Štítky článku: •  

Střípky (299)

⚜ Týdny bez praní a pak… Zlo spojené s respirátory (MUDr. Lukáše Pollert) ⚜ ⚜ Motýle, teste a kataster (Petr Štěpánek) ⚜ ⚜ Smrtící důsledky známostní ekonomiky (ing. Hana Lipovská) ⚜ ⚜ Marťanů se nedostává (Prof. Milan Knížák) ⚜ ⚜ Hororový model (Petr Robejšek) ⚜

Týdny bez praní a pak… Zlo spojené s respirátory

Lékař, olympionik a bývalý komunální politik ODS Lukáš Pollert nevidí smysl v povinném nošení respirátorů. Prý to bude horší, než kdyby člověk nosil textilní roušky.

„To bude lahůdka. Budou se nosit týdny bez praní, a to teprve bude semeniště bakterií a virů,“ napsal na facebooku. Jelikož i v Rakousku lockdown selhal, tak ho nemá smysl zavádět v Česku. „Na lockdown je pozdě, změna roušek zbytečná, zavřením školek přijdeme opět o personál v nemocnicích,“ myslí si.

Známý lékař Lukáš Pollert zveřejnil sérii statusů, kde zkritizoval povinné nošení respirátorů. Dle něj se jedná o krok špatným směrem. Látkové roušky byly dle Pollerta lepší alternativou, neboť je lidé alespoň prali či si je měnili. „Ale respirátory FFP2?“ tázal se. To je něco jiného. „To bude lahůdka. Budou se nosit týdny bez praní, a to teprve bude semeniště bakterií a virů,“ napsal na facebooku. Dodal též, že respirátory nijak neřeší personální nedostatek v nemocnicích.

Do diskuse ještě napsal, že si vlastně uvědomil, že on sám nemusí ani ty látkové roušky.

Připomeňme, že ode dneška — 25. února začala platit ve vybraných prostorech povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest před nákazou koronavirem. Alternativou respirátoru bez výdechového ventilu na vyjmenovaných frekventovaných místech je jiná ochrana plnící normy FFP2, KN95 nebo s filtrační účinností aspoň 95 procent. Variantou jsou i dvě zdravotnické obličejové masky.

V jiném statusu sdílel dnešní slova rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Ten pověděl, že lockdown ztratil v Rakousku po šesti týdnech účinnost. Lidé ho prý stále méně dodržovali a nařízení obcházeli. „Lockdown, který se nedodržuje, nedává smysl,“ řekl kancléř. Informoval o tom například server Novinky.

Rakousko nyní sází především na masivní testování, které v situaci, kdy chybějí vakcíny, může držet pandemii koronaviru pod kontrolou. „V našem malém Rakousku, s méně než deseti miliony obyvatel, provádíme každý týden přes 2,5 milionu testů. To znamená, že zhruba čtvrtina naší populace se každý týden testuje,“ uvedl Kurz v rozhovoru. „Čím více se bude testovat, tím víc pozitivních se najde, ti se hned dostanou do karantény a nenakazí další,“ dodal.

Prý to tedy sousedé pochopili. Na lockdown je dle Pollerta již pozdě. „Změna roušek zbytečná, zavřením školek přijdeme opět o personál v nemocnicích. Naopak je potřeba posílit kapacity v nemocnicích, a to bude stačit,“ myslí si známý lékař.

Citují MUDr. Lukáše Pollerta parlamentnilisty.cz


Motýle, teste a kataster

„A čo je to hen ten kataster?“ otázal se předseda vlády Babiš během projednávání dalšího z mnoha vyhlášení nouzových stavů. Na vládě tomu předcházela bouřlivá debata.

„Zavřel bych je, až zčernaj,“ hřímal bojovně ministr vnitra Hamáček. „Všechny! Co si to vůbec dovolujou, vylejzat ven? Maj sedět doma na prdeli a poslouchat moje pokyny.“ Rudý svetr tím myslel nás občany. Hamáček totiž na nás myslí neustále. Kdo jiný by ho živil, když nic neumí.

„Nemůžeme zavřít každýho, jen někoho,“ oponovala nesměle ministryně spravedlnosti Benešová v obavě, že věznice ten dav nepojmou, když už teď jsou plné. Dokonce i covidu. A zakousla se do svačiny.

„Tak jim dovolíme aspoň chodit do práce. A taky aby si mohli nakoupit. Žrát se musí,“ navrhl smířlivě ministr zemědělství a velkopodnikatel v zemědělství Toman. „Vždyť mám plný sklady. Kde jinde to prodám. A ten kokot Čobol to samý.“ To už ale nahlas neřekl, jen si to pomyslel.

„Ať lidi zůstanou doma, ale budeme jim platit, jako kdyby chodili do práce,“ navrhla prostoduchá Venezuela Maláčová, takto ministryně práce a vyhazování peněz, jež žije v přesvědčení, že peníze rostou na stromech a jejím největším koníčkem je jejich plošné rozhazovaní z vrtulníku.

„Ciboha, to je piča,“ pomyslel si premiér, „a na moje dotácie pak vezmeme kdě?“

„Zavedeme teste. Všadě!“ uzavřel předseda vlády. A spokojeně se zasnil: „Aj tie sú moje.“

Petr Štěpánek, FCB


Smrtící důsledky známostní ekonomiky

Daniel Kaiser v dnešním vydání Týdeník ECHO píše mimo jiné o kapacitě jednotek intenzivní péče:

„Intuitivně — v podvědomí si mnozí myslíme, že před covidem bylo zdravotně všechno v pořádku, takže asi i JIPky byly skoro prázdné — a vzhledem k tomu, že volnou kapacitu je potřeba držet i pro jiné pacienty než s covidem, oněch 14 procent [volných lůžek JIP a ARO v republice, pozn. HL] vypadá dramaticky. Průměrná obsazenost JIPek v předcovidových letech ale často oscilovala kolem 80 procent.“

Prošla jsem několik výročních zpráv a krajských zdravotnických koncepcí českých nemocnic v době před koronavirovou krizí a čísla tento výrok potvrzují:

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze: využití lůžek JIP v letech 2003–2018: 77,2–91,3 %

Nemocnice Litoměřice: (2015–2018) 61,72 %–67,43 %

Nemocnice zřizované Jihomoravským krajem: 69,3 % (2018)

Nemocnice Nový Bydžov: 94,98 % (2014)

průměr Královéhradecký kraj: 78,11 % (2014)


Dnes toho mnoho nenaděláme — ale pro dobu postcovidovou bychom si problémy s „optimalizací“ lůžkového fondu zapamatovat měli.

Najít systém, ve kterém nebude rozhodovat společenské postavení, konexe, místo bydliště nebo transakce v šedé ekonomice — a který bude zároveň ekonomicky udržitelný — bude úkolem pro hospodářskou politiku příští vlády. Kdyby před lety Rychetského Ústavní soud nezrušil tzv. nadstandardy, možná by dnes situace vypadala o něco méně tragicky.

Inženýři lidských duší nám totiž čtvrt století slibovali vybudování „znalostní ekonomiky“. Koronakrize potvrdila, že kvůli zuřivému odmítání trhu zůstala jen stará ekonomika známostní, coby nejvyšší formu socialismu.


Zdroje:


(str. odkazují na číslování PDF formátu, nikoli dokumentů)

znamostni-ekonomika-lipovska.jpg (25,867 kiB)
Využití lůžek ve VFN

ing. Hana Lipovská, FCB


Marťanů se nedostává

Celá česká politická scéna nestojí za nic. Opoziční politici se bojí odpovědnosti, proto chtějí nechat vládnout Babišovu neschopnou, neuctivou a neprofesionální vládu až do voleb.

Slušný člověk s Babišem nejedná. Naše politické strany ukazují, že nemají žádnou hrdost a už vůbec žádnou odvahu. Už jednou jsem napsal, že bychom je měli vyměnit za Marťany, ale Marťanů se nedostává.

Nedovedu si představit, kdo by měl složit příští vládu, poněvadž nikdo z opozičních stran nedává naději na dobrého premiéra, od kterého se pak odvíjí složení vlády.

Jsem přesvědčen, že právě v této době je nutné ukázat schopnost jasných řešení. Spekulovat o přicházejících volbách a nechat Babiše s jeho kohortou libovolně řádit, jsou projevy slabochů a neschopných politiků.

Ve středověku stával v čele vojska král a také první umíral. Takoví lidé už dnes nejsou. Technická revoluce vítězí a utíká nám mílovými kroky. Lidské mravy vyvanuly. Politici, jste srabi.

Prof. Milan Knížák, PListy


Hororový model

Německé ministerstvo vnitra zadalo v březnu 2020 vědcům z několika výzkumných ústavů a univerzit zakázku pro politické účely. Vědci z Institutu Roberta Kocha a dalších institucí měli výpočítat model vývoje nákazy, na jehož základě chtělo ministerstvo vnitra (Horst Seehofer z CSU) odůvodnit tvrdá koronová opatření. Vyplývá to z více než 200 stránek interní korespondence mezi vedením ministerstva vnitra a výzkumnými pracovníky, které obdržel WELT AM SONNTAG. Skupina jeho právníků bojovala několik měsíců o vydání e-mailů v soudním sporu s Institutem Roberta Kocha.

Ve zmíněných e-mailech žádá státní tajemník ministerstva vnitra Markus Kerber vědce, aby vytvořili model, na jehož základě lze naplánovat „preventivní a represivní opatření“. Z korespondence vyplývá, že vědci v těsné koordinaci s ministerstvem během pouhých čtyř dnů vyvinuli dokument, který byl prohlášen za tajný, ale byl v následujících dnech distribuován prostřednictvím různých německých médií.

Jeho obsahem byl worst case scénář, podle kterého by více než milion lidí v Německu mohlo zemřít na koronavirus, pokud by společenský život měl pokračovat tak, jak tomu bylo před pandemií.

Dalo by se k tomu říci hodně, ale zatím jen tři poznámky:

  1. Podtrhuji, že se jednalo o konkrétní zadání vlády, které bylo rozšířeno v tisku a mělo oprávnit preventivní a represivní opatření.
  2. Říkám si, jestli Němci neangažovali našeho nesrovnatelného experta profesora Flégra. Skoro to tak vypadá.
  3. A konečně mám obavu, aby nám korona náhodou nezdechla na pravdu.

Zdroj: Innenministerium spannte Wissenschaftler für Rechtfertigung von Corona-Maßnahmen ein

Petr Robejšek, FCB.

Autor článku: | Vydáno: | Přečteno: 217 × | Prestiž Q1: 8,60

+13 plus Známkuj článek minus –0

Interní diskuse

Komentáře

Článek má 1 komentářů.

Pravidla pro diskutující

Přidáním komentáře souhlasíte s tím, že budete dodržovat základní pravidla slušné výměny názorů. Vítám jejich střet, ale snažte se je vždy vést v rámci kultivované debaty. Bude-li se někdo chovat jako sprostý nevychovanec, pokud bude urážet ostatní komentující, spamovat, nebo tapetovat diskuse zcela mimo téma článku, nebo ji zanášet reklamou, takové příspěvky nekompromisně zablokuji. Za deset porušení těchto pravidel budete z diskuse nekompromisně a navždy vyřazeni (včetně IP adresy). Na oplátku slibuji, že i kontroverzní příspěvky nebudu editovat, ani mazat. PeTaX

Napsat nový komentář
Borsuk

Ad p.Prof. Knížák: Dnes vyšla zpráva, že TRikolora, Svobodní a Soukromníci půjdou do voleb společně. Tak to už by nějaká skutečná opozice mohla být.

3 | 0

Napsat nový komentář

Zbývá 2048 znaků.

Svobodný svět

Jen svoboda jednotlivce vede ke svobodné společnosti

top