovaných 3 %.

Konečně pak nelze brát příliš vážně ani oficiální data o růstu cenové hladiny. Vzhledem k metodě měření je míra inflace během pandemie podhodnocovaná o 0,5 až 1,5 procentního bodu.

Statistiky publikované vládními agenturami tak mají obdobnou vypovídací schopnost jako EKG pacienta s kardiostimulátorem. Kardiogram je pěkný jen do chvíle, než v kardiostimulátoru dojdou baterky. Pak přijde kolaps. Obdobně hospodářství v loňském roce nekolabovalo jednak díky „nabité baterce“ vládní pomoci, jednak díky uměle udržované důvěře domácností a firem v ničím nepodložené subvence založené pouze na mohutném zadlužení. Jakmile si jednotlivé ekonomické subjekty uvědomí, že vládní subvence nejsou podložené reálnou produkcí, že pomoc je vyplácena de facto jen v nekrytých směnkách, nastane kolaps důvěry, který bude následně doplněn kolapsem hospodářství. Churchillovsky řečeno — česká vláda volila mezi depresí a dluhem. Zvolila dluh — a bude mít depresi, inflaci a hlubokou sekyru.

Hana Lipovská, parlamentnilisty.cz


Zúčtování

Tak mi před několika dny dorazil do poštovní schránky dopis. Dopis, který jsem po odesílateli nevyžadoval, a to proto, že mě tento daleko víc štve, než aby mi byl k něčemu užitečný. Ale konec konců, když je to baví…

Tedy ono je to asi vlastně nebaví. Asi je to spíš obtěžuje, přidělává jim to zbytečně práci, ale poslali mi ho. Prý proto, že jim to přikazuje zákon, konkrétně zákon o platebním styku. A když o tom vláda rozhodla, nedá se to ignorovat.

Má banka mi v tomto dopise poslala celkem šestistránkový elaborát obsahující roční výpis všech poplatků, které souvisely s mým účtem. Celkovou sumu, kterou mi strhávala během minulého roku coby poplatky, celkové zaplacené a připsané úroky, jež mi pro změnu poskytla, a následně i podrobný rozpis.

Dozvěděl jsem se tedy, na kolik mě přišly tyto bankovní služby, kolik z toho činilo vedení účtu, kolik odchozí úhrady, trvalé příkazy, inkasa, zahraniční úhrady, výběry hotovosti platební kartou, poskytnutí této karty, platební výpisy. U každé položky bylo uvedeno, kolik měsíců jsem ji platil, případně kolikrát jsem ji v průběhu roku využil, kolik toto stálo za jednotku a kolik celkově, kolik z využití bylo mnou placených.

Prostě naprosto dokonalý přehled o tom, na kolik mě přišly služby mé banky. Do poslední koruny vyúčtovaných celkových 1842 korun, což činí v přepočtu asi 70 eur. A všechno naprosto přesně souhlasilo. Muselo to souhlasit. Protože jim to nařídila česká vláda.

Stejná vláda, která jen loni nadělala dluhy ve výši 410 miliard korun a v roce letošním chce zemi zadlužit ještě více, o dalších asi 500 miliard. A přitom lidé vesměs nemají ani tušení, za co to utrácí, protože to přece vláda nebude nějakým pitomým daňovým poplatníkům vysvětlovat, nebude se jim zodpovídat.

Viktor Pondělík blog.hlavnespravy.sk


Respirátor chrání tím, že brání v dýchání

V obchodech, veřejné dopravě i nemocnicích bude od úterý povinné nosit respirátory FFP2/KN95/N95, nanoroušky či dvě chirurgické roušky položené na sobě.

S respirátorem mne určitě nikde neuvidí, protože sám ministr zdravotnictví Blatný v tomto článku jasně prohlásil, že mne respirátor chrání tím, že mi brání v dýchání.

Ale co když si přes doposud používaný štít dám nanoroušku, bude to brané jako dvě obyčejné roušky anebo jako jedna nanorouška?

Teď ale vážně, samozřejmě to budu (i když velice nerad), tam kde to bude povinné (ale nikde jinde, už jenom proto, že dýchání přes roušku, natož respirátor, podle mého lékaře zhoršuje můj zdravotní stav), respektovat. Ne proto, že bych si myslel, že je to k něčemu, ale kvůli případným pokutám. Přestože tahle vláda by si švejkování za ta zmatená rozhodnutí rozhodně zasloužila měrou vrchovatou. Pořád ještě naštěstí doma mám část (část jsem rozdal) balíku nanoroušek z Liberce, které jsem kdysi dostal.

Ovšem respirátor na mne nedostanou, tím spíš, že tahle nanorouška má mnohem větší záchyt virů, než ty dvojkové respirátory, které zachycují tak maximálně prach.

Píše pan Ivo Cilich na cilich.blog.idnes.cz


Irský ekonomický zázrak

…aneb skryté kouzlo makroekonomických agregátů

Podle irské centrální banky rostla ekonomika zeleného ostrova v covidovém roce 2020 tempem 2,5 %.

A prognóza na tento rok je dokonce — díky uzavření brexitové dohody — podle agentury Reuters 3,8 %.

Co tedy dělají Irové jinak oproti zbytku Evropy a přilehlého Západu?

Podle prvních analýz prý „skoro“ nic.

Krásné zelené číslo má být jen klamavým důsledkem tzv. duální ekonomiky.

Irský hospodářský výkon je totiž silně ovlivněn nejen domácím sektorem (HDP klesal úplně stejně jako v ostatních zemích), ale především činností dvou zásadních zahraničních průmyslů, které na ostrově působí jednak díky vzdělané anglofonní populaci, jednak díky geografické poloze mezi Evropou a USA a jednak díky nízkému zdanění firem.

IT a farmacie. Dva průmysly, které se zatím zdají být vítězi koronakrize (např. akcie AbbVie zhodnotila koronakrize téměř o 67 %, akcie ZOOMu (v extrémech) až o 660 % atd.)

Tento zdánlivý numerický úspěch má ovšem svou odvrácenou tvář: bohatství nezůstává v Irsku, zemi trápí vysoká míra nezaměstnanosti (20 % ve čtvrtém kvartálu 2020), hluboká bytová krize ve velkoměstech nebo masivní zadlužování. Co vypadá pěkně ve statistikách, nemá svůj odraz v ulicích země.

Poučení jako vytržené ze stránek učebnic ekonomie: není důležitý jen HDP, ale také HNP.

A než slepě kopírovat příklady „dobré praxe“, je nakonec často nejlepší vlastní cesta.

Hana Lipovská, FCB


Zdraví nade vše

Komentář k aktuálnímu stavu společnosti

Žijeme v přísně oddělených bytových jednotkách, nepřijímáme návštěvy a sami nevycházíme. Při jakémkoliv, byť výjimečném styku s okolním světem, nosíme zásadně roušky a ochranné obleky.

Rohožka a vchodové dveře od našeho bytu jsou pod stálou dezinfekcí, jednou denně se dezinfikujeme i my. Pokud to lze, nosíme roušky i doma a jsme v tom důslední. Posloucháme rady televizních a rozhlasových stanic, které nás od rána do noci učí, jak máme žít.

Díky i vládě, která tak moudře řídí naši zemi. Nedostali jsme covid ani jinou chorobu, jen jsme všichni paranoidní.

Prof. Milan Knížák, PListy

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 204 × | Prestiž Q1: 9,89

+17 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář

Dosud bez komentářů

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top