Štítky článku: •  

Liberalismus

Liberalismus vychází ze slova liber, což v latině znamenalo doslova „svobodný člověk“. Občas si lidé myslí, že to znamená ochotu zavrhnout všechno staré. Ale ve skutečnosti je liberalismus postaven na tom, že člověk je v první řadě zodpovědný sám za sebe. Svobodný člověk nepotřebuje ochrannou ruku státu na každém kroku.

liberalism-mises.jpg (54,170 kiB)
Liberalismus

Přirovnal bych to k schopnosti překonat vysoké a rozsáhlé hory po vlastních nohou. Musíte mít odvahu, znalosti, schopnost se orientovat a samostatně rozhodovat. Musíte vědět, kolik zásob si vzít, jaké vybavení bude pro vás nejlepší, kolik hodin budete putovat, jak se vyhýbat nebezpečí, atd. Výhodou je, že si svobodně vyberete trasu, čas, ale musíte chápat, že největší část odpovědnosti je na vás. Odměnou není jen dosažení cíle, ale i pocit svobody, právo rozhodovat se a volit si vlastní cestu.

Opakem liberalismu by byla politika, pečující stát, který vám zakazuje vstupovat na území mimo vyznačené cesty, předepisuje, kolik si máte vzít jídla, jaké boty máte mít obuté, který úřad vám je zkontroluje a jde to ještě dál: tento stát vám řekne, že musíte nést náklad i pro jiné lidi, odevzdat polovinu svého jídla úředníkům a oni z toho nějakou (zanedbatelnou) část předají lidem, kteří nikdy neměli odvahu ani studovat jak přecházet přes hory, natož se ještě vypravit na cestu.

Z nevědomosti pak volí vůdce s mánií vše regulovat, výsledek však nebývá zlepšení životní úrovně, ale naopak, znamená to ještě víc úředníků, více pravidel a omezení pro občany a stále bohatší sponzory vládní strany.

Opakem liberalismu by byla politika, kde by někdo vyzýval občany, aby přes hory nechodili, že stát se o ně postará tam, kde jsou, nemusí studovat ani se snažit. Zároveň by občany učili, že se už narodili znevýhodněni. Vtloukali by jim do hlav, že oni nedokážou přejít hory, protože ti, kteří se sami odváží jít přes hory, jim nedopřejí jídlo, proto je lepší zůstat dole a počkat, až těm odvážlivcům zabaví polovinu jídla výběrčí daní, jež jsou strategicky rozestavení na všech horských přechodech. Ideologie, které jsou v protikladu k liberalismu, hlásají, že stát má lidi vodit ve všem za ručičku.

Liberalismus znamená, že lidé mohou nakládat se svým životem podle vlastního uvážení. Nikdo jim nemůže diktovat kde, s kým a jak žít. Nelze nikomu nařídit jak nakládat s vlastním tělem, vlastními city, či vírou. Regulovat lze jen to, co by zasahovalo do práv jiných a i tam je prvotní metodou osvěta a zákazy se vyskytují pouze v nezbytné míře. Liberalismus znamená svobodnějšího občana a státní aparát zredukovaný na pětinu.

Svoboda znamená zodpovědnost, proto po ní nebudou volat nejistí a nevzdělaní lidé. To zároveň vysvětluje, proč prvním zájmem levicových, konzervativních a diktátorských režimů je znemožnit funkční vzdělávání, které by národ naučilo skutečné základy života, naučilo uvažovat vlastní hlavou, namísto vtloukání dogmat a tmářství.

Překlad z niejemijedno.sk

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 1 495 × | Prestiž Q1: 6,83

+5 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 0 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, nebo mi bude zanášet diskusi nevyžádanou reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Na oplátku slibuji, že kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). PeTaX

Článek už je přlíliš starý. Diskuse k němu byly uzavřeny.

Dosud bez komentářů

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top